Seifertova via ferrata Nové Hamry

Jestli hledáte krátkou a cvičnou ferratu v Karlovarském kraji, kde se dá bezpečně učit a zkoušet, jak se leze na ferratách, pak Seifertova ferrata může být ta pravá. Jde o velice krátkou via ferratu, kde nehrozí žádné nebezpečí. Seifertovu ferratu najdete v obci Nové Hamry blízko Nejdku v okrese Karlovy Vary. Ferrata je vybudovaná na skalce za hotelem Seifert, vedle kempu, který patří k hotelu.

Nečekejte nic rozsáhlého. Na rovinu je potřeba říct, že cestovat sem z větší vzdálenosti jen a pouze kvůli této ferratě nedává smysl.

Na Seifertově ferratě si můžete vyzkoušet celkem 4 trasy. Trasa obtížnost A je hodně lehounká, částečně se jde mimo skálu po jehličí, částečně po skále. Ocelové lano je spíš tak pro to, aby se člověk učil správně cvakat karabiny. Trasa označená jako B už je lezení po skále a na několika místech už je potřeba udělat odvážnější kroky – když se člověk ale zamyslí nebo vyzkouší více možností pohybu, tak zjistí, že je to jednoduché. Z obou cest A i B je možné v průběhu slézt.

Na ferratě je samozřejmě i vrcholová knížka, takže se můžete po dolezení kterékoliv cesty zapsat.

Trasa označená C je o dost náročnější, jsou tam delší kroky a nátahy – a na několika místech není možnost jiného řešení. Z cesty už nejde ani moc utéct (kromě jednoho místa) a je potřeba lézt dál. Člověk se pohybuje poměrně nízko nad terénem, nejvyšší výlez je přímý vertikální výstup hned na začátku ferraty.

Jako D je označená cesta, která má hodně exponovaný začátek. Začíná se po stupních společných s trasou C, potom traverz doleva a pak náročný výstup koutem nahoru. Po chvíli se pak trasa připojí na Béčko, které už známe. V trase Déčka už nejsou všude ocelové stupy na nohy, je potřeba využít odšlapy na skálu a taky trošku tření.

Parkovat se dá u autobusové zastávky naproti hotelu Seifert. Cesta autem z Prahy přes Karlovy Vary do Nových Hamrů trvá přes 2 hodiny. Z parkoviště k ferratě dojdete za 3 minuty. Vstup je zdarma. Dobu trvání lezení na jednotlivých cestách ferraty nebudu odhadovat, během necelé hodiny jsme oblezli všechny čtyři cesty. Sestupová cesta z horního bodu ferraty na začátek trvá cca 5 minut, je to takové poskakování lesem po kořenech stromů.

Informace k Seifertově ferratě najdete třeba zde nebo zde. V době naší návštěvy byly informace o ferratě i na stránkách hotelu Seifert, ale momentálně tam nejsou. Hotel nabízel možnost zapůjčení ferratového vybavení. V době COVID pandemie to ale nefungovalo, hotel měl pouze okénko s nabídkou restaurace pro take away. A kávu měli výbornou.

Ferratu bych doporučil začátečníkům i dětem, určitě začněte od nejjednodušší cesty a uvidíte, jaké budete dělat pokroky a kam se dostanete. Označení C a D je určitě nadnesené, spíš bych místo C řekl B/C a místo D bych určitě řekl něco jako C- (C mínus).

Praktické informace

Obtížnost: 4 cesty: A, B, C (spíš B/C) a D (spíš C-).

Časová náročnost: všechny cesty celkem 60-90 minut, včetně odpočinku.

Cesta z parkoviště: 5 minut, zpět 5 minut.

Souřadnice ferraty: 50.359383692092116, 12.71810918223628.

Parkování: 50.35991833690227, 12.719547276460062.

Další informace: třeba zde nebo zde.