Peilsteinpalfen Klettersteig Kleinarl

V rakouské obci Kleinarl jsou celkem 4 ferraty. Tahle s názvem Peilsteinpalfen Klettersteig je z nich nejtěžší a dosahuje obtížnosti D. Je možné jí lézt také ve zkrácené verzi, která je obtížnostně pouze Céčko. Na přelezení ferraty budete potřebovat 25 až 35 minut. Pro sestup je možné využít cestu (choďák) Einsteigersteig, což vlastně ferrata ani není. Nebo můžete sejít protisměrně přes zajištěnou cestou Familien Klettersteig (A/B), o které píšu v jiném článku. Třetí varianta sestupu by mohla být využitím 5 lanovek flying-fox u ferraty Kesselfall Klettersteig (B/C), k tomu je ale potřeba vybavení – více o této ferratě v samostatném článku.

Pojďme se tedy podívat na fotky z Peilsteinpalfen Klettersteig, která se nachází na levé části kopce (skály) nad obcí Kleinarl.

Cestu začnu popisovat od rozcestníku u ochranné přehrady na potoku Kesselbach, kam se dá přijít z doporučeného vyhrazeného parkoviště. Nebo (jako my dneska) se sem dá dostat při návratu po dokončení přelezu ferraty Kesselfall Klettersteig. Nebudu tvrdit, že orientačním bodem je vždy výběh s poníkem :-), ale za ním dole vidíte dřevěné dětské hřiště.

Procházíme kolem hřiště a pak úzkou cestou mezi ohrazenou pastvinou a lesem.

Odbočka k ferratě Peilsteinpalfen Klettersteig je dobře vyznačená a nelze ji minout.

Ferrata vede nahoře na skále nad námi.

Ať koukám jak koukám, tak ocelové lano ferraty ne a ne zahlédnout. Ale určitě tam je.

Jak se přibližujeme ke skále, zaujal mě lezecký sektor vpravo. Vidím natažená lana a umělé chyty přišroubované do skály.

Šel jsem se na to podívat blíž. Je to několik lezeckých linií s velmi lehkou obtížností a připravené k lezení. Na lanech jsou tu dokonce připravená jistítka a to konkrétně Eddy od Edelridu. Je to poloautomat trošku podobný GriGri, ale pozor, že lano se zakládá oproti Grigri obráceně.

Protože se bude brzy stmívat, nelelkujeme a pokračujeme k začátku ferraty. Nad námi na skále už jde zahlédnout jistící lano.

Nacházíme začátek ferraty, tak navlékneme rukavice a jdeme na to.

Skála je docela hezky strukturovaná a jde po ní dobře stoupat nohama.

Výhled na obec Kleinarl, který budeme mít zřejmě po celou dobu lezení.

Obtížnost ferraty postupně stoupá: začala Áčkem ještě v lesním terénu, pokračuje po skále Béčkem.

Lezeme do vzdušnější pasáže a pro nohy jsou tu kramle ve tvaru písmene U. Tahle stále ještě horizontální část má obtížnost B/C.

Následuje vertikální stoupání po kramlích.

Tento úsek je v topo obrázku označený obtížností C a to odpovídá.

Dolézáme k rozvětvení jistícího lana. Hlavní trasa pokračuje doprava a to sekvencí úseků obtížnosti C, D a C. Déčko je v tom místě popraskané skály, je to totiž lehce do převisu a chybí tam cokoliv rozumného pro nohy: žádné kramle, jen hladká skála.

Odbočka doleva umožňuje nouzový útěk z ferraty. Zbývá dolézt jen kousek po skále a pak kousek po kramlích nahoru ke stromům, kde úniková cesta končí.

Detail únikové odbočky: první úsek po skalní polici je A/B.

Výlez po kramlích je pak sekvence B/C, B a C. Ale je to poměrně krátké a u stromu to skutečně končí.

My pokračujeme po hlavní trase ferraty doprava. Na fotce detail Déčkového úseku. Je nutné tu pořádně zabrat rukama.

Pak už v souladu s topo obrázkem pokračuje doprava traverz po kramlích, obtížnost C.

