Tisá – Sloní sloup

Sloní sloup je druhá věž vpravo od hlavního příchodu do Tiských stěn, hned kousek od pokladny návštěvnického okruhu. Parťák Jacob dnes vybral velice lehkou cestu, protože se ještě zotavuje ze zranění paže. Cesta se jmenuje Stará cesta II a není v ní žádné fixní jištění. Při tahání zakládá na třech místech smyčky, ale moc dalších možností pro jištění tu není.

První část cesty vede takovou širokou spíš položenou spárou na polici.

Na následující fotce leze Laura jako druholezec a je zrovna téměř u popisované police. Na široké polici se jednoduše přejde doleva za hranu skály a pokračuje se nahoru.

Tohle je pohled z police zpět dolů.

A tady pohled z police směrem nahoru, tedy druhá část cesty, která vede spíš položenou spárou na vrchol.

A ještě přidám pohled z místa téměř před vrcholem dolů. Na vrchol je potřeba překročit komín a udělat přes něj ještě jeden-dva lezecké kroky na vrcholovou plošinu.

Na vrcholu je dostatek prostoru pro více lezců.

Samozřejmě se zapisujeme do vrcholové knihy v kovové krabičce. Náš zápis je letos teprve druhý. V knize se píše, že Sloní sloup je první vylezená věž v Tiských skalách a stalo se tak v roce 1907.

Tady mám na fotce vrcholovou knížku jakoby ve své správné pozici, ale ve skutečnosti byla umístěna ve spáře vpravo.

Ještě přidám fotky rozhledu kolem z věže.

A pak už hledáme slaňák, abychom mohli dolů. Tady Jacob hledá slaňovací kruh, ale ten je ve skutečnosti schovaný o pár metrů vpravo.

Pro přístup ke kruhu je opět potřeba překonat spáru nebo spíš komín mezi skalami – osobně jsem tenhle kousíček také slaňoval, protože jsem se bál.

A tady už jen fotky slanění z věže dolů.

Vylezení na Sloní věž bylo moc hezké, vybraná cesta byla lezecky vážně jednoduchá co se týče kroků, žádný nápor na ruce, stačí jen pečlivě stoupat nohama. Jako obvykle na pískovci, je tu nejsložitější otázka jištění: fixní jištění na skále není žádné a založení vlastního je poměrně omezené, protože jde pouze v několika místech. Věž je součástí prohlídkového turistického okruhu, takže pod skálou je velký provoz lidí.

Praktické informace

Lokalita: Tisá – Velké, Malé a Hřebenové stěny

Parametry: pískovcové lezení

Souřadnice skal: 50.78753826875217, 14.029444322185075

Parkování: 50.78584555089279, 14.028418265863596

Cesta z parkoviště: 15 minut

Další informace: seznam cest na horosvaz.cz