Eiger Wroclaw

V polské Vratislavi (Wroclaw) jsme se podívali na lezeckou stěnu Eiger, která se v polštině plným názvem jmenuje „Eiger – Ściana wspinaczkowa“. Nachází se v průmyslovém areálu ve východní části města, nedaleko pomníku The Train to Heaven. Stěna Eiger nabízí lezení na laně na relativně vysoké stěně. Větší část cest má délku 15 metrů. Na webu píšou, že se dá lézt na 90 cestách.

Cest v kolmých profilech je poskrovnu. Většina cest je v mírném nebo větším převisu.

K dispozici je i několik navijáků pro lezení jednotlivců bez jističe. Natažených bylo také povícero top-rope lan, takže si lezení můžou zkoušet i začátečníci, úplní nováčci nebo děti.

V rohu hlavní místnosti byly 3 cesty vyloženě zábavného stylu: jedna cesta sestavená ze žebříků a dvě cesty po obrovských madlech. Na těch se dá trénovat třeba rychlost.

Trénink rychlosti na madlech

Když už mluvíme o rychlosti, v zadní místnosti je i standardní rychlostní cesta – má odpovídající chyty ve standardním rozmístění, patřičný sklon stěny a naviják. Jediná komplikace je nevyčištěný profil – kromě rychlostní cesty se v dané linii dá lézt i další cesta.

Rychlostní standardní cesta

Jediným překvapením je tady způsob značení cest: používají tady nějaký svůj systém. Jeden lezec mi říkal, že je to „polský systém“, ale jinde ve Wroclawi jsme to neviděli. Lehké obtížnosti odpovídají: tedy V je 5b, V+ je 5c, VI je 6a. Vyšší už jsou složitější: VI.1 je 6b, VI.1+ je 6b+, VI.2 je 6c, VI.3 je 7a, VI.4 je 7b a třeba VI.5+ je 8a.

Polský systémFrancouzská stupnice
V5b
V+5c
VI6a
VI6a+
VI.16b
VI.26c
VI.37a
VI.47b
VI.5+8a

Po schodech se dá vyjít do patra nad recepcí, kde je krátká boulderovka. Je nahozená ve stylu spray wall, to znamená je plná různých chytů různého typu a tvaru, ale nejsou na ní vyznačené žádné bouldery, ani barvou chytů ani pomocí lístečků.

Trénink boulderingu tak může být formou koleček, vymýšlení vlastních boulderů nebo třeba přidávaním.

K dispozici u recepce je i bar s nabídkou základního občerstvení. Zázemí a šatny odpovídají industriálnímu typu budovy. Mimochodem, celá lezecká stěna se nachází až ve druhém patře.

Při naší návštěvě v lednu byla v hale relativně zima, i když se snažili jedním fukarem vhánět do prostor haly teplý vzduch.

Lezeckou stěnu Eiger bych doporučil pro trénink lezení na laně, především na výdrž na delších cestách (15 m), případně na sílu v převisech.

Najít správnou budovu a vchod na stěnu v průmyslovém areálu nebylo úplně jednoduché, ale waze pomohl. A ještě k parkování: do průmyslového areálu se vjíždí přes závoru, u které stojí platební automat. Na recepci stěny mi však parkovací lísteček odpípli a parkování tak bylo zdarma.

Praktické informace

Název: Eiger Wroclaw

Co nabízí: lano, maličký boulder.

Adresa: Fabryczna 10, 53-609 Wrocław, Polsko

Souřadnice: 51.110573695199, 16.992357085098

Webovky: eiger.pl