Tarnogaj Wroclaw

Lezecká stěna Tarnogaj v polské Vratislavi (Wroclawi) provozuje podle webu 1300 metrů čtverečních plochy lezení na laně. Stěna je vysoká 14 metrů a nabízí kolem 200 lezeckých cest. Kromě toho je k dispozici ještě 200 metrů čtverečních boulderovky. Stěna nabízí různé profily: kolmé, položené i převisy. Kromě klasických plochých dřevěných desek je tu i strukturovaná šedá „skála“, kde se při lezení využívá právě odšlap na skálu, pardon do strukturované stěny.

V cestách najdeme různé druhy chytů: takové ty starší klasické i novější lišty a chyty známé ze závodního prostředí. Také jsou na stěnách různé trojúhelníkové i půlkulaté struktury.

Lezecká stěna Tarnogaj je spíš orientována na sportovce a ne až tak pro laickou veřejnost. Je tu sice několik cest s nataženými lany top-rope, ale nenajdeme tu žádné navijáky, které jsou v Polsku hodně populární, podobně jako různé zábavné lezení fun-climb apod.

Potkali jsme tu české stavěčské duo Vilda & Viktor, kteří tu tři dny stavěli nové cesty. To potvrzuje, že čeští stavěči mají lezeckým stěnám v zahraničí dost co nabídnout.

Česká stopa tu není jen od stavěčů – ale je nutné zmínit, že celou stěnu dodávala pražská firma TR WALLS. Není divu, že logo TR WALLS najdeme přímo na stěně.

Každá lanová cesta je označená obtížností – používá se tu klasická francouzská stupnice.

V prvním patře nad bistrem a recepcí jsou šatny a v druhém patře se pak nachází boulderovka.

Bouldery byly docela hezké, protože nebyly všechny jen o síle. Často bylo potřeba vymyslet řešení problému vzhledem k profilu, kde byl boulder umístěn. Za nápaditost boulderů určitě patří další poklona práci stavěčů.

Obtížnost boulderů vyznačují lístečky na startovních chytech a roste podle barevné stupnice.

V bistru funguje jak recepce, tak i občerstvení s možností posezení. Zaujala nás výzdoba různými retro předměty s lezeckou tématikou.

Lezecká stěna Tarnogaj je na docela slušné úrovni a doporučil bych jí pro trénink pokročilejších lezců. Je tu hodně cest k lezení, různorodost chytů i profilů. I na boulderovce se lezec docela vyřádí.

Navigace nás dovedla na adresu stěny dobře, jen najít vchod do průmyslové budovy byl trošku oříšek, protože v bezprostředním okolí budovy buď probíhá stavba nebo je dvůr dlouhodobě plný nějakých strojů, materiálů apod. Reklama na budově sice je, ale vchod byl dost skrytý. Později se ukázalo, že to byl druhý (zadní) vchod. Parkovat se dalo v okolních ulicí nebo možná se dá i přímo na dvoře u budovy (označené to ale není).

Praktické informace

Název: Tarnogaj Wroclaw

Co nabízí: lezení na laně, boulder.

Adresa: Nyska 59, 50-504 Wrocław, Polsko

Souřadnice: 51.08651312686, 17.051517591585

Webovky: www.centrumwspinaczkowe.pl