Der Steinbock Nürnberg Boulderhalle

Na dnešní sobotu byla opět deštivá předpověď a tak jsme vyrazili se podívat na další boulderovku v Norimberku, tentokrát do haly Der Steinbock Nürnberg. Podle webu provozuje tato firma stejnojmenné boulderovky Steinbock na dalších 3 místech v Bavorsku (Zirndorf, Erlangen, Passau) a jednu na jihu Německa v Konstanz. Tahle dnešní leží přímo v katastru města Norimberk a je v provozu necelé 2 roky. Podle webu lezecká plocha zabírá 1400 metrů čtverečních a počet postavených boulderů se pohybuje kolem 500 kusů.

Hala má dvě patra, přičemž horní patro je tvořeno ochozy v přední a v zadní části haly. Na následující fotce vidíte mapku haly s názvy jednotlivých sektorů. Označené jsou dva sektory s nejnověji postavenými bouldery.

Celá hala uvnitř působí velice příjemně tím, jak je využitý celý prostor a možnosti dřevěné konstrukce. Ve volných plochách na různých místech dřevěné konstrukce jsou například odkládací poličky na věci.

Lezecké profily jsou po celé délce kolem dokola haly a uprostřed stojí dva samostatné balvany mimo jiné s převislými profily a možností výlezu nahoru.

Kromě průchozí středové cestičky je všude dopadiště, které bych označil jako středně měkké. Nepoužívají se tu žádné přenosné matrace navíc.

Tohle je závodní sektor soudě podle názvu Wettkampfwand.

Na některých místech v převislých profilech svítí chytře zapuštěné zářivky, což značně zvyšuje viditelnost boulderů v dolní části převisu.

Vpravo vidíme naklápěčku, ke které se dostaneme později. V pozadí lezecké profily v horním patře.

V závodním sektoru v převisu jsme našli partner-boulder pro dva lezce (lezoucí současně) dokonce s variantou pro tři lezce. Bohužel varianta pro dva lezce byla dost těžká a nepovedlo se nám boulder přelézt. Přidání třetího lezce do společného – partnerského lezení – zní dost zajímavě, zatím jsme na to myslím nikde ještě nenarazili. Škoda, že to bylo moc těžké.

Následují fotky haly z vyššího patra.

A teď se pojďme podívat na horní patra. Patro vpředu haly umožňuje lezení 11 metrů dlouhého táhlého převisu odspodu až nahoru s postupně zvyšujícím se dopadištěm. Pro trénink vytrvalosti převislého lezení úžasná věc, kterou jsme již viděli na jiných zahraničních stěnách třeba v Innsbrucku nebo BoulderBar Salzburg.

Kromě táhlého převisu přes 2 patra pokračuje stěna klasickými profily.

A na druhé straně tohoto horního patra je sektor pro traverzování v různých obtížnostech.

Horní patro v zadní části haly nabízí kromě profilů k lezení také posilovnu.

K dispozici tu mají kampus a další nářadí k týrání 🙂

Už jsem výše zmínil naklápěčku. Je to taková obdoba moon-boardu, protože jde programově světelně vyznačovat bouldery. S aplikací jsme si nehráli, takže nevím, jaké další možností nabízí.

Naklápěčka má ukazatel převislosti.

A u ovládání naklápěčky najdeme také nabíjecí konektory pro mobily.

Líbí se mi řemeslné zpracování celé haly, kde je efektivně využitý celý prostor. Přijde mi, že autoři haly už měli před touto stavbou bohaté zkušenosti. Tady se mi líbí botník pro lezečky na půjčování.

Fakt jde o hezky využitý prostor.

Bouldery tady na stěně Steinbock jsou po barvách chytů, přičemž obtížnost je daná barvou podle stupnice. Oranžové bouldery jsou pro děti. A růžově jsou označené žolíkové bouldery, které jsou speciální nebo traverzovací. U zelené barvy bych řekl obtížnost kolem 5b/5c a u modré barvy 6a/6b. Co se týče sortimentu chytů, částečně jsou tu chyty jiné než známe třeba z pražských stěn.

Co bych ale viděl u chytů kriticky, je sortiment v jedné barvě. V jedné barvě jsou chyty hodně podobného typu, řekněme ze 3 až 4 sérií jednoho výrobce, a ty jsou pak v celém barevném okruhu po hale. Pokud bych chtěl lézt jiný typ chytů, musím automaticky změnit i barvu, tedy to pro mě bude buď moc lehké nebo příliš těžké. Rozumím, že stávající systém je jednodušší na pořízení a organizaci při stavění, ale pro lezce je to trošku škoda.

Počáteční a topové chyty jsou označené cedulkami.

V přední části haly je vedle recepce a baru také chill-out zóna s posezením a kulečníkem.

U recepce je malý obchůdek s lezeckým vybavením – převládá tu značka Ocún.

Bar nabízí základní občerstvení. K jídlu nabízí velký sortiment pizzy a salátů a to formou donášky z pizzerie naproti přes ulici.

U haly se dá zdarma parkovat v rámci areálu. Průjezd areálem je jednosměrný.

Boulderovka Der Steinbock v Norimberku se mi líbila ze dvou důvodů. Jednak tím, že celá hala je vybavená jednoznačně za účelem lezení (žádné pozůstatky mostových jeřábů apod.) a dřevěná vestavba je velice hezky zpracovaná. A také je hala relativně čistá, asi díky tomu, že existuje teprve druhým rokem. Druhým důvodem je velké množství boulderů, které obtížností odpovídají zobrazené stupnici. Přišlo mi, že autoři téhle haly už před tím nějaké boulderovky postavili a asi také provozují, a že tak vědí přesně, co chtějí vytvořit. Jediné negativum jsem zmínil v textu a sice, že v jedné obtížnostní úrovni jsou chyty z relativně úzkého sortimentu, tedy hodně podobné. Návštěvu haly lze doporučit všem včetně dětí. Zázemí je kvalitní a mají tu i dobrou kávu.

Praktické informace

Název: Der Steinbock Nürnberg Boulderhalle

Co nabízí: boulder.

Adresa: Leyherstraße 54, 90431 Nürnberg, Německo

Souřadnice: 49.45085572724713, 11.028739202477766

Webovky: www.dersteinbock-nuernberg.de