Lezení na skalách

Skalní lezení nabízí nevšední zážitky. Je to hezký sport mimo jiné i proto, že se u něj člověk pohybuje v přírodě. Při lezení na skalách lezec překonává složitost přírodního terénu a snaží se při tom využít své fyzické možnosti na maximum, aby dolezl co nejvýše, ideálně až na konec. Při skalním lezení se používá jistící vybavení a dodržují standardní postupy, aby celé lezení bylo nanejvýš bezpečné.

Pro koho je lezení na skalách?

Lezení na skalách vyžaduje určitou úroveň sportovní zdatnosti, ale i začátečník si může zkusit lezení na lehčích lezeckých cestách. Obecně je skalní lezení vhodné pro každého: pro jednotlivce, pro dvojici, pro rodinu s dětmi. Pro děti od cca 6 let. Horní věková hranice bez omezení. Předpokladem je chuť do toho jít.

Co je k lezení na skalách potřeba?

Sportovní oblečení, lezečky (lezecké boty), lezecký sedací úvazek (nebo celotělový) a helma. A samozřejmě lano 🙂 Podle místa lezení a pro pokročilejší lezení jsou pak potřeba další pomůcky: odsedka (odsedávací smyčka s karabinou), pytlík s magnéziem (mágo), jistítko (kýbl neboli ATC, grigri nebo jiné), karabiny, expresky, smyčky a další.

Kde je nejjednodušší začít?

Dá se lézt i přímo v Praze – pro začátečníky je vhodná třeba lokalita Borová skála v Prokopském údolí. Kousek za Prahou je třeba Černá skála v Řevnicích nebo na Berounsku bývalé lomy Kobyla nebo Tetín. Pro lezce je úplně nejvíc lezení na pískovcových skalách – třeba v Tisé, to je severně od Ústí nad Labem a dá se tam dostat autem z pražských Letňan za hodinu. V Tisé si užijete výhledy a budete mít nádherné fotky. Výlet na pískovcové skály je vždycky úžasný.

Tady je odkaz na mapu a seznam článků o lezení na skalách, které jsme navštívili. Celková mapa všech lezeckých objektů je pak tady.