Zerwa Wroclaw

Při návštěvě Vratislavi (Wroclaw) jsme se zastavili také na lezecké stěně Zerwa. Plný název v polštině je „Ścianka wspinaczkowa Zerwa Wrocław“.

Lezecká stěna Zerwa je umístěná v budově patřící Univerzitě Wroclaw.

Na Zerwě se dá lézt na laně, ale i boulderovat.

Lezecká stěna Zerwa není moc vysoká, ale i tak jsou k dispozici těžší cesty pro trénink. Obtížnost cest je zajištěna kombinací chytů, které dokážou potrápit tím, že jsou natočené tak, že moc neberou. A taky řada chytů dost klouže.

Zerwa má i několik samonavijáků, takže si zalezou i jednotlivci nebo třeba děti.

Zajímavým zpestřením je možnost lézt dlouhý převis a také možnost lezení ve stropě.

Mají tam třeba také lanový žebřík, na kterém se dá lézt v převisu, samozřejmě s jištěním.

Překvapilo nás, že na Zerwě je i dost natažených lan top-rope. Nejen u lehkých cest, ale i u těch těžších. Zároveň se dá v mnoha těchto liniích lézt také po vlastním, protože skoro všude jsou expresky a nahoře dvě karabiny (nebo aspoň jedna) v řetězu. Jediná komplikace mi přijde, že top-rope lano překáží lezci i jističi, když se leze po vlastním.

Na boulderovce je část nahozená ve stylu spray wall, ale na větší části plochy jsou postavené bouldery po barvě chytů. Jsou opatřené barevnými cedulkami odstupňované podle obtížností. Obtížnost není vyjádřena číselně, jen barvou.

Postavené bouldery jsou docela hezky vymyšlené a využívají možnosti místních profilů, taky hran a dalších struktur.

Ještě musím zmínit, že po příchodu na Zerwu jsem trošku zaváhal. Z fotek na internetu na webovkách Zerwy jsem měl pocit, že celkový prostor stěny je výrazně větší, ve skutečnosti není hala tak velká. Nevím proč jsem ten pocit měl, nejspíš ty fotky na webu jsou docela dobře udělané.

Po příjezdu podle navigace jsme vjeli přes bránu do areálu univerzity a pak se málem ztratili. Pak jsme našli cedulku Zerwa se šipkou, ale stejně jsme chvíli váhali, kudy dovnitř. Vstup je přes hlavní vrátnici budovy a pak následuje složitá cesta suterénem do pravého křídla budovy, kde se za téměř neoznačenými dveřmi nachází lezecká stěna. Šatna je asi na chodbě nebo někde v suterénu (nedalo se poznat) a na toalety se musí na konec chodby. To je zřejmě dané umístěním celého sportoviště v budově univerzity, která má jiné priority.

Z centra Wroclavi na stěnu Zerwa trvá cesta autem do 15 minut. Parkování bylo zdarma.

Praktické informace

Název: Zerwa Wroclaw

Co nabízí: lezení na laně, boulder.

Adresa: Stanisława Przybyszewskiego 63, 51-148 Wrocław, Polsko

Souřadnice: 51.138880944821, 17.061766169481

Webovky: zerwa.pl