Familien Klettersteig Kleinarl

Ferrata Familien Klettersteig je nejlehčí ferrata ve ferratovém parku na skále nad obcí Kleinarl. Když tedy za ferratu nepočítám Einsteigersteig, což je choďák lesní pěšinkou s možností cvakat si karabiny na ocelové lano. Zajištěná cesta Familien Klettersteig vede horizontálně nejdříve lesním terénem, potom vede dlouho na skalní polici a až teprve ke konci vylézá vertikálně nad skálu. Obtížnost je jednoduchá A/B. Ferrata je vhodná pro začátečníky a děti k natrénování lezení ferrat. Trasa končí u lanového centra (Hochseilgarten), které funguje jako placená atrakce.

Pojďte se podívat na pár fotek. Na začátek se chci omluvit za dvě věci: za prvé zmatu čtenáře tím, že ferratu jdeme shora dolů. A za druhé se omlouvám za mrzkou kvalitu fotek, začalo se smrákat a fotky za šera jsou dost neostré, což jsem zjistil až doma.

Začínáme v lanovém centru a hledáme konec ferraty, kam se nám schoval. Nikde totiž nevidíme žádnou šipku. Není tu asi proto, že většina lidí chodí ferratu zespoda nahoru a ne opačně jako my.

Konečně objevujeme cedulku, od které vede pěšinka k začátku ocelového jistícího lana.

První úsek (připomínám, že jdeme ferratu v obráceném směru, tedy shora dolů) je choďák lesní pěšinkou.

Pořád choďák lesním terénem. Obtížnost maximálně A/B.

Cvakáme ferratové karabiny na ocelové lano, protože pod námi je sráz dolů.

Trasa ferraty klesá lehce dolů. Pro nohy je tu i pár umělých stupů ve formě kramlí, jinak se šlape na hlínu nebo na skálu. Obtížnost maximálně A/B.

Cesta na fotce vypadá úzká, ale ve skutečnosti je dostatečná na pohodlný pohyb. Obtížnost maximálně A/B.

A teď už pokračujeme horizontální cestou. Šířka umožňuje bezproblémové případné vyhnutí s protijdoucími. Obtížnost od teď už jen A.

Cvakání karabin bych doporučil po celou dobu, už jen pro odvrácení případného pádu třeba po zakopnutí.

Stejně tak doporučuji celou dobu helmu pro případ, že by něco padalo shora.

Následující fotky vypadají díky rozostření akčně, ale překonání úseku se skálou je jednoduché.

A pak ještě kousek lesní pěšinkou až ke konci, respektive k začátku ferraty Familien Klettersteig. Cesta od lanového centra sem trvala necelých 15 minut. Opačným směrem bych to tipoval stejně. Podle průvodce je převýšení na ferratě 60 metrů.

My pokračujeme z Familien Klettersteig kolem prázdné ochranné přehrady a potom kolem pastviny k parkovišti.

Tady je fotka parkoviště (určeného pro ferratový park Kleinarl) za šera, stejný pohled za světla najdete na začátku článku o ferratě Kesselfall Klettersteig.

Ferrata Familien Klettersteig (A/B) je cvičná ferrata vhodná pro úplné začátečníky včetně malých dětí. Za cca 15 minut projdete cestou pod skálou až na vrchol kopce do lanového centra. My jsme tuto ferratu použili jako návratovou cestu z nejtěžší místní ferraty Peilsteinpalfen Klettersteig (D), kdy jsme se pak vraceli na parkoviště. Zpáteční směr není o nic těžší než směr nahoru. Kromě této ferraty Familien Klettersteig a již zmíněné Peilsteinpalfen Klettersteig (D) můžete tady v Kleinarlu lézt ještě ferratu Kesselfall Kletersteig (B/C).

Praktické informace

Obtížnost: A/B

Časová náročnost: ferrata 15 minut, cesta z parkoviště 10 minut, návrat 20-30 minut

Souřadnice ferraty: 47.28358735001607, 13.309290598055885

Parkování: 47.28556541466581, 13.313372944858102

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com