Holderli Seppl Klettersteig

Ferrata Holderli Seppl se nachází v nádherném horském prostředí v nadmořské výšce přes 1900 metrů. Najdeme jí v údolí Kaunertal v rakouském Tyrolsku. Bohužel je tato ferrata složitěji dostupná: dá se k ní dostat pouze po Kaunertálské silnici, která vede nahoru na ledovec. Na silnici se platí mýto a platí specifická pravidla. Ferrata Holderli Seppl má celkovou obtížnost B/C, přičemž Céčkové úseky jsou pouze dva a nejsou extra náročné. Lezení na této ferratě znamená překonat asi 140 výškových metrů za dobu přibližně jedné hodiny. Trasa ferraty vede kolem horského potoka s četnými vodopády. Návštěvu této ferraty doporučujeme spojit s výletem nahoru na Kaunertálský ledovec s vrcholem v nadmořské výšce přes 3000 metrů.

Od parkoviště k nástupu na ferratu je to jen 5 minut. Start je označen a hned na začátku se jde přes 2 lanové mosty. Na mostech se šlape na relativně široké desky, což vypadá na první pohled lépe než klasické provazochození na jednom ocelovém laně. Desky se ale houpou do všech směrů a při naší návštěvě byly navíc mokré a kluzké od cákající vody z vodopádu.

Po překonání mostů pokračuje ferrata už jen po skále, kde se buď využívají odšlapy na skálu nebo ocelové kramle. Většina lezení je obtížnost A/B nebo B.

Pouze na 2 místech je lezení složitější v úrovni obtížnosti C. Ale není to nic nepřekonatelného.

Pouze v jednom úseku je přerušené ocelové lano ferraty a dá se pohodlně projít v blízkosti hučícího vodopádu. V průvodci se doporučuje tento úsek rychle překonat z důvodu možného pádu volného kamení.

Po dolezení ferrraty je možné se zapsat do vrcholové knihy. Samotný výlez ferraty je relativně schovaný ve vegataci. Návrat k parkovišti je možný dvěma způsoby: buď turistickou cestou v přírodě (délka cca 2 hodiny) nebo sejít po serpentinách horské silnice (délka cca 45-60 minut). Silnice je rychlejší, ale nevýhodou je neustálé se vyhýbání autům a motorkám, protože na silnici může být docela čilý provoz. Při pokusu o zkratku říznutím zatáčky jsme ve vegataci narazili na pasoucí se dobytek 🙂

Stejně jako na ferratě tak i na silnici pořídíte řadu úchvatných fotek.

Ferratu Holderli Seppl je možné doporučit i začátečníkům a dětem. Lezení je bezpečné a s nádhernými výhledy. Příroda kolem a umístění ferraty jsou jedním slovem úžasné.

Negativem horské silnice je platba mýta, které v roce 2020 činilo 25 EUR za osobní vozidlo na den. V celém údolí Kaunertal je zakázáno kempování. Vjezd vozidel přes mýtnou bránu nahoru je možný jen v denním čase. Plus další omezení: silnice je otevřená téměř celoročně, ale ne vždy – někdy bývá uzavřená několik týdnů, typicky uprostřed přechodu mezi zimní a letní sezónou, asi z důvodů prací na silnici. Doporučuji před cestou zkontrolovat informace na webu Kaunertal.

Praktické informace

Obtížnost: B/C.

Časová náročnost: ferrata 60 minut.

Cesta z parkoviště: 5 minut, zpáteční cesta po silnici 45-60 minut, přírodou 2 hodiny.

Souřadnice ferraty:: 46.89089137335795, 10.735159955128777.

Parkování:46.89157567183417, 10.736288740635098 (na silnici se platí mýto).

Další informace: popis ferraty a topo.