Mandala Boulderhalle Dresden

Drážďanská boulderovka Mandala je vyhlášená. Proč? Především protože jsou tu moderní bouldery a navíc velice často přestavované. Najdete zde i série moderních chytů a struktur. Jezdí sem trénovat také špičkoví závodníci z Česka včetně soustředění české reprezentace.

Mandala se nachází v areálu na severním předměstí Drážďan, v těsném sousedství vojenského historického muzea. Boulderovka má 2 velké haly: hlavní místnost pro dospělé a pak „dětskou halu“. Do hlavní haly oficiálně smí děti až od 12 let, mladší jen s průkazkou po absolvování určitého místního kurzu. Při našich návštěvách jsme několikrát zažili, že menší děti do velké haly nepouštěli. Ale jindy to naopak vůbec nevadilo – zvláště, když mladší děti byly součástí větší skupiny při tréninku celého oddílu. Nevím, nicméně věk tu na recepci vědí přesně, protože se každý návštěvník musí elektronicky registrovat.

Jednotlivé sektory v hale mají svá jména. Sektorů je celkem 10. Bouldery jsou stavěné po barvách chytů a právě barva určuje obtížnost. Stupnice od nejlehčí obtížnosti: modrá, červená, oranžová, černá, bílá, žlutá. Boulderů je zde celkově přes 200 kousků.

Nejtěžší bílé a žluté bouldery jsou fakt těžké problémy vlastně na úrovni závodních boulderů. Je to ovlivněné mimo jiné i tím, že jedním z majitelů Mandaly je Robert Leistner, licencovaný stavěč, který staví i na světových pohárech.

Největší pýchou Mandaly je sektor jeskyně – Cave. Tady jsou postavené náročné bouldery v dlouhém a táhlém převisu. Dopadiště je v jeskyni vyspádované, takže celková výška pádu z boulderu je od topového chytu pořád rozumně dlouhá.

Sortiment chytů a struktur dokazuje, že je tu dobře zainvestováno.

Tady je technické lezení a balancování na rajbasu.

Kousek vedle začíná žlutý boulder netopýrem.

Hlavní hala je poměrně rozsáhlá. Na sociálních sítích a také na vyvěšených plakátech je vidět, že se tu přestavuje hodně hodně často. Stále nové bouldery zvyšují atraktivitu stěny a přitahují větší návštěvnost. Hlavně v zimním období, kdy se nedá lézt venku, tu bývá hodně lidí.

V patře se nachází recepce s barem a možností posezení. Za prosklenými dveřmi pak najdeme odpočinkovou zónu a za ní i posilovnu, campus, hrazdu a další.

A nyní opustíme hlavní halu a podíváme se do vedlejší dětské haly. Ta bývala původně jen dětská, ale asi před 2 lety došlo k probourání zdi a rozšíření haly o další sousední prostory a dnes je hala „dětská“ jen z části. Větší část nabízí bouldery ve stejně kvalitě jako hlavní hala.

Tady vlevo je původní dětský svět, kde jsou bouldery po jednodušších chytech a kroky nejsou tak dlouhé.

Tady si můžete změřit, jak daleko dokážete doskočit ze startovního madla.

Ve zvláštní místnost je pak mini dětský svět.

Za halou je jakási zahrádka s možností posezení. Většinou jsme tam ale spíš viděli obsluhu, jak wapkou myje a čistí sundané chyty.

V rámci areálu je k dispozici veliké parkoviště, v pracovní dny placené v automatu. Ale je pravda, že hodně místních lezců sem jezdí na kole.

Drážďanská boulderovka Mandala je perfektní místo na trénink závodních boulderů, ale stejné množství boulderů tu najdou i začátečníci. Mandala je atraktivní díky velice častým přestavbám boulderů. Zajímavá je dojezdová vzdálenost: z kraje Prahy na kraj Dresdenu je to po dálnici D8 hodina, když připočteme téměř půlhodinu průjezdu centrem Drážďan, jste z Letňan u Mandaly za 90 minut – a to je kratší než cesta do Brna.

Praktické informace

Název: Mandala Boulderhalle Dresden

Co nabízí: boulder.

Adresa: Königsbrücker Str. 96, 01099 Dresden, Německo

Souřadnice: 51.079893588209224, 13.760072988926934

Webovky: boulderhalle-dresden.de