Zwillingsstiege

Cesta Zwillingsstiege se nachází v Saském Švýcarsku. Nejbližší přístup ze silnice a od civilizace je od vodopádu Lichtenhainer Wasserfall. Hned na začátek je potřeba uvést, že cesta Zwillingsstiege není úplně přesně ferrata podle definice. Jsou to spíš obtížnější schody – proto také v němčině název Stiege. Jde o kratičkou cestu po skále, která je částečně zajištěná skobami a kramlemi. Když byste na tuhle cestu chtěli jít, určitě zkombinujte s další cestou s názvem Häntzschelstiege, která se nachází kousíček vedle.

Začátek cesty Zwillingsstiege je označen. Vstup se doporučuje pouze tělesně zdatným jedincům a s patřičným vybavením.

Jako vybavení se hodí sedák, ferratový set s tlumičem pádů a určitě rukavice. Samozřejmostí jsou pevné boty. Můžete mít i helmu a odsedku, i když to není nutné – nejspíš nevyužijete – hlavně vás pak bude otravovat nosit celou další cestu hromadu vybavení s sebou. Výstup nahoru je totiž jednosměrný, cesta zpět dolů se nedoporučuje – jednak je špatně vidět na stupy pod sebe, druhak můžou lézt další zájemci a vyhýbat se je spíš nemožné.

Nedivte se, že tu není více fotek z lezení. Ono těch kramlí tam o moc více není 🙂

V jednom místě v úzké průrvě procházející skalou bývaly zřejmě dřevěné šprušle jako schody, ale dneska už nejsou. Tam žádné vybavení nepomůže. Naopak je potřeba zacvičit s tělem. A širší postavy to mají komplikovanější.

Po průchodu průrvou je pak několik kramlí směrem dolů.

A pak ještě pár metrů a cesta končí.

Tohle je pohled shora na „celou“ cestu Zwillingsstiege – zhruba uprostřed fotografie jsou kramle ze začátku cesty, která veda zprava zespodu diagonálně doleva nahoru.

Někteří jedinci chodí tuhle cestu i bez ferratového vybavení. Asi to je možné, ale proč dělat věci nebezpečným způsobem.

Přístup k cestě Zwillingsstiege z civilizace je od vodopádu Lichtenhainer Wasserfall nebo od zastávky Beuthenfall. Na obou místech je možné zaparkovat auto na placeném parkovišti, víc záleží, kde bude volné místo, protože v hezkých dnech je tu hodně turistů. Na podzim 2020 byla cena 7 EUR za celý den, platba mincemi v automatu. U vodopádu je také konečná historické tramvajové linky a možnost občerstvení v restauraci. Také se sem dá dojet autobusem z Bad Schandau. Cesta z Prahy Letňan na parkoviště u vodopádu trvá cca 1h 45 minut.

Od vodopádu, resp. ze zastávky Beuthenfall se jde lesem asi 30 minut do kopce. Začátek Zwillingsstiege je označen. Jak už bylo zmíněno, cesta je jednosměrná nahoru. Zpáteční cesta je relativně zdlouhavá, nejbližší další schody směrem dolů jsou o notný kousek dál, počítejte s návratovým časem k autu raději hodinu. Zajímavější je však pokračovat dále horní částí cesty Häntzschelstiege.

Praktické informace

Obtížnost: velice lehká (A/B).

Časová náročnost: samotné schody Zwillingsstiege 15 minut.

Cesta z parkoviště: 30-45 minut, cesta zpět 60-120 minut.

Souřadnice začátku ferraty Zwillingstiege: 50.91826094867665, 14.234648430831495.

Parkování: zastávka Beuthenfall 50.92656610866001, 14.237051690166085.

Další informace: Popis cesty a topo zde.