Velká dohoda ferratový park

Na zmínku o ferratovém parku Velká dohoda jsem narazil náhodou při plánování turistické návštěvy punkevní jeskyně Macocha v Moravském krasu. Ferratový park a další atrakce jsou umístěné v bývalém vápencovém lomu kousek stranou od silnice mezi Ostrovem u Macochy a Holštejnem. V podstatě jde o komerční záležitost, ale i tak je to super příležitost k tréninku i vzhledem k tomu, že na jižní Moravě žádné další ferraty nejsou.

Všechny praktické informace najdete na webu společnosti Velká dohoda. Je tam návod na cestu i na parkování. Silnice je úzká a vyhnutí s protijedoucím vozidel je trošku oříšek. Míst pro parkování je však dostatek. Cesta od parkoviště do lomu trvá nejvýš 5 minut.

V lomu vidíme řadu aktivit především pro děti. Je tu i stánek s jednoduchým občerstvením.

Po dalších asi 100 metrech přicházíme ke stěně, kde jsou ferraty. Kousek vedle je také možnost klasického lezení na laně.

Ferratových cest je tu hodně. Na webu se píše celkem o 711 metrech lezení. Topologie jednotlivých cest je dána stěnou lomu, která není vysoká, takže řada cest vede horizontálně traverzem. V různých místech stěny lomu se nabízí různě těžké lezení, někde jen jednoduché B, většinou C, nebo dokonce i úseky D a E.

Jako první cesty zkoušíme ty nejlehčí od obtížnosti B/C v levé části lomu. Jsou tu stejně krátké cesty, ale za to každá je jiná svou obtížností – v konkrétní cestě záleží na tom, jak vypadá struktura skály – jestli je dostatek odšlapových míst pro nohy či nikoliv. Musím uznat, že označení obtížnosti dobře odpovídá konkrétnímu místu.

K sestupu zpátky na dno lomu slouží jištěný ocelový „žebřík“. Spíš bych řekl, že je to sloup se šprušlemi po obou stranách sloupu. Každopádně je dobré, že je tu k dispozici jištění.

Tady je znovu detailní záběr na sestupový žebřík.

Po sestupovém žebříku se směrem dolů couvá.

A tady je pohled na další část lomu, kde už vidíme avízovaný nejdelší zavěšený most v ČR. K němu se teprve dostaneme.

Podle kulis na horní hraně lomu usuzuji, že se tu konají možná i svatební obřady. Nebo? 🙂

Při pohybu na ferratových cestách doporučuji určitě nosit helmu. Na dně lomu vypadá skála pevná a stabilní, ale tady nahoře je vidět, že se nějaké kameny můžou odloupnout.

Pokračujeme zkoušením ferratových cest vpravo od sestupového žebříku. Je tu i cesta obtížnosti E – a odpovídá tomu, že je to nejtěžší z cest, co jsou vedle sebe: v Éčku je převis a málo stupů na nohy.

Postupným přelézáním se dostáváme k zavěšenému mostu. Na webu se uvádí, že tenhle nejdelší má délku 60 metrů. Kromě něj jsou tu ještě 2 kratší mostíky.

Zavěšený most má klasickou konstrukci 3 ocelových lan: jedno pro nohy a dvě pro ruce a jištění. Most je však navíc opatřen několika kovovými spojkami ve tvaru písmene V, které drží dohromady všechna tři lana. Při lezení je potřeba na těchto místech přecvaknout jistící karabiny – což je samozřejmě činnost navíc, kterou na běžném mostě bez V spojek není potřeba dělat. A tohle přecvakávání je docela náročné – hlavně na morál. Výhodou spojek V je, že drží ocelová lana víc sepjatá, takže se nehoupají tolik, jak by se asi docela celý most houpal bez spojek.

V mapě se most stejně jako i řada dalších ferratových cest tváří oboustranně průchozí – to se mi moc nelíbí, protože jsme chvíli po nás viděli pokus o nalezení do mostu, když na něm zrovna někdo byl. Přišlo mi i málo zdůrazněné pravidlo, že je vhodné, aby na mostě byla jen jedna osoba. Také jsme viděli pokus jednoho rodiče jít společně s hodně malým dítětem – což na most nešlo, protože vzdálenost od jistících lan k menší postavě přesahuje maximální délku popruhů ferratového setu, prostě to malé dítě tam rovnou viselo a nemohlo stát na spodním laně.

Na stěně lomu za mostem jsou další ferratové úseky různých obtížností. Při větší návštěvnosti jsme měli problém s protijdoucími lezci. Nevím, jak často se to tu stává – osobně bych se přikláněl k přeznačení, aby ferratové cesty byly jednosměrné.

Od konce mostu vede doprava traverzem „Vyhlídková“ cesta, u které se uvádí délka 147 metrů. Leze se po stěně po obvodu lomu. Částečně vede cesta po skále, větší část už pak jen po hliněném terénu.

Konec Vyhlídkové cesty s obtížností B vede po skále dolů zpět na dno lomu. Tahle obvodová cesta je hodně dobrý tip pro začátečníky, jak si nacvičit cvakání jistících karabin.

Před hlavní stěnou s ferratami je mapa všech cest.

Kromě ferrat nabízejí v lomu Velká dohoda další atrakce: zip line o 3 úsecích procházejících postupně přes šířku celého lom, pak velký lanový park s jištěním pro děti a další.

Ferratový park v lomu Velká dohoda je dobré tréninkové místo pro začátečníky i pokročilé lezce, když uvážíme, že na jižní Moravě žádné jiné ferraty nejsou. Výhodou je snadná dostupnost od parkoviště a nedávná realizace jistících lan zajišťuje bezpečnost. Na místě je také možnost půjčit veškeré vybavení a najmout instruktora. Nevýhodou Velké dohody je, že jde o komerční projekt a tudíž se i za vstup na ferratu platí. Kromě vstupného je nutné podepsat, že lezec leze na vlastní nebezpečí.

Praktické informace

Obtížnost: větší množství cvičných ferrat různých obtížností A až E, celkem 711 metrů lezení. Komerční projekt, placený vstup.

Časová náročnost: od 20 minut klidně po celý den

Cesta z parkoviště: 5 minut.

Souřadnice ferraty: 49.395686113740325, 16.777172691431083

Parkování: 49.394299162691134, 16.777400679168153

Další informace: web Velká dohoda a topo