Gutovka Praha

Lezecká stěna Gutovka se nachází ve stejnojmenném volnočasovém areálu na Praze 10 ve Strašnicích. Je to venkovní umělá stěna tvořená betonovým monolitem. Výška stěny je od 10 do 15 metrů a její celkový obvod je 80 metrů. Přístup na lezeckou stěnu Gutovka je placený. Pojďte se podívat na sérii fotek ze stěny. Začneme na převislé straně, která umožňuje delší lezení (do vyšší výšky), protože je zde podlaha níže než u druhé (položené) strany stěny.

Betonový povrch stěny přináší oproti klasickým indoor stěnám (nejčastěji z překližky) jiné možnosti. Povrch není hladký ani rovný. Hrubý povrch umožňuje lezení na tření, kdy nohy drží na betonovém povrchu mnohem lépe než na opískované překližce. A nerovný, tedy strukturovaný povrch s různými hrby, muldami a spárami vytváří pocit lezení na přírodní skále.

Nyní si podíváme na opačnou polovinu stěny – tedy položenou část. Ta není tak vysoká, protože podlaha je tady výše než u převislé části. Další rozdíl v provozu stěny je ten, že zatímco na převislé polovině jsou všechny expresky erární a celoročně pověšené na pevno pořád na stěně, na položené straně expresky nejsou a musí si lezec cvakat a sbírat svoje. Za tímto účelem jsou tu samozřejmě borháky jako standardně na umělých stěnách nebo spíš vlastně jako na skalách.

Všechny cesty končí v topu řetězem pověšeným ze dvou borháků a s erárními karabinami. Na převislé polovině stěny končí některé linie ve společném řetězu, takže před lezením je potřeba si vždycky svou linii prohlédnout, aby nedošlo ke kolizi s lezcem v sousední linii.

Betonový skelet má z pohledu stavění cest a montáže chytů jednu základní, nepřekročitelnou a zásadně omezující vlastnost: chyt je možné přišroubovat pouze tam, kde je ve stěně s chytem počítáno, tedy je tam díra se závitem. To je podobné jako na překližce – také lze chyty přišroubovat v místech, kde jsou díry s buldoky. Nicméně překližka umožňuje navíc přišroubovat pomocí vrutů jakékoliv (pro vrutování vhodné) chyty i kamkoliv jinam, protože povrch je dřevěný… To na betonovém povrchu udělat nejde.

Na Gutovce je 46 linií a celkem kolem 80 různých lezeckých cest po barvách chytů. Linie i cesty jsou označené cedulkami.

Zvláštností na Gutovce je cvičná via ferrata. Vede o po hraně celého skeletu z jedné strany na druhou a je lezitelná oboustranně, takže je možné jí lézt z jedné i z druhé strany. Na ferratu potřebujete ferratový set. Většina cesty ferraty využívá pro nohy jen betonový povrch, pouze při vertikálním výlezu a slézání se použijí chyty z lezeckých cest. Ferratu je možné lézt i při současném provozu na lezeckých cestách, protože jak vidíte na fotkách, řetězy pro lana jsou níže než je ocelové lano ferraty.

Místy je ferrata docela hezky vzdušná a dost exponovaná.

K lezecké stěně patří i zázemí: šatny, toalety a sprchy, které se nacházejí v suterénu budovy s restaurací. K dispozici je také půjčovna vybavení.

Lezecká stěna Gutovka nabízí lezení na umělé stěně, ale přitom venku na vzduchu a na sluníčku. Je tu pestrý výběr lezeckých cest různých obtížností, přičemž délka cest se neliší od jiných umělých stěn. K dispozici jsou různé profily: kolmé, položené i převislé. Vstup na stěnu se platí v recepci umístěné pár desítek metrů od stěny. Stěna je v provozu celoročně a je možné lézt za každého počasí – samozřejmě v případě velkého deště, sněhu nebo mrazu to nedává smysl. Ve večerních hodinách je stěna osvětlená. Parkování je možné v ulicích kolem areálu, ale v pracovních dnech platí režim parkovacích zón. O víkendu se v zónách parkuje zdarma. Úplně nejjednodušší je přijet na Gutovku metrem, protože od metra Strašnická je to sem coby kamenem dohodil.

Praktické informace

Název: Gutovka Praha

Co nabízí: lezení na laně, cvičná ferrata, venkovní stěna

Adresa: Gutova 39, 100 00 Praha 10 – Strašnice-Strašnice

Souřadnice: 50.07124611527125, 14.491450412393956

Webovky: www.gutovka.cz