Kovářská ferrata v Povrlech

V rámci dnešního objíždění ferrat kolem Ústí nad Labem jsem zavítal i do obce Povrly. Věděl jsem z internetu, že od roku 2020 by tu měla být krátká ferrata s názvem Kovadlina nebo Kovářská někde v obci. Protože se mi dneska povedlo se náhodou potkat s autorem ferrat Karlem Bělinou, proběhla má návštěva rovnou s autorským dozorem 🙂 Hned na úvod musím potvrdit, že ferrata je opravdu přímo v centru obce.

Úplně přesně nevím, jak se ferrata jmenuje, protože se tu objevuje vícero označení. Velká cedule říká Via ferrata Kovářská. Na cedulkách směrujících k lokalitě je napsáno Ferrata Školní vrch. A jednotlivé cesty na ferratě se jmenují: Kovářská, Školní, Radní pán, Kovadlina a Výheň.

Každopádně jde o 5 různých nástupů a počátečních segmentů, které se později spojují do jedné společné linie, která vede traverzem po vrstevnici a spíš by se dalo říct choďákem na konec ferraty. Obtížnost všech pěti cest je označená jako B. Těžké jsou první 3-4 kroky, kdy je potřeba se vyšvihnout na skálu. Čím výše, tím je lezení jednodušší. Druhou polovinu lezení, tedy společnou linii, vedoucí spíš již po hlíně než po skále, už bych označil jen jako A.

Ferrata se nachází za historickými domy, kde bývala kovárna a bydlel kovář. Proto názvy cest odkazují na tuto historickou souvislost. Domy s pozemkem patří obci a starosta prý plánuje opravu domů a turistické využití – Karel Bělina říkal o plánech vybudovat zde cukrárnu.

Start každé cesty je skutečně dost ostrý, nejtěžší mi přijde začátek cesty Školní, protože je tu lano dost volné, takže po přitažení se k lanu je člověk dost nepříjemně překvapený.

Na další fotce je vidět traverzová část společná pro první 3 cesty.

Na tuto místnost mě upozornil sám Karel. Prý pro případ, že by se někdo z ferraty po…. 🙂

U nástupů Kovadlina a Výheň je na skále také trošku mech, což dělá první kroky opět náročnější. A zase tu platí: čím výše, tím už je lezení jednodušší.

Následující fotka je z místa za spojením všech 5 cest do jedné linie.

Tady je pohled na celý areál kovárny. Umím si představit, že po citlivé rekonstrukci to může být moc hezké.

Na ferratě najdeme také vrcholovou knížku. Tady se u Kovadliny objevuje dokonce B+. Ale jak jsem psal, B je jen prvních pár kroků, větší část je lehčí.

Jak je vidět, ferrata na Školním vrchu se nachází přímo v centru obce. Zaparkovat se dá na parkovišti – na fotce vlevo.

A blížíme se ke konci ferraty.

Ještě ohlédnutí od konce ferraty na parkoviště.

Návrat je možný více způsoby: buď přímo hned dolů, což je částečně po skalce a mezi hustou vegetací, nebo okruhem kolem vzrostlé vegetace nebo traverzem ke hřbitovu, což je nejvíc pohodlná, ale nejdelší varianta.

Dolů kolem plotu se dojde až na silnici.

A k silnici se přijde tímto schodištěm.

Tahle cedulka ukazuje na Školní vrch, ale nevede k začátku ferraty.

Tady ještě pohled na historické budovy čekající na rekonstrukci a nové využití. Ale důležitější je tu branka v plotě – na fotce vlevo. Tato branka byla při příchodu zamčená a klíček k ní se dá vyzvednout v domku naproti – podle mapy je to adresa Kovářská 23/1. Klíček tu visí u okna.

A přidám ještě celkový pohled z místa za potokem. Ferrata se schovává hned za historickými domy.

Také se mi povedlo zvěčnit se s autorem většiny ferrat v Čechách panem Karlem Bělinou. Vyprávěl mi historii vzniku Kovářské ferraty, kterou inicioval sám pan starosta obce.

Kovářská ferrata v Povrlech se skládá z 5 cest a přesto je celkově pořád hodně krátká. Je vhodná jako cvičná ferrata pro začátečníky. Odjištění je dobré a ocelové lano dneska září stále novotu. Počáteční nástupy jsou ostřejší, ale alespoň se to dá natrénovat. Parkování (zdarma) je na dohled, návratová cesta také rychlá. Pokud bude zavřená branka, vyzvedněte si klíček v domku naproti. A budeme se těšit na rekonstrukci domů – cukrárna nebo alespoň káva by se tu hodila 🙂

Praktické informace

Obtížnost: B

Časová náročnost: jedna cesta na ferratě 10 minut. Návrat k začátku 5 minut.

Souřadnice ferraty: 50.67481863275331, 14.160894300481923

Parkování: 50.67491042034677, 14.159810688127918

Další informace: oficiální web neexistuje. Odkaz na stránky viaferraty.cz.