Wolfspfad a Wolkensteinger Hag Klettersteig

V německém Sasku v obci Wolkenstein je možné si prolézt několik ferratových cest: kratších, ale dobrých pro začátečníky nebo na procvičení. Ta větší skála s jednoduššími cestami s názvy Wolfspfad (Vlčí stezka) a Wolkensteinger Hag se nachází víc v centru obce nad řekou s výhledem na nádraží. Pak kousek za městem je druhé místo s 5 cestami s vyšší obtížností – o nich více v jiném článku.

Ke skále v centru obce se nejlépe dojde od doporučeného parkoviště utajenou pěší cestou mezi domy (ulice Niedergraben) – důležitý orientační bod je Vlčí soutěska Wolfsschlucht. Soutěskou se po schodech sejde dolů k řece, kde ferraty začínají. Na stejné skále jsou k dispozici i klasické lezecké cesty pro lezení s lanem. Protože se na skále může pohybovat více lidí současně, je to o ještě další důvod navíc mít na hlavě helmu.

Pod skálou je k dispozici cvičné ocelové lano o délce několika málo metrů. Tohle místo se hodí pro základní vysvětlení úplným nováčkům. My ale půjdeme na Vlčí stezku Wolfspfad, která začíná víc vpravo. Přístupová cesta může být v létě lehce zarostlá, ale jakmile spatříte lano na skále, tak začátek určitě najdete.

Vlčí stezka je lehká ferrata s obtížností A, místy maximálně B, vedoucí horizontálně doleva. Lezení je zde bezpečné a lezci na sebe vidí a slyší se. Stezka končí na schodišti v soustěsce, odkud se dá opět sejít dolů pod skálu na začátek ferrat.

Cesta s názvem Wolkensteiner Hag má obtížnost C a vede výrazně vertikálněji než Vlčí stezka. Avšak ani tato cesta není obtížná, ve většině kroků se nohou šlape na ocelové kramle nebo jiné umělé stupy.

Při lezení na skále v centru obce Wolkenstein si uděláte hezké fotky celého údolí s řekou a s železničním nádražím.

Nádraží už dnes neslouží svému původnímu účelu – osobní vlaky zde mají jen zastávku, maximálně se míjejí dva protijedoucí. Nenechte se zmást odstavenými vagóny vpravo od nádraží, v současné době jsou nepojízdné a slouží jako hotel – nejspíš pro nadšence spacích vagónů.

Po dolezení cesty Wolkensteiner Hag se dá dojít kolem zámku a přes náměstí zpět na parkoviště.

Do Wolkensteinu se dá z Prahy dostat po D7 a silnici 7 přes Chomutov a hraniční přechod Hora svatého Šebestiána. Cesta na území Německa trvá do půlhodiny, celkově z Prahy do Wolkensteinu počítejte téměř 2 hodiny autem. Doporučené parkování pro ferratu ve Wolkensteinu je na neplaceném parkovišti u hasičárny. Parkoviště se nachází skutečně jen pár minut chůze od náměstí. Mimochodem na náměstí je dobrá cukrárna.

Ferraty ve Wolkensteinu jsou vhodné pro úplné začátečníky a také pro děti. Lezení je zábavné, bezpečné a s hezkým výhledem. Jedinou připomínku bych měl k označení cesty od parkoviště k Vlčí soutěsce a k začátku ferraty. Musíte dobře koukat do mapy nebo se zeptat místních.

Praktické informace

Obtížnost: jedna cesta B, jedna cesta C.

Časová náročnost: 30 minut obě cesty B + C.

Cesta z parkoviště: 15 minut, cesta zpět na parkoviště 15 minut.

Souřadnice ferraty: 50.65411137698959, 13.063963636994725.

Parkování: 50.657151433086696, 13.065644893576962.

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.