Vertikale Brixen 2019

Lezecká stěna Vertikale v italském městě Brixen je poměrně velká. Budova je navázaná na městské sportoviště s bazénem, v podstatě v centru města. Prosklenou budovu Vertikale nelze přehlédnout ani z dálky. Architektonicky je moc hezká a i uvnitř je uspořádána velice prakticky pro účely lezení.

Stěna Vertikale nabízí lezení na laně i boulderovku. Vlastně boulderovky dvě: jednu v suterénu budovy pod lanovou stěnou a druhou – takovou zřejmě novější boulderovku ve vedlejší „budově“, do které se dojde průchodem asi 3 metry venkem. Ta vedlejší budova boulderovky má tvar dlouhé nudle. Leze se na levé dlouhé stěně, přičemž ta opačná dlouhá strana budovy (vpravo) jsou vlastně rozhrnovací vrata. V létě je možné budovu otevřít a z budovy se rázem stává jen takový přístřešek nad boulderovkou. Zároveň je venku nemalý stupňovitý prostror s trávníkem… a pozornému oku dojde, že to je prostor pro fanoušky a diváky… a celá tato konstelace umožňuje pořádat profi závody.

Bouldery v této novější hale byly skutečně zajímavé, takové víc řekl bych závodního typu, zabíraly více místa na stěně i do šířky, prostě hodně jiné než na té první boulderovce v suterénu.

Tady vpravo je vidět kousek otevíracích vrat, která jsou po celé délce boulderovky.

Výška lanové stěny je až 19 metrů. Celková plocha lanových cest je 1900 metrů čtverečních, z toho je 1650 m2 uvnitř budovy, zbytek venku. Celkem je postaveno kolem 195 lezeckých cest. Tady je vidět i profil umožňující trénink na rychlost. Rychlostní červené chyty jsou samozřejmě ty správné, originální, certifikované.

Protože naše zastávka a lezení na stěně bylo poměrně krátké, je tu jen pár fotek. V zimním období se brzy stmívá a tak je přiložená fotka budovy po našem odchodu už za tmy – no není to hezká hala?

Lezecká stěna Vertikale mě fascinovala svou čistotou a praktickým uspořádáním To je samozřejmě důsledek toho, že budova je postavená pro účely lezení, nikoliv obráceně že se lezecká stěna namontovala někam do průmyslové haly.

Stěna Vertikale se nachází téměř v centru města Brixen. Parkovat se dá přímo těsně u budovy nebo na parkovišti asi o 100 metrů před, ale parkování je vždy placené v automatu. Dojet z dálnice k hale není problém, buď ze severního exitu nebo z jižního. Při cestě po Itálii nezapomeňte, že na dálnici se platí mýtné na mýtných branách.

O stěně Vertikale Brixen je tu ještě jeden článek z 15. 2. 2020.

Praktické informace

Název: Vertikale Brixen

Co nabízí: lezení na laně, boulder

Adresa: Am Priel 9, 39042 Brixen

Souřadnice: 46.720161463899, 11.656801904963

Webovky: www.vertikale.it