Tady topo obrázek říká obtížnost B/C. Možná bych klidně připustil i Céčko, je nutné se držet hodně rukama a navíc celý úsek je tu hodně vzdušný.

Následuje lanový most. Informaci z topo obrázku o obtížnosti B už se trošku směju: „to snad ne“. Most je ze dvou lan: jedno (dvojité) pro nohy, druhé pro ruce a jištění. Je tedy nutné hodně pracovat s rukama a držet se. Navíc člověk je dost vysoko ve vzduchu nad ničím…

Přecházím most zády ke skále a užívám si tak výhled na obec.

Za mostem se pokračuje přelezem hrany, za kterou teď není vidět. Zase visení v rukách.

Obtížnos C/D sedí. Šlape se už pouze po skále.

Žádné kramle, jen skála.

Ferrata pokračuje diagonálně dolů, obtížnost má být C. Vidím dvě kramle, jinak se šlape po skále.

Další část traverzu doprava: jedna kramle, jinak šlapání na kluzkou skálu. Myslím, že ošoupání skály od bot je docela dobře rozpoznatelné.

Tenhle úsek byl kvůli tomu klouzání asi nejméně příjemný z celé ferraty.

Pokračuje kousek traverz, má mít obtížnost C.

A tady už závěrečný výlez koutem (skoro vlastně komínem) na vrchol. Jsou tu kramle a nohama se dá ještě šlapat na kotvy jistícího lana. Na skále nohy moc nedrží, stěna je relativně hladká. Vypadá to jednoduše, ale nenechte se zmást. V průvodci je zakreslená obtížnost C/D a skutečně je to dost silové lezení.

Naštěstí po vyhupsnutí na temeno skály už ferrata končí a člověk si může oddychnout.

Od konce ferraty pak pokračuje lesní cestička.

Výhled na Kleinarl tímto místem končí. Přelezení ferraty Peilsteinpalfen Klettersteig nám trvalo 25 minut. Asi jsme lezli nějak rychleji, protože v průvodci se píše 35 minut.

Za dalších doslova pár minut docházíme k rozcestníku, který nás posílá doprava po silničce směrem k lanovému centru (Hochseilgarten).

Asi po 10 minutách chůze jsme došli k lanovému centru, které dnes v tuto dobu není v provozu. Od lanového centra se pak dá sejít dolů k parkovišti dvěma způsoby, jak jsem avizoval v úvodu: pěší cestičkou Einsteigersteig nebo ferratou Familien Klettersteig (A/B), případně se dá sjet pěti lanovkami flying-fox nad ferratou Kesselfall Klettersteig (B/C), ale k tomu je potřebné správné vybavení. Návrat na parkoviště od lanového centra může trvat cca 20-30 minut.

Shrnutí: Ferrata Peilsteinpalfen Klettersteig je suverénně nejtěžší místní ferrata. Obtížnost D tady odpovídá. Osobně bych navíc některé úseky ferraty povýšil z B a B/C na C, případně z C na C/D. Určitě bych ferratu nedoporučoval začátečníkům a méně zkušeným lezcům. Kdo by se po první třetině ferraty necítil na Déčko a další lezení, může z ferraty odejít únikovou cestou. I tady je ale potřeba být schopen vylézt Céčko vertikálně po kramlích. Ferrata je hodně vzdušná s parádním výhledem na obec Kleinarl. Doba přelezení má být podle průvodce 35 minut, nám to trvalo jen 25 minut, takže ferrata není dlouhá. Přesto nedoporučuji s sebou velký batoh. Výhodou ferraty může být možnost kombinace lezení s další ferratou Kesselfall Klettersteig (B/C) a nebo návštěvou lanového centra (Hochseilgarten).

Praktické informace

Obtížnost: D (nebo zkrácená varianta C)

Časová náročnost: ferrata 25-35 minut, cesta z parkoviště 20 minut, návrat na parkoviště 30-40 minut

Souřadnice ferraty: 47.280230818972, 13.314171046659

Parkování: 47.28556541466581, 13.313372944858102

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com