Les Cordes Ferrata La Villa

Ferrata Les Cordes v italských Dolomitech je poměrně nová ferrata, postavená a otevřená v roce 2019. Tomu odpovídá i stav jistícího ocelového lana: blýská se ještě novotou, ukotvené do skály je v krátkých rozestupech a lano vede nepřerušovaně celou trasu, takže tu nenastává u jištění žádný odvážný okamžik jako u některých postarších zajištěných cest.

K ferratě Les Cordes se jede lanovkou Gardenacia z městečka La Villa Stern. Dá se tam dojít také pěšky, ale o to bude celý výlet náročnější.

U vrcholové stanice sedačkové lanovky je ukazatel k začátku ferraty. Lesní cestou jste tam do 15 minut.

Zatáček ferraty je označený cedulkou s topo obrázkem a standardními instrukcemi.

Hned krátce po začátku ferraty je potřeba vylézt dva úseky obtížnosti B/C, které vyžadují docela sílu v rukou a odšlapy do skály. Mimochodem odšlapovat do skály bude potřeba hodně často i v těch lehčích úsecích. Zbytek ferraty je maximálně Béčko, ale díky vertikálním úsekům je to místy docela makačka.

Z ferraty jsou nádherné výhledy do údolí na městečko La Villa. Po chvíli výhled trošku omrzí, protože bude celou dobu lezení víceméně pořád stejný.

Přišlo mi, že při stavění ferraty občas vysekli nějaký ten stup do skály. Nebo že by to vzniklo neustálým ošoupáváním botami lezců?

Skála má tendenci se lehce drobit, takže doporučuji, stejně jako se píše v průvodci, mít na hlavě helmu pro případ nějakého kamínku, zvláště pokud někdo leze nad námi.

Jak jsem zmiňoval výše, ocelové lano je nepřerušené, takže je natažené i v lehkých úsecích obtížnosti A. Alespoň je díky tomu ferrata víc bezpečnější a především pro děti.

Zhruba ve dvou třetinách je odpočívací místo s lavičkou a foto-rámem 🙂

Za odpočinkovým místem(na následující fotce vidíte lavičku se svačinovým stolem) pokračuje ferrata už jen lehčími pasážemi A a A/B.

Celá ferrata se leze zruba 45 minut, my jsme s přestávkami a focením lezli přes 50 minut. Z ferraty není úniková cesta, ale kdo přeleze počáteční stěnu, tak zbytek už jistě nebude mít problém.

Na konci ferraty se podle průvodce má jít nahoru k chatě Rifugio Gardenacia, ale v reálu tu je rozcestník a nějaká, v mapě ještě nezakreslená, cesta směrem dolů.

Na chatě Gardenacia se dá občerstvit, funguje tam běžná horská restaurace. Tady jsme v nadmořské výšce 2050 metrů.

Mají tu i svého Krakonoše, pardon, lezeckého maskota 🙂

Od chaty Gardenacia vede pěší cesta zpět k vrcholové stanici sedačkové lanovky. Sestup vyšel na 30 minut.

Ze sedačky lanovky uvidíte při ohlédnutí za sebe skálu s ferratou Les Cordes.

Ferrata Les Cordes je středně těžká ferrata obtížnosti B/C, kterou zvládnou i děti a začátečníci s dostatečnou fyzičkou. Výhoda ferraty je, že začátek i konec jsou v civilizaci, po skončení ferraty se lze občerstvit. Nevýhoda je cena za přepravu lanovkou. My jsme používali letní vícedenní permici pro oblast Alta Badia. Cena permice vychází výhodně, pokud pojedete alespoň 4 segmenty lanovkami během 2 dnů. S větším počtem jízd a dní je sleva oproti jednorázové jízdence stále víc a víc výhodnější.

Praktické informace

Obtížnost: B/C

Časová náročnost: 45 minut ferrata.

Cesta z parkoviště: lanovkou do vrcholové stanice, potom cca 15 minut k nástupu na ferratu. Návrat z konce ferraty ke stanici lanovky 30 minut.

Souřadnice ferraty: 46.585119415557195, 11.884590205768825

Parkování: 46.58628444343748, 11.901928003556646

Další informace: popis ferraty a topo.