Salewa Cube Bolzano

Lezecká stěna Salewa Cube je součástí impozantního sídla centrály firmy Salewa v italském Bolzanu. Značka Salewa se pojí s dlouhou tradicí profesionálního výrobce lezeckého a outdoorového vybavení a samozřejmě také s oblastí Dolomit. Návštěvu stěny Salewa Cube doporučuji nejen lezcům, ale také provozovatelům lezeckých center a speciálně jejich architektům – tady je totiž vidět, když se povede skloubit funkčnost, praktičnost navíc s elegancí.

Přední stěna hlavní lezecké haly je v létě otevřená. To umožňuje lepší a přirozenou cirkulaci vzduchu, zvláště když tu v létě bývají běžně teploty kolem 30 stupňů Celsia. Druhou hlavní výhodou je možnost pořádat závody, protože na zatravněný prostor před halou se vejde poměrně velký počet fanoušků a diváků. V neposlední řadě je možné sledovat lezce z kavárny, ale k tomu se dostaneme později. Vlevo od otevřených vrat haly je trvale venkovní stěna nazývaná South wall. V době naší návštěvy na ní bylo 23 běžných obtížnostních cest od obtížnosti 5a výš. South wall má také výšku 19 metrů. Sklon profilu a dva navijáky naznačují, že na této stěně můžou být dvě paralelní standardní rychlostní cesty – v perfektně viditelné pozici po zúčastněné diváky.

Uvnitř haly, kterou tady nazývají Challenge area, se nachází 45 lanových cest pro pokročilé lezce od obtížnosti 5a do 8b+. Výška stěny je 19 metrů navíc s převisem o délce 9.5 metru.

Podobně jako na některých dalších zahraničních stěnách, třeba v Innsbrucku, jsou tu cesty stavěné i hodně do šířky – při lezení v jedné linii lezec často přelézá do sousedních linií vlevo nebo i vpravo. To v Čechách zatím moc neznáme. Platí tu tedy pravidlo nelézt v přímé sousední linii právě obsazené cesty.

Ve velké hale je i uvnitř profil s patřičným sklonem pro standardní rychlostní cestu.

Kromě hlavní haly je v prvním patře další prostor s lanovými cestami s výškou haly 14 metrů. Sektor s názvem Lead wall nabízí 11 cest s obtížností 5a až 6c. A sektor Beginners wall má 10 cest s obtížností od 3 do 6a.

Je tu také několik navijáků a vícero natažených lan top-rope.

Hlavní halu s prvním patrem propojuje schodiště, které nás v jednotlivých patrech dovede k recepci, do dámských šaten a pánských šaten. Navíc umožňuje sledovat lezce ve výšce.

Ze schodiště je také hezky vidět na zmíněný prostor s trávníkem pro diváky, za kterým se nachází kavárna.

Propojovacím tunelem, pardon, schodištěm se dostaneme na boulderovku.

Boulderovka nabízí obvyklou řadu profilů. Boulderové cesty jsou po barvách chytů s tím, že obtížnost je určená cedulkou u startovních chytů.

Obtížnost boulderů je uváděna písmenky A až E (s případným lomítkem nebo i pluskem) podle stoupající obtížnosti.

Topové chyty jsou označené cedulkou. Na boulderovce Salewa Cube nás překvapilo, že převážná většina právě nabízených boulderů končí u horní hrany stěny, takže detail u stropu vypadá vypadá hodně vtipně – viz další 2 fotky.

Venkovní areál s kavárnou je volně přístupný veřejnosti. Při naší návštěvě jsme viděli hodně procházejících lidí kolem, kteří se po různu zastavovali a sledovali lezení zblízka. To mi přišlo hezké, takový pasivní marketing. Někteří z nich zašli na recepci, předpokládám, že pro bližší informace o nabízených službách.

Ještě nesmím zapomenout zmínit, že ve venkovním areálu mezi stěnou a kavárnou jsou postavené dva boulderové obrovské bloky, na kterých je možné boulderovat venku – dokonce bez vstupenky. Jestli se tu na nich pořádají boulderové závody netuším, ale spíš si myslím, že ano.

Upravenost celého areálu, všudypřítomná čistota prostoru a taková nějaká komplexní elegance mě nadchly. Fakt moc hezky vytvořené i provozované. Na fotce je vidět užitečný detail – parkování pro kola.

Při posezení v kavárně se můžete po lezení koukat na další lezce. Nebo si sem odskočit na snack během tréninku – přes turniket stěny je možné chodit ven i zpět. Umím si také živě představit, že kavárna zajistí i kvalitní občerstvení při pořádání závodů. Počet stolků uvnitř, venku na terase a na terase za rohem určitě překračoval čtyřicítku. A nesmím opomenout zmínit vlevo u kavárny ice cream truck – přeci jenom jsme v Itálii a to by bez zmrzliny a caffe freddo nešlo 🙂

Vstupné na stěnu Salewa Cube je standardně přes 10 EUR, což je tedy více než je běžné v Čechách. Ale ten „luxus“ tady za to stojí. Ještě zmíním, že členové lezeckých svazů (tedy i ČHS) mají na vstupném slevu – stačí ukázat členský průkaz.

Praktické informace

Název: Salewa Cube Bolzano

Co nabízí: lezení na laně, boulder.

Adresa: Via Waltraud-Gebert-Deeg, 4, 39100 Bolzano BZ, Itálie

Souřadnice: 46.47020315790225, 11.315020143636284

Webovky: www.salewa-cube.com