Wasserfall Klettersteig Imst

Ferrata Wasserfall Klettersteig se nachází v nadmořské výšce téměř 2000 metrů nad mořem nad městem Imst v rakouském Tyrolsku. Samotná ferrata není dlouhá, zhruba za půl hodiny vylezete 50 výškových metrů. Obtížnost je celkově C. Zajímavé na ferratě jsou nádherné hory a prostředí kolem. Samozřejmě malý vodopád, kolem kterého se leze. Překvapivě dobrodružná je i cesta z města k ferratě. Přístup vede po skalní cestě Drischlsteig, která místy připomíná také ferratu. Průvodce doporučuje menší děti jistit na krátkém laně pro případ zakopnutí a možného pádu ze srázu do údolí.

Přístup k ferratě je nejlepší od horní stanice lanovky Alpjochbahn, ale pozor – z horní stanice druhého segmentu této lanovky. První (spodní) segment lanovky se používá mimo jiné pro jízdy na bobové dráze v Hochimstu, o které říkají, že je nejdelší bobová dráha v Evropě. Ten druhý navazující segment lanovky není v provozu celoročně, proto je dobré si aktuální provozní dobu zjistit dopředu. Samozřejmě je možné z Hochimstu vyšlapat nahoru pěšky, ale je to docela krpál.

Od horní stanice lanovky se vydáte směrem na Muttekopfhütte po cestě s názvem Drischlsteig. K ferratě dorazíte do 30 minut. Nástup na ferratu poznáte podle vodopádu a také podle osazené informační tabule.

Hned na začátku lezec zjistí, že ocelové kramle pro nohy nejsou všude a že se očekává odšlapávání do skály – bohužel místní vápenec je docela dost oklouzaný. Místy také prosakuje a teče po skále voda.

Zhruba v jedné třetině ferraty vede cesta přes ocelový lanový most. Klasická konstrukce ze 4 lan: jedno na nohy, dvě po stranách pro ruce a jedno nahoře jistící. Boční lana jsou v určitých rozestupech spojené se spodním lanem na nohy a tato konstrukce vyžaduje opakovaně přecvakávat jistící karabinu, pokud si lezec jednu cvaká tady.

Na této ferratě se určitě vyplatí mít s sebou odsedku, aby se lezec mohl zajistit a udělat si fotky okolí. Výhledy jsou zde úchvatné.

Výhledy do údolí směrem na Imst jsou dech beroucí.

Těsně na konci ferraty je další lanový most, tentokrát z 5 lan, kdy na nohy je širší konstrukce s destičkami, takže přechod je tu úplná hračka.

Po dolezení ferraty stačí vyrazit po turistické cestě směrem k chatě Muttekopfhütte, kde se dá pořídit chutné občerstvení. Zpáteční cesta k lanovce trvá do 40 minut, záleží na množství fotografických zastávek.

Výhledy od chaty a z cesty Drischlsteig jsou opravdu nádherné. Co se týče ročního období, nejlepší je na tuhle ferratu vyrazit určitě v červenci, srpnu, případně v září, samozřejmě po ověření předpovědi počasí. Na přelomu května/června můžou být v této výšce ještě zbytky sněhu a mokrá skála.

A při zpáteční cestě určitě stojí za to sjet si bobovou dráhu, je úžasně dlouhá!

Ferrata Wasserfall Klettersteig nad Imstem je hezká ferrata v nádherném horském prostředí. Doporučil bych i pro děti, ale určitě ne tomu, kdo ještě vůbec ferratu nezkusil. Jsou tam na několika málo místech těžší kroky vyžadující odšlapy do oklouzané skály. Ferrata není akce pro drive-in zájemce. Přístup k ferratě pomocí dvou segmentů dlouhé lanovky (30 minut) a ještě půlhodinové túry skalní cestou, totéž pak nazpátek, vyžaduje vyhradit si celkový čas aspoň 4 hodiny. Lanovka a bobová dráha je placená, provozní doba je v letní sezóně obvykle do 17 hodin. Parkování v Hochimstu je zdarma. Významné úspory lze dosáhnout slevovou kartou Urlaubpass, kterou je možné získat při ubytování v regionu kolem Imstu od určitého počtu nocí zdarma.

Praktické informace

Obtížnost: C.

Časová náročnost: ferrata 30 minut.

Cesta z parkoviště: 2 segementy lanovkou 30 minut + skalní cesta Drischlsteig 30 minut. Zpět cesta 40 minut + 2 lanovky 30 minut (nebo rychlejší varianta: 1 lanovka a bobová dráha).

Souřadnice ferraty: 47.260912387493065, 10.669387649639562

Parkování: 47.24143397759951, 10.723532210395055.

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.