Kletterzentrum Imst

Lezecká stěna v rakouském Imstu je známá jako dějiště světových a evropských pohárů i dalších závodů. Hlavní dominantou je obrovská venkovní stěna, která se nazývá Sonnendeck. Venkovní stěna nabízí lezeckou plochu 1312 metrů čtverečních. Výška stěny je 21.5 metru a umožňuje stavět lezecké cesty o délce až 28 metrů.

Stěna nabízí většinu linií v převisu, ale na pravé „noze“ je i několik cest v kolmici. Pro trénink vytrvalosti slouží dlouhý strop s následným headwallem.

Na pravé noze zepředu je profil vhodný pro lezení na rychlost. Vejdou se tam dvě standardní rychlostní cesty vedle sebe a samozřejmě nahoře jsou navijáky. Na fotkách z naší srpnové návštěvy je v rychlostní cestě pár chytů navíc, protože se zrovna chystaly svazové závody pro dětské kategorie U14, kdy děti nemůžou lézt samotnou čistou standardku, protože v pár krocích obvykle nedosáhnou ani při sebedelším skoku.

Na celé stěně v Imstu stačí 50 metrové lano. Když však lezec leze ve stropě a pokračuje až do headwallu, trošku mi jako jističovi zatrnulo, když jsem zaznamenal, že na podávaném laně už proběhla značka poloviny délky lana a lezec stále pokračuje dál. Vzhledem k výšce a délce stropu jsou nejdelší cesty dlouhé až 28 metrů. Naštěstí při spouštění kolmo dolů stačí metrů 20, takže padesátka lano je opravdu dostatečné.

Lezecká stěna v Imstu nabízí také lezení uvnitř. Hala má tvar jehlanu jako pyramida. Uvnitř jsou zajímavé profily: kromě hladké překližky jsou tu různě strukturované povrchy imitující skálu. Při lezení těžších cest se používá odšlap do stěny právě na různé výčnělky nebo hranky.

Stěna má ve nejvyšším místě výšku 22 metrů a nejdelší cesty jsou tu až 25 metrů dlouhé. Je tu možnost dlouhého vytrvalostního lezení po stropě a je možné přetraverzovat z jedné stěny přes strop na opačnou stěnu a pokračovat slézáním dolů.

Tady je detailní pohled na převis ve stropě v převisu 🙂

Tady v Imstu je obrovské množství lezeckých cest na různých typech chytů a struktur.

Mají tu také boulderovku, ale i když není úplně prťavá, její rozsah je vzhledem k rozsahu lanových cest opravdu malý.

Ještě pohled na pyramidu lezecké haly z venku. Uvnitř haly je pak zázemí včetně lezeckého obchodu, občerstvení a šaten. Lezecká stěna je součástí velkého sportovního areálu zahrnujícího třeba i fotbalové hřiště.

Následující dva obrázky jsou o 2 roky starší, z června 2018. Zrovna probíhá stavění soutěžních cest na závod Imst Color Climbing Festival. A hádejte, kdo staví. Ano, i tady v Imstu staví dost často stavěči z Česka, tady konkrétně Jenda Šolc a Honza Zbranek.

Lezecká stěna v Imstu je umístěna v nádherném prostředí údolí mezi horami, kde na špičkách bývá i v létě vidět sníh. Obrovská venkovní stěna Sonnendeck je úžasná. Lezením tady v Imstu se dá strávit určitě hodně dní. Jen škoda, že z Prahy je sem cesta dlouhá: jede se po D5 přes Plzeň, Mnichov a Garmisch-Partenkirchen a nejde to stihnout dřív jak za 6 a půl hodiny.

Praktické informace

Název: Kletterzentrum Imst

Co nabízí: lezení na laně – impozantní venkovní stěna i vnitřní stěna, boulder.

Adresa: Am Raun 25, 6460 Gemeinde Imst, Rakousko

Souřadnice: 47.24149165164749, 10.750934775439033

Webovky: www.kletterzentrum-imst.at nebo www.kletterhalle.com