Häntzschelstiege

Zajištěná cesta (Klettersteig) Häntzschelstiege se nachází v Saském Švýcarsku. Je to taková jednoduchá a krátká ferrata. Dala by se vylézt asi i bez jištění, ale proč dělat věci nebezpečným způsobem. Obtížnost celé cesty se pohybuje kolem A, jen v několika krocích B. Tato ferrata Häntzschelstiege je poblíž jiné podobné jednoduché cesty Zwillingsstiege, o které si můžete také přečíst více.

Cesta se skládá ze dvou částí – dolní a horní poloviny nazývané patřičně Untere Häntzschelstiege a Obere Häntzschelstiege. Každou je možné vylézt zvlášť, protože uprostřed vede po vrstevnici turistická cesta. Spodní polovina, tedy Untere Häntzschelstiege, vyžaduje na začátku několik odvážnějších kroků po skále při současném přitahování se za ocelové lano. Jediný těžší krok (B) je ostrá zatáčka kolem hrany skály. Tohle místo je důvod, proč se cesta špatně leze směrem dolů. Druhým důvodem, proč lézt jenom nahoru, je, že tahle ferratka je hojně navštěvovaná a není tu prostor pro vyhýbání s protilezoucími osobami.

Horní část cesty Obere Häntzschelstiege začíná dlouhým žebříkem ukrytým ve skalním komíně. Přístup k žebříku je schovaný uvnitř mezi skalami v úzké průrvě a při procházce po turistické cestě vlastně ani není vidět – člověk musí vědět, že tam ta cesta vůbec je a že je potřeba se mezi skály do „jeskyně“ vecpat. Vejít mezi skály k žebříku je snazší pro hubené postavy. Určitě je potřeba sundat batoh ze zad, jak je škvíra úzká. Při lezení po žebříku je už klasicky k dispozici jistící ocelové lano, na které se dají cvakat karabiny z ferratového tlumiče. Doporučuji helmu na hlavu nebo hodně velkou obezřetnost – komín je místy velmi úzký a hrozí, že se člověk praští do hlavy o skálu.

Po vylezení ze žebříku a z komína mezi skalami, začne nejhezčí část celé ferraty. Lezete mezi hezkými skálami a postupně se začne rozkrývat výhled do širokého okolí.

Na konci ferraty Häntzschelstiege si určitě uděláte spoustu nádherných fotek, zvláště za slunečného počasí. Vzhledem k velké návštěvnosti nedoporučuji slézat zpět, protože není nikde možnost se vyhnout. Odchod z ferraty nahoře vede ke značené turistické cestě. Návrat k parkovišti není úplně nejrychlejší a proto doporučuji spojit s turistickou procházkou a užít si zdejší nádhernou přírodu.

Přístup k ferratě Häntzschelstiege z civilizace je od vodopádu Lichtenhainer Wasserfall nebo od zastávky Beuthenfall. Na obou místech je možné zaparkovat auto na placeném parkovišti, víc záleží, kde bude volné místo, protože v hezkých dnech je tu hodně turistů. Na podzim 2020 byla cena 7 EUR za celý den, platba mincemi v automatu. U vodopádu je také konečná historické tramvajové linky a možnost občerstvení v restauraci. Také se sem dá dojet autobusem z Bad Schandau. Cesta z Prahy Letňan na parkoviště u vodopádu trvá cca 1h 45 minut.

Od vodopádu, resp. ze zastávky Beuthenfall se jde lesem asi 30 minut do kopce. Začátek spodní části ferraty Untere Häntzschelstiege je označen. Jak už bylo zmíněno, cesta je jednosměrná nahoru. Zpáteční cesta je relativně zdlouhavá, nejbližší další schody směrem dolů jsou o notný kousek dál, počítejte s návratovým časem k autu raději hodinu. Když už s sebou budete mít ferratové vybavení, doporučuji zajít ještě na kratičkou cestu Zwillingsstiege, která je poblíž.

Praktické informace

Obtížnost: A/B, vhodná pro začátečníky.

Časová náročnost: celkem 30 minut, Untere Häntzschelstiege 15 minut, Obere Häntzschelstiege 20 minut.

Cesta z parkoviště: 30-45 minut, cesta zpět 60-120 minut.

Souřadnice začátku ferraty Untere Häntzschelstiege: 50.91871848703947, 14.23536513508521.

Parkování: zastávka Beuthenfall 50.92656610866001, 14.237051690166085.

Další informace: Popis cesty a topo zde.