Vír – Jezerní stěna

V obci Vír na Vysočině se nachází v současné době jediné dvě ferraty v tomto kraji. V tomhle článku si projdeme ferratu Jezerní stěna. Tu druhou ferratu nazvanou Ledová stěna najdete popsanou v jiném článku.

K ferratě Jezerní stěna jsme dorazili po absolvování Ledové stěny. Tam jsme také nechali zaparkované auto na doporučeném parkovišti. Respektujeme v instrukcích napsanou žádost, aby lezci neparkovali přímo tady u Jezerní stěny, ale jen na tom doporučeném a oficiálním parkovišti. Cesta po silnici sem k Jezerní stěně trvala chviličku.

Název Jezerní stěna je odvozen z faktu, že se nacházíme kousek pod přehradní hrází vodní nádrže Vír.

V místě nástupu na ferratu je piknikový domeček s lavičkami a informační cedule. Protože dneska fouká ne zrovna příjemný vítr, moc neotálíme a rovnou jdeme na věc.

Na ferratu se nastupuje ocelovým žebříkem. Teprve nad ním se začne cvakat jistící ocelové lano, které vede bez přerušení celou ferratu až na konec.

Skála není oklouzaná a přírodní povrch je tu hodně hezky strukturovaný, takže lze nohama stát na mnoha dobrých místech.

Kromě přírodních stupů jsou tu i železné kramle.

Z ferraty jsou hezké výhledy na přehradní zeď a údolí s říčkou Svratkou.

Ferrata je hezká, škoda jen že vlastně hodně krátká. Po asi 15 minutách jsme na konci. Ještě uděláme závěrečné fotky a šupajdíme k parkovišti.

Ferrata Jezerní stěna je délkou i potřebným časem krátká cvičná ferrata, kterou lze doporučit nováčkům i dětem. Návštěvu této ferraty spojte tady ve Víru s druhou ferratou Ledová stěna. Instrukce k ferratám ve Víru doporučují udělat takový okruh: po zaparkování vylézt Ledovou stěnu, pak pokračovat pěšky k přehradě, pod přehradou vylézt Jezerní stěnu a poté sestupovou cestou uzavřete okruh zpátky k parkovišti.

Obtížnost je v informacích označená jako B/C, ale určitě je to spíš jednodušší.

Praktické informace

Obtížnost: B/C

Časová náročnost: 15 minut

Cesta z parkoviště: 5-10 minut, návrat do 10 minut.

Souřadnice ferraty: 49.56225800484439, 16.309768530771013

Parkování: 49.55986406645832, 16.310079666962274

Další informace: popis ferraty.