Seewand Klettersteig Zauchensee

Na ferratu Seewand Klettersteig v rakouském letovisku Zauchensee jsme vyrazili na konci září během prodlouženého víkendu. Seewand je první zastávka tohoto třídenního výletu a bude to takové ferratové rozehřátí. Popis ferraty avizuje celkový čas 45 minut a maximální obtížnost B/C. Jak zjistíte později níže v článku, oba údaje jsou spíš nadsazené, protože skalka je relativně malá a ferrata krátká. Nicméně se nachází v zelené přírodě s hezkým výhledem. Lokalita Zauchensee vypadá vhodně pro letní turistiku, ale možná ještě lepší pro využití v zimě – je to lyžařské středisko s řadou lanovek a vleků. V obci jsou převážně ubytovací a rekreační domy. Silnice, kterou jsme sem přijeli z města Altenmarkt im Pongau, zde končí.

Pojďte se podívat na pár fotek z ferraty. Takhle ferratu dokumentuje informační cedule na parkovišti.

Vlastní ferrata vede na skále před námi, ale pro množství stromů není vidět.

K začátku jistícího ocelového lana jsme došli asi po 3 minutách z náhradního parkoviště. Z toho doporučeného by to bylo méně než 1 minuta 🙂

Skála je docela hezky strukturovaná, takže se dá stát na přírodních stupech.

Obtížnost A, A/B a možná úsek B. Žádné kramle, ale dá se pořád hezky stát na skále. Ferrata zatáčí a na skále vede doprava.

Naskýtá se výhled na vodní plochu. Zatáčka doleva za hranu je poněkud vzdušnější.

Traverzujeme dál a nabíráme další výšku. Obrázek topo ukazuje někde tady úsek B/C, ale není to moc poznat. Řek bych B, ano, podle mě jen Béčko.

Stále žádné kramle, jen přírodní stupy na skále.

Takhle hezky vypadá výhled na vodní plochu Zauchensee. Parkoviště, jehož část vidíte vpravo dole na fotce, je doporučené k ferratě, ale v současné době je zavřené, protože tu má zázemí nějaká stavba.

Udělali jsme ještě pár kroků a jsme u začátku prvního lanového mostu.

V topo obrázku je uvedená obtížnost A/B, ale to bych řekl, že tady je spíš těžší, tak Béčko. Nohy šlapou po dvou spojených ocelových lanech, které vedou paralelně vedle sebe odhadem 10 centimetrů. Tedy nohy jsou lepší než kdyby to bylo jenom jedno lano. Ale ocelové lano pro jištění a pro ruce, které je jedno, je docela volné.

Přechod lanového mostu vyžaduje trošku síly. A je skoro jedno, jestli se člověk o horní lano opírá nebo se za něj drží a visí dozadu. Ke konstrukci mostu najdete ještě doplňující komentář na konci článku.

Za lanovým mostem se pokračuje přes dva hliníkové žebříky nahoru a téměř choďákem se míří ke konci ferraty.

Na konci ferraty je další most, v popisu nazývaný jako nepálský most. A u dřevěného kříže ferrata končí.

Sestup z ferraty (od dřevěného kříže) vede vlevo a protíná se s trasou ferraty u stromu, kde začíná první lanový most. Viz fotka.

Pohled na lanový most shora.

Pohled na nepálský most.

U nepálského mostu je v průvodci v topo obrázku uvedená obtížnost A, ale pro leckoho může být přejití vysoce houpavého mostu docela oříšek.

Most se opravdu hodně houpe a jistící ocelové lano, kterého by se člověk chtěl držet, je příliš nízko a nepomáhá.

A ke všemu na obou koncích mostu ještě pár šprušlí chybí 🙂

Tím ferrata skončila. K přelezení vlastní ferraty jsme spotřebovali 30 minut, ale to včetně dvojitého přelezení lanových mostů.

Následující fotka je už z momentu, kdy odcházíme z ferraty dolů a ohlížíme se na lanový most.

Sestupová cesta vede pod skálou, doporučoval bych nechat na hlavě helmy pro případ, že by něco letělo shora dolů.

V jednom úseku cesty se dá přidržet lana, kdyby kameny pod nohama klouzaly.

Tady vpravo je podle průvodce doporučené parkoviště k ferratě. V současné době tu má zázemí stavba a tak parkujeme o pár set metrů po silnici dál. Není teď žádná sezóna, takže parkování bez problémů. Parkování se neplatí.

Tohle je hotel Surf & Sail situovaný před skálou a může posloužit jako orientační bod.

Ferrata Seewand Klettersteig Zauchensee je jednoduchá a relativně krátká zajištěná cesta s rychlým přístupem z parkoviště. Celkový přelez netrvá déle než 30 minut a zpátky u auta budete nejpozději 40-45 minut od momentu, kdy vyrazíte. Průvodce říká obtížnost B/C, ale to je spíš přestřelené – osobně bych řekl jen Béčko. Tedy co se týče lezení po skále. Lahůdkou jsou dva mosty: jeden lanový, který je těžší, protože má jen jedno lano pro ruce. A druhý most nazývaný nepálský je krátký a jednoduchý, ale hodně se houpe. Ferratu můžu vřele doporučit začátečníkům a dětem, není tu nic nebezpečného. Co se týče rozměrů, délka ferraty je asi 130 metrů a výškových se vylézá řádově 80 metrů. Nacházíme se v nadmořské výšce 1350 m.n.m. a ferrata je přístupná obvykle od května do října.

Všiml jsem si detailu, že na některých starších fotkách (např. na bergsteigen.com) s dřívějším datem vypadají lanové mosty trošku jinak. Hlavní most má na starších fotkách dvě ocelová lana pro ruce oproti dnešnímu stavu, kdy je lano jen jedno. Tedy dnešní přelez je určitě o něco těžší než býval za předchozí podoby mostu. Taktéž horní nepálský most vypadá na starších fotkách jinak: nechybí šprušle a vodicí (jistící) ocelové lano je ve větší výšce, takže slouží asi dobře jako zábradlí. Tedy opět je dnešní přelez o chloupek těžší než býval.

Praktické informace

Obtížnost: B/C (spíš lehčí)

Časová náročnost: ferrata 20-30 minut, cesta z parkoviště 3 minuty, návrat 10 minut

Souřadnice ferraty: 47.29694782753114, 13.45815885077801

Parkování: 47.29735402534811, 13.45773607068445

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com