Vír – Ledová stěna

V obci Vír na Vysočině se nachází v současné době jediné ferraty v tomto kraji. V tomhle článku si projdeme ferratu Ledová stěna. Druhá ferrata Jezerní stěna je popsaná v jiném článku. Obě ferraty jsou vhodné pro začátečníky a pro nácvik, takže tu bývá při hezkém počasí hodně rušno. Na druhou stranu jsou obě ferraty poměrně krátké, takže tu nehrozí několikahodinové fronty jako na některých vyhlášených místech třeba v Alpách.

Ferrata Ledová stěna se nachází v obci přímo u říčky Svratky kousek pod vodní nádrží Vír. Parkoviště je dostatečně jasně vyznačené jak v mapě tak ve skutečnosti.

Přístupová cesta ke skále vede po mostku přes řeku. Pod skálou se nachází chata, kde lze zapůjčit ferratové vybavení. My máme svoje vybavení, proto jdeme rovnou k úvodní ceduli.

Na ceduli se dozvídáme, že obtížnost ferraty je B/C a na fotografii skály je cesta vyznačená barvou. Nepovedlo se mi ani tady ani na internetu najít obvyklé schéma ferraty s rozkreslením jednotlivých pasáží a popisem konkrétních úsekových obtížností, které známe z jiných ferrat – autorsky obvykle ze serveru bergsteigen.com. Nevadí, hurá na ferratu.

Začátek ferraty nabízí lezení po kovových kramlích. Ocelové jistící lano je nepřerušovaně k dispozici celou cestu. Skála je tvořená hezkým materiálem, není oklouzaná, takže odšlapy do skály drží perfektně.

Z ferraty je hezký výhled na údolí řeky, na továrnu a pár domů se zahradami, které jsou na dohled.

Doposud je lezení jednoduché, nyní dolézáme k zatáčce, za kterou se objevuje zavěšený most. Tady v zatáčce je jediné „náročnější“ vzdušnější místo celé ferraty.

Zavěšený most se moc nehoupe a k dispozici jsou 3 ocelová lana pro jištění a přidržování rukama.

Za mostkem stoupáme dál po skále nahoru. Nezapomeňte se vzájemně s parťáky vyfotit na zavěšeném mostě!

Nyní procházíme jednodušším terénem, ocelové lano pořád k dispozici. Pořizujeme další fotky údolí, tentokrát i s výhledem na hráz vodní nádrže (přehrady) Vír.

A než jsme se nadáli, tak ferrata Ledová stěna končí. Od začátku ferraty jsme tu na konci za 15 minut, ale jdeme fakt hodně rychle, protože fouká silný nepříjemný vítr. V průvodci se uvádí obvyklá doba lezení 20 minut. Kdybychom šli ještě kousek dál, narazili bychom po 100 metrech na ještě kratičký úsek ferraty s názvem Horní vyhlídka – přiznám na rovinu, že jsme tuhle informaci v průvodci nezachytili před ferratou, ale až potom doma. Na místě samotném jsme žádnou cedulku taky nezahlédli.

Cesta dolů je nepěkná, vede v zarostlém kamenitém terénu, takže z opatrnosti jdeme pomalu, abychom si nevyvrkli třeba kotník.

A ještě přidávám dvě fotky Ledové stěny z větší dálky.

Ferrata Ledová stěna je délkou i potřebným časem krátká cvičná ferrata, kterou lze doporučit nováčkům i dětem. Obtížnost je v informacích označená jako B/C, ale určitě je to spíš jednodušší. Zavěšený most je skvělá atrakce, na které pořídíte hezké fotky. Návštěvu této ferraty spojte tady ve Víru s druhou ferratou Jezerní stěna.

Ještě poznámka, proč se ferrata jmenuje Ledová stěna. V zimě se tu na skále trénuje ledolezení: nechá se zmrznout puštěná voda a umělě se vytvoří ledový krunýř. Na tom se pak trénuje s patřičnou výbavou pro ledolezení: s mačkami a cepíny. My jsme zkoušeli ledolezení na jedné propagační akci v Praze – víc v článku.

Praktické informace

Obtížnost: B/C

Časová náročnost: 15-20 minut.

Cesta z parkoviště: 3 minuty, návrat 5-10 minut.

Souřadnice ferraty: 49.55960309224584, 16.31048199828183

Parkování: 49.55986406645832, 16.310079666962274

Další informace: popis ferraty