Nago sektor La Mandria

Lezecká oblast Nago u stejnojmenného městečka, které je kousek od města Arco, je rozsáhlá a zahrnuje hodně sektorů. My jsme dnes lezli v sektoru s lehkými cestami – tištěný průvodce ho označuje jako Sektor D – La Mandria, ale internetové stránky a cedule na místě hovoří o sektoru B – Centrale. Měli jsme vytipováno více možností, kde lézt, ale na skalách je dnes poměrně dost lezců a hodně cest je obsazených, takže výběr cest tím je hodně zúžen. Převážná většina lezců tu dnes mluví česky – bodejť by ne, když jsou v Čechách podzimní prázdniny spojené se státním svátkem. Volno nakonec nacházíme u cest s názvem Zuppa zuppa a Parampampoli.

Obě cesty jsou dvoudélkové a hodně podobné: první délka je super lehká, druhá délka je 6a, resp. 6a+. Obtížnost první délky je v tištěném průvodci 4b, ve starších vydáních, na internetu a na ceduli se píše 2c. Osobně se přikláním k té variantě 4b, protože skála je častým lezením dost oklouzaná. Obě délky lze lézt na jeden zátah, když má lezec lano aspoň 60 metrů.

První délka je dlouhá 12 metrů, druhá délka pak dalších 15 metrů. Ukazuje se, že úplně nejtěžší v druhé délce je nahoře závěrečný úsek od posledního nýtu k řetězu.

Je odsud perfektní výhled na jezero Garda.

Pak se přesouváme kousek doprava, kde se uvolnily sousední cesty. Sotva začínáme balit věci, už sem místo nás dorazila další lezecká skupinka. Jak jsem zmínil výše, je tu dnes hodně plno.

Tady o pár metrů vedle lezeme cesty Alcor 5b, Winkibongo 5b a Asdú 5c o délkách 10, resp. 12 metrů. Jištění je tu fajn a nahoře jsou opět řetězy s erární karabinou.

Protože jistič stojí v příkrém svahu vlastně ve skále a je tu riziko sklouznutí a pádu, i jistič se jistí k oku na skále.

Dnešní lezení bylo fajn, svítilo sluníčko a dalo se lézt v tričku, přestože ráno a večer je to určitě na bundu. Bohužel výběr cest je dneska dost limitován velkou obsazeností skal.

A tady ukazuji rozdílné informace v průvodcích. Tištěná kniha je z roku 2020.

Parkovat se dalo na parkovišti na silnici před zatáčkou sepertiny, určitě se sem vejde 15 aut a asi i více. Dnes je tu díky velké návštěvnosti docela plno.

Lezení v sektoru La Mandria bylo příjemné, tedy až na ty davy lezců a dětských soustředění. Skála je tu lehce oklouzaná samozřejmě díky velké návštěvnosti. Fixní jištění je v rozumných odstupech a nahoře jsou erární karabiny. Odhaduji, že v letním období tu bude na sluníčku šílené vedro, takže lezení tady asi bude lepší buď po ránu nebo k večeru.

Praktické informace

Lokalita: Nago sektor La Mandria

Parametry: cesty od obtížnosti 4b, 5b 5b, délka 10-15 metrů, dobře odjištěné

Souřadnice skal: 45.86922888647319, 10.895430642203065

Parkování: 45.86507397740258, 10.895504106950613

Cesta z parkoviště: 15 minut

Další informace: seznam cest na arcowall.com nebo na thecrag.com