BoulderBar Salzburg

K návštěvě boulderovky BoulderBar Salzburg nás dovedlo špatné počasí. A nelitovali jsme – je to parádní stěna s hodně dobře postavenými bouldery. Stěna je rozsáhlá a ani jsme nestihli vyzkoušet úplně všechny lezitelné bouldery. Mnohem dříve jsme odpadli pro bolest rukou a kůže.

BoulderBar v Salzburgu je mladší pobočkou BoulderBaru z Vídně. Ve Vídni jsme byli v březnu 2018 na první pobočce BoulderBaru na ulici Hannovergasse. Takže jsme měli nějaká očekávání i tady v Salzburgu, ale skutečnost byla mnohem mnohem lepší.

Salzburgský BoulderBar otevřený v roce 2016 nabízí lezení na 1800 metrech čtverečních. Jsou tu všemožné myslitelné i nemyslitelné profily. A hlavně dobře postavené bouldery.

Jsou tu spousty různých sérií chytů a struktur.

Mají tu i dlouhý stropní převis do kopce a pod ním „sjezdovku“, což umožnuje trénovat dlouhé vytrvalostní lezení. Dopadiště (matrace) jde paralelně se stropem také do kopce, tedy pád nebo skok z boulderu je pořád z rozumné výšky. Viděli jsme podobný profil na boulderovce v Kletterzentrum Innsbruck a je to zajímavé.

Když jsme si v jednu chvíli mysleli, že jsme obrovskou halu prošli, zjistili jsme, že to ještě není vše a že prostory pokračují dál za průchodem do vedlejší části haly.

Tady ve vedlejší hale jsou další profily s balvanem uprostřed. Na kraji tu mají profil v koutě ve tvaru písmene U a také v soutěsce. Na to pak navazuje spray wall a prostor se zrcadlem pro cvičení.

Bouldery jsou značené kartičkami u nástupu, leze se samozřejmě pro barvách. Obtížnost je klasifikována francouzskou stupnicí. Zajímavostí je, že není označený top boulderů, je to tedy vždycky poslední chyt dané barvy.

Další zvláštností je povrch zdejší překližky. Již z výroby jsou na deskách v určitých místech výstupky, které se pak využívají jako stupy při lezení (využití mají v těžších boulderech). Naopak vhloubeniny ve tvaru kapek asi praktické využití nemají.

Najdeme tu samozřejmě i kampus a další nářadí posilovny.

V patře nad barem a recepcí se soustředily v době naší návštěvy hlavně děti, ale jsou tu bouldery k lezení i pro dospělé – možná jen jsou tu kratší vzdálenosti mezi chyty. A nesmím zapomenout, že jsme tu našli i Moonboard.

Bar, recepce a prodejna vybavení jsou samozřejmostí. Posezení kolem baru s nemalou kapacitou vypadá příjemně a útulně. Celkově prostor BoulderBaru je udělaný hodně prakticky, moderně a hezky, přestože je to celé umístěné v průmyslové hale s mostovými jeřáby. Důkazem, že se to povedlo, je i obdržená cena za design a architekturu.

Místní asi znají, ale pro návštěvníka cizince je důležitá informace o parkování – na webu to mají trošku skryté, takže: přímo před budovou je několik (do 20) parkovacích míst přímo vyhrazených pro Boulderbar. Pak se dá parkovat na ulici, kde platí zóna stání na max. 3 hodiny. A kromě toho doporučují parkoviště ZiB, kde jsou 4 hodiny zdarma a potom se platí parkovné 1 EUR za hodinu, dochozí vzdálenost 5 minut.

V době naší návštěvy (pracovní den v čase 16-19h) bylo v BoulderBar Salzburg narváno. Při odchodu jsme viděli frontu u recepce. Ani se nedivím, je to tu moc dobré a stojí to za návštěvu. Nejvíc bych vyzdvihnul dobře postavené boulderové problémy. Tady si prostě zalezete.

Praktické informace

Název: BoulderBar Salzburg

Co nabízí: boulder.

Adresa: Richard-Kürth-Straße 9, 5020 Salzburg, Rakousko

Souřadnice: 47.81106863445585, 13.061029806920462

Webovky: boulderbar.net/salzburg