Poustevna ferrata Mírkov

Do skupiny ferrat vytvořených Karlem Bělinou kolem Ústí nad Labem patří i Poustevna u obce Mírkov. Poustevnu bych označil spíš jako cvičný ferratový park, protože je tady vícero tras různých obtížností na malém území. Není tedy cílem dolézt „někam do cíle nahoru“, ale dá se tu parádně trénovat pohyb na ferratách včetně různých zapeklitostí jako je třeba převis nebo lanový most.

Poustevnu vybudoval Karel Bělina na jaře roku 2017. Tady je nákres a topologie jednotlivých tras s uvedenou obtížností. Najdete tu trasy obtížnosti A, několik B a C a také jedno Déčko. Délka jednotlivých tras je od několika metrů po několik desítek metrů.

Lokalita je takový několikametrový břeh ve svažitém lesním terénu, kde je odhalen pískovcový masiv. Nečekejte žádný kopec nebo velkou skálu. Masiv má výšku jen několik metrů a na jeho temeno je možné dojít pěšky okolo nebo i po jedné ferratové trase.

V jednotlivých trasách je kromě jistícího ocelového lana nainstalováno také více (v lehčích trasách) nebo méně (v těžších trasách) ocelových kramlí ve skále.

Lanové mosty jsou tu dva a oba vedou vždy od skály ke stromu. To ovlivňuje také konstrukci mostu, který má pouze 2 lana: jedno na nohy a druhé pro ruce a jištění. Je to tedy těžší varianta než most složený ze 3 lan. Tady je nutné dobře zvolit způsob přelezu mostu: jedna z možností je se opřít do horního rana před sebou, druhá možnost je vyvěsit se rukama za horní lano a padat jakoby dozadu.

Most napravo areálu u mostu pokračuje jedním ocelovým lanem, na kterém by bylo možné sjet dolu lanovkou, pokud si člověk vezme s sebou kladku. Jinak se musí lezec vrátit zpět na skalní masiv, protože na stromě nejde dělat nic dalšího.

Lanový most uprostřed areálu je slepý a ze stromu už nikam ocelové lano nepokračuje. Ale na stromě je lanový žebřík s dřevěnými šprušlemi, takže je možné slézt ze stromu dolů.

Tady je pohled z mostu od stromu zpátky na masiv. Kdo dokáže dát jeden dva kroky na mostě, přeleze most celý. Těžké to není, jde jen o to si zvyknout.

Následující fotka od stromu na konci mostu je výjimečná: na lavičce u piknikového stolu sedí sám velký autor ferrat pan Karel Bělina. Měl jsem to štěstí se s ním tady potkat a dlouze pohovořit. Také jsem mu finančně přispěl na stavby ferrat, přišlo mi to bezpečnější než vhodit do nehlídané kasičky u ferraty. Nakonec mě Karel Bělina doprovodil na další lokalitu a ukázal mi svůj nejnovější počin a to Kovářskou ferratu v Povrlech. Mimochodem měl na sobě montérky s velkým nápisem na zádech „Stavitel ferrat“ 🙂

Tady je pohled z nejhornější ferratové trasy dolů. Vidíte, že ta horní ferrata vede už v lesním terénu nad skálou.

Ještě bych měl zmínit, proč se místo jmenuje Poustevna. To je vidět na následujících 2 fotkách. Modlitebna vykutaná ve skále má svou historii. Z té novodobé historie mi Karel Bělina říkal, že při stavbě ferraty museli odsud vyhnat bezdomovce a vyklidit hromadu nepořádku. Při stavbě vůbec museli odvézt spoustu odpadu a vyklestit celé území od náletových dřevin.

Na levo od modlitebny jsou také ferratové cesty.

Ty nejdelší trasy vedou traverzem za modlitebnou zleva doprava nebo obráceně, jak chcete. Je tam samozřejmě „vrcholová“ knížka.

A jak je na ferratách Karla Běliny zvykem, jsou tu i kreslené vtipy s lezeckou tématikou.

Parkování je možné přímo u Poustevny na kraji silnice. Vejdou se sem tak 2-3 auta. Další parkování kolem úzké silnice je s otazníkem, aby zůstal volný průjezd. Asi 100 metrů směrem do kopce je v zatáčce další místo pro pár aut. Na druhou stranu: když už tu bude pár lidí, doporučil bych odjet na ferraty v blízkém okolí (ferrata zřícenina hradu Blansko, Kovářská v Povrlech) a vrátit se sem později.

Ferratový park Poustevna u Mírkova je hezké ferratové hřiště pro nácvik pohybu na ferratách. Jsou tu pro úplné začátečníky úseky s nejlehčí obtížností A. Ale je tu zároveň i těžká varianta D, která prověří zdatnost lezce i jenom na pár metrech – ne nadarmo se Déčková cesta jmenuje „Hop na hrazdu“. Dají se tu nacvičit přechody lanových mostů o dvou lanech. Když budete mít kladku, můžete si udělat lanovku a sjíždět na jednom z lan od stromu do svahu. Se skupinou dětí se tu dá vyblbnout určitě celé dlouhé odpoledne.

Praktické informace

Obtížnost: A až D

Časová náročnost: ve ferratovém parku lze trénovat libovolný čas

Souřadnice ferraty: 50.690464661046306, 14.113213609846284

Parkování: 50.69015316948918, 14.11303317304634

Další informace: oficiální web neexistuje. Odkaz na stránky viaferraty.cz.