Ferrata zřícenina Blansko

Když jsem poprvé slyšel spojení ferrata Blansko u Ústí nad Labem, myslel jsem si, že je to nějaký omyl. Ale skutečně jde o ferratu u obce Mírkov kousek od Ústí nad Labem a to na kopci Blansko, na kterém stojí zřícenina stejnojmenného hradu. Ferratu tu v roce 2020 postavil Karel Bělina. Jsou tu celkem 4 cesty, které se před koncem spojují. Názvy cest jsou Potulný rytíř, Blanská, Hroší cesta a Bertík. U všech se uvádí obtížnost B.

U všech 4 cest je nejtěžší začátek – nástup. Ten spočívá v překonání mírného převisu, protože pod skalou je vymletý prostor. Zbývající lezení je na všech 4 cestách velice jednoduché, označil bych jako A+. Ale díky tomu začátku, kdy je potřeba se hodně přitáhnout rukama a překonat nepříjemný převísek, to může být označeno jako lehčí B.

Skála je tvořena čedičem, takže je hezky strukturovaná. Ocelové lano je nainstalované běžným způsobem a není tu žádné překvapení.

Povrch skály je vcelku hodně zarostlý vegetací.

Najdeme tu i vrcholovou knížku.

V horní části skály vidíme pozůstatek zdiva původního hradu.

Nahoře se všechny 4 cesty sbíhají do jednoho společného výlezu.

Tady je výhled z místa, kde ferratové cesty končí.

A ještě přidám pár fotek hradu, tedy dnešní zříceniny, kdy se tu nachází část zdí a základy původní věže a jednoho stavení.

V jedné ze zdí je vybudovaná vyhlídka.

Přístup k začátku ferraty je vyznačen šipkou a je snadné ho najít. Při cestě do kopce na hrad stačí odbočit vyšlapanou cestičkou vlevo. Orientace v terénu je tu snadná.

Ještě pohled od silnice na hrad. Vzhledem ke krátké vzdálenost trvá cesta pěšky 5 až 10 minut. Horší je to s parkováním, protože silnice je úzká pro jedno vozidlo a na obou stranách je oplocená pastvina. U vyfocené odbočky k hradu by se dalo parkovat, jenomže je tu cedulka se zákazem – tipuju zřejmě na majitele blízké nemovitosti, kteří si tu návštěvníky nepřejí. I ke zřícenině se v průvodcích doporučuje jet spíše veřejnou dopravou a z Mírkova jít pěšky.

Ferrata Blansko nabízí lehké lezení nebo spíš vyzkoušení lezení po ferratě na 4 cestách. Místo je vhodné pro začátečníky a určitě pro děti. Není tu nic nebezpečného a i přístup je jednoduchý. Jedinou nevýhodou je špatná situace s parkováním. A také vlastně malý rozsah ferraty.

Praktické informace

Obtížnost: 4 cesty obtížnosti B

Časová náročnost: do 10 minut jedna cesta, z parkoviště k ferratě 10 minut, 5 minut zpět

Souřadnice ferraty: 50.69726999319274, 14.098800423612186

Parkování: 50.69988852276382, 14.101587867910972

Další informace: oficiální web neexistuje. Krátký popis na stránkách viaferraty.cz