Bouldering

Bouldering je lezecká disciplína spočívající v lezení krátké cesty bez jištění lanem. Cílem je vymyslet a dokázat udělat několik pohybů tak, aby se lezec dostal nahoru. Většinou se leze do výšky tří až čtyř metrů. Boulderovat se dá na umělé lezecké stěně, tzv. boulderovce, nebo v přírodě na skalách nebo větších kamenech. Součástí boulderingu je i trénink pádů dolů na matraci – matrace jsou na umělých stěnách součástí vybavení, do přírody se nosí s sebou přenosné matrace nazývané bouldermatky.

Bouldering není jen o síle, i když svalovec má většinou výhodu. Důležitá je technika – umět využít své tělo, pracovat s rovnováhou a těžištěm, spolehnout se na fyzikální zákonitosti typu páka apod.

Pro koho je bouldering?

Bouldering je vhodný pro každého: pro jednotlivce, pro dvojici, pro rodinu s dětmi. Pro děti od cca 6 let. Horní věková hranice bez omezení. Předpokladem je alespoň trochu sportovní zdatnost a samozřejmě chuť do toho jít.

Co je pro bouldering potřeba?

Sportovní oblečení a k tomu už jen lezečky (lezecké boty) a pytlík s magnéziem (mágo). Lezečky a mágo se dají na umělých stěnách zapůjčit. Pro venkovní bouldering se používají bouldermatky a je vhodné jich mít spíš více – bouldering se tak lépe provozuje ve skupině.

Kde je nejjednodušší začít?

Na nejbližší umělé lezecké stěně, v Praze třeba na stěně Smíchoff nebo v letňanském Jungle Sport parku. Umělých stěn je řada a každá nabízí různé možnosti.

Tady je odkaz na mapu a seznam článků o lezeckých stěnách, které jsme navštívili. Celková mapa všech lezeckých objektů je pak tady.