Černolické skály

Černolické skály se správně jmenují Čertovy skály u Černolic. Najdeme je přímo v obci Černolice, která se nachází jižně od Prahy. Ze Smíchova se jede po Strakonické, pak chvíli po dálnici D4, ze které se sjíždí u Jíloviště. Autem cesta trvá necelou půlhodinku. Černolické skály tvoří buližník, který je moc hezky strukturovaný. Druhou výhodou buližníku je, že se tu dá lézt velmi brzy po dešti. Nebezpečnou nevýhodou je, že se skála láme, takže helmy jsou nutné a je potřeba dávat neustále pozor na případné padající kameny.

Černolické skály tvoří několik masivů: Dvojitá věž, Boulderblok, Střední věž a SV věž. Na všechny masivy se dá vylézt bez lana z druhé strany, kde je okolní terén vyšší a příznivější. Není tak problém nainstalovat lana pro lezení na top-rope, případně dobírat shora. Jen je většinou potřeba prodlužovat lano od nýtů a kruhů na hranu skály, protože kvůli lámavosti skály jsou kruhy instalovány ne u hrany, ale uprostřed vrchní plochy masivu. Je potřeba dávat pozor, aby nedocházelo k poškozování prodlužovacího lana nebo smyc na hraně skály – přeci jen je buližník docela ostrý.

Na následující fotce je pohled zezadu skal, kde je vidět, že se dá na vrchol vystoupat bez nutnosti jištění vlastně jak po schodech.

Lezecké cesty v Černolicích jsou dlouhé až 25 metrů, takže vezměte s sebou lano alespoň 50 metrů. Většina cest tu předpokládá lezení po vlastním jištění. Někde občas nějaký kruh je, ale bez friendů a vklíněnců se tu lézt moc nedá. V některém z textů jsem našel, že pár cest je údajně odjištěno dobře, ale v reálu na skále jsme je nenašli.

Na následující fotce je pohled shora dolů na jističe.

Tady je ukázka nýtů na hraně skály – naštěstí jsou zrovna dva blízko u sebe, ale bohužel bez řetězu a bez erární karabiny, takže jsem si zálohovaný štand vytvořil vlastní.

A tady už je zrušený štand a připraveno na slanění, samozřejmě bezpečně s prusíkem.

A ještě rozhledové fotky z vrcholu skal na obec Černolice.

Dneska jsme v Černolicích lezli jen krátce, protože nás vyhnala bouřka a slejvák. Lezení tady je zajímavé po dobře strukturované skále. Nevýhodou je nutnost vlastního jištění nebo lezení na top-rope, které se ale komplikovaně připravuje kvůli nutnosti prodlužovat od kruhů. Negativem je riziko lámání skály. Pozitivní je možnost zaparkovat přímo u skal, vejde se sem pár aut – no záleží, jak to kdo postaví…

Praktické informace

Lokalita: Černolické skály

Parametry: Většina cest po vlastním jištění. Dobírací kruhy nahoře daleko od hrany, pro používání top-rope nutno prodloužit.

Souřadnice skal: 49.91328116600307, 14.303649435376377

Parkování: 49.91303858770997, 14.304103462593499

Cesta z parkoviště: parkování přímo u skal, kapacita pro 5-10 aut

Další informace: na stránkách horosvaz.cz