Labák na levém – Alcatraz a Atlantida

Dneska jsme jeli na první návštěvu do Labáku na levém břehu. Cílem byly sektory Alcatraz a Atlantida. Jištění tady bylo jako na sportovních cestách. V cestách, co jsme lezli, byly k dispozici borháky standardně tak, že nebylo potřeba žádné vlastní přijištění.

Vlevo v sektoru Alcatraz jsme lezli cestu Bacha na bachaře VIIa o délce 30 metrů. Větší část je rajbas, který prověří schopnost lezce stát na nohou. Pískovcová skála vypadá na první pohled hladce, ale díky tření se na písku dá stát.

Vlevo od Bacha na bachaře je cesta Prdelí ke zdi VIIIb také o délce 30 metrů. Obě cesty mají společný horní úsek cesty a také slaňák. Tahle cesta je také o práci nohou, ale je výrazně těžší, protože není položená, ale víc kolmá.

Nejvíc lezenou a hodně oblíbenou zdejší cestou je napravo v sektoru Atlantida cesta Chupitos VI, která vede koutovým sokolíkem. Cesta je fakt super hezká, zajištěná je 6 borháky a slaňákem. Délka je úctyhodných 33 metrů a od slaňáku je super výhled na údolí Labe – bohužel jsem si nahoru nevzal mobil na vyfocení.

V obou sektorech Alcatraz i Atlantida jsou i další dobře odjištěné cesty.

U paty skal v navštívených dvou sektorech byl rozhled do údolí zakryt stromy. Výhledy tak byly možné jen při lezení na skále nebo pak při zpáteční cestě téměř dole v obci. Je tu nádherně.

Oproti jiným pískovcovým oblastem tady překvapilo velice dobré odjištění borháky, které nebylo potřeba dojišťovat vlastním materiálem. Jedinou nevýhodou je složitější přístup.

Parkovali jsme v Dolním Žlebu u železniční zastávky. Bohužel je tu málo míst k zaparkování, respektive v podstatě podle dopravních značek a natažených pásek kolem pozemků tu parkování není možné vůbec. Už samotná cesta z Děčína po silničce podle vody je adrenalin, protože šířka silničky je pro jedno vozidlo a míjení se s protijedoucím vozidlem může být dost noční můra. Podle doporučení přátel je asi lepší přijet do Dolního Žlebu vlakem, třeba právě jen z Děčína, kde se dá pohodlně zaparkovat poblíž nádraží.

K dispozici jsme měli úžasného tištěného barevného průvodce v němčině, kde byly zakreslené cesty i s jištěním.

Praktické informace

Souřadnice: 50.82993064282172, 14.2201815550538

Parkování: 50.83766374014942, 14.223744813625755, malá až žádná kapacita, lepší je cesta vlakem.

Cesta z parkoviště: 30 minut do prudkého kopce.

Další informace: seznam cest na horosvaz.cz sektor Atlantida a sektor Alcatraz.