Kali Steig Ramsau am Dachstein

Via ferrata Kali Steig se nachází v rakouských Alpách poblíž obce Ramsau am Dachstein a kousek od střediska Schladming. Jde o jednoduchou krátkou ferratu pro začátečníky, na které se dá natrénovat základní pohyb na ferratě.

Ferrata Kali Steig je taková kombinace skalního a lesního terénu, tedy částečně se jde po skále, částečně po hlíně s jehličím. Celkové výšková délka ferraty je 220 metrů, ale z toho skutečná ferrata činí pouze asi 100 metrů. Zbývající část je výšlap v lesním terénu.

Obtížnost ferraty Kali Steig je celkově označená jako B, ale dost úseků je jen A a nebo úplně jen obyčejná chůze v lese, ale do pořádného krpálu.

Vedle ferraty Kali Steig jsou tu další 3 ferraty: Kala (obtížnost B/C), Kalo a Heidi (obtížnost C/D). Jejich délka je obdobná, tedy celkově 200 výškových metrů, z toho skalní lezení po ferratě do cca 150 metrů. V cestě Heidi je také krátký lanový most. Na dvou místech je natažené lano pro tzv. flying-fox, česky řečeno pro lanovku – pro využití ale potřebujete speciální zařízení pro zabrzdění na konci lana, takže sami se do volného sjezdu nepouštějte.

Následující fotka je pohled na ferraty Kala a Heidi. Cestu Kala jsme vylezli také, ale protože začalo v průběhu lezení pršet (blížící se mraky přinesly bouřku), nemáme žádné fotky – museli jsme makat, abychom ferratu co nejdříve dokončili a opustili.

Z ferraty jsou nádherné výhledy do údolí a hlavně na protější masív pohoří Dachstein.

Na vrcholku ferraty Kali Steig je plechový kamzík, u kterého si samozřejmě každý udělá vrcholovou fotografií.

Pohled směr Dachstein, někde uprostřed těch skal vede nahoru lanovka.

Doba lezení na ferratě Kali Steig je asi 40 minut. Přístup k ferratě je rychlý, 5 minut z parkoviště. Za to sestup z ferraty je pěkná procházka – průvodce říká 30 minut chůze, ale my jsme šli určitě déle. Část cesty je po naučné stezce, kde potkáte místního maskota.

Parkovali jsme podle doporučení průvodce u starého mlýna. Parkoviště hodně překvapilo, protože k dispozici byla velká buňka se záchody a také tekoucí voda. K lokalitě jsme přijeli pohodlně z města Schladming.

Ferratu bych doporučil všem začátečníkům i dětem. Pro pokročilé lezce jsou tu k dispozici těžší varianty Kala, Kalo a Heidi.

Praktické informace

Obtížnost: B.

Časová náročnost: ferrata Kali Steig 40 minut.

Cesta z parkoviště 5 minut, cesta zpět 30-60 minut.

Souřadnice začátku ferraty: 47.42389911507915, 13.701720871434393.

Parkování: 47.42418654796577, 13.700909123198004.

Další informace: Průvodce ferraty Kali Steig najdete třeba zde, odkaz na topo.