Mandala Boulderhalle Dresden Postplatz

Návštěva centra Drážďan o adventním víkendu není rozumný nápad, protože v předvánočním čase sem jezdí na vánoční trhy spousty lidí. Velkým důvodem byla ale návštěva čerstvě otevřené druhé pobočky známé boulderovky Mandala Dresden. Přesně podle očekávání byly v centru města mraky lidí, samozřejmě i mraky aut, zacpané silnice a plné parkovací možnosti. Naštěstí jsme přijeli dostatečně brzo a zaparkovali v blízkých podzemních garážích. Ačkoliv centrum města bylo přelidněné, na nové boulderovce byl provoz velice klidný. A to přestože se nachází přímo v centru – na náměstí Postplatz, což je velice blízko známého komplexu Zwinger a co by kamenem dohodil od náměstí Altmarkt.

Pojďte se podívat na sérii fotek z naší návštěvy.

Druhá pobočka drážďanské Mandaly je v principu hodně podobná své starší sesterské boulderovce. Design prostoru a celkové barevné schéma, výška stěny, uspořádání dopadiště jsou stejné. Ale jsou tu i rozdíly.

Podle webu je celková plocha Mandala Dresden Postplatz 1700 metrů čtverečních.

Asi největším rozdílem je, že na pobočce Postplatz není vůbec nic pro děti. Není tu žádný dětský kout a ani něco jako Familienhala na původní Mandale. A pravidlo „vstup od 12 let“ do hlavní haly zůstalo zachováno. To znamená, že sem na boulderovku děti do 12 let vlastně vůbec nemůžou – tak se to píše na webu. Možná ale existují nějaké výjimky, třeba pro tréninkové skupiny apod.

Boulderovka nabízí výběr ze všech možných profilů. Sortiment chytů je také obrovský, včetně velkých maker. Podobně jako na první Mandale je i tady velké množství struktur.

Boulderovka je jednopatrová, v přízemí budovy a v úrovni okolního chodníku. Dalo se by tedy říct bezbariérová, pouze posilovna je schovaná nahoře uprostřed velkého centrálního bloku a dostat se tam dá po pár schodech.

Tenhle zvláštní profil připomínající skálu je novinka – něco takového na původní Mandale není.

Profil vypadá plasticky, ale ten realisticky hezký efekt způsobuje barevný design – ve skutečnosti jsou to standardní ploché dřevěné desky s rovnými hranami.

Celá hala září novotou, bodejť by ne, je otevřená dva týdny.

Na fotce vidíte dvoubarevné chyty kombinující žlutou a fialovou, typické barvy pro Mandalu.

Vpravo lezení po strukturách. Vlevo skleněná výloha – kolemjdoucí na ulici můžou pozorovat dění v hale.

Prostor je využitý na maximum – tady třeba visí další cvičební nástroje.

Přijde mi pobočka Postplatz o něco stísněnější než stará Mandala, kde jsou prostor dopadiště a uliček více velkorysé. Otázka je, jak to bude vypadat v návštěvnické špičce.

Pokračujte ve čtení dál a dozvíte se porovnání obou poboček podle počtu boulderů.

Mimochodem – víte, jaká barva chytů na Mandale nikdy nebyla a ani tady není?

Zelená barva chytů na původní Mandale nebyla (a doposud není). Původně byly dlouhá léta obtížnosti určené barvou chytů a to podle stupnice: modrá, červená, oranžová, černá, bílá, žlutá, přičemž v průběhu k tomu přibyla žolíková barva fialová. V souvislosti s přípravou pobočky Postplatz doznal tento systém změnu i na původní Mandale a barevnou stupnici nahradila číselná stupnice od 1 do 8. Barvy chytů tak již nehrají roli pro určení obtížnosti. Takže teoreticky by se už zelená objevit mohla. Zkusíme si tipnout, jestli v budoucnu bude? 🙂

Tady na pobočce Postplatz nejsou žádné top-out bouldery (do výlezu), vše končí topovým chytem.

To množství struktur je famózní.

Ještě pohled shora z patra posilovny.

A protože velikost rozlohy boulderovky v metrech čtverečních se špatně představuje, zkouším v poslední době na navštívených boulderovkách počítat bouldery, což se potom jednodušeji porovnává. Dnes jsme tu napočítali celkem 153 kousků. Samozřejmě je možné, že lidský činitel udělal chybu, takže se nehádám, že to číslo může být o pár jednotek menší nebo větší. Četnosti jednotlivých obtížností vidíte v tabulce. Stejně jako na první Mandale jsou i tady žolíkové (obtížnostně neupřesněné) bouldery označené logem Mandala.

ObtížnostPočet boulderů
110
212
319
424
525
620
721
87
Mandala žolík15
Celkem153

A nyní slíbené srovnání s původní Mandalou, kde jsem bouldery počítal v březnu letošního roku (2024). Tenkrát jsem napočítal 133 kousků v hlavní hale pro dospělé, 57 standardních boulderů ve Familienhale a ještě 43 spíše dětských boulderů ve Familienhale. Po připočtení šesti super-závodních boulderů (z Ostblockcupu) je celkový počet boulderů 233. K tomu je potřeba poznamenat, že závodní bouldery byly hodně velkorysé a zabíraly velký prostor, kde by při standardní nahození komerčních boulderů bylo asi boulderů o něco více.

Aby bylo srovnání obou poboček férové z pohledu dospělého návštěvníka, měl bych na první Mandale sčítat bouldery bez těch nejvíc dětských. Tedy součet hlavní hala 133, závodní 6, familenhala 57 dává dohromady 196 boulderů. Závěr je, že Postplatz je o něco menší a nabízí k lezení pro dospělé cca 3/4 počtu boulderů původní Mandaly. Zkusím to při další návštěvě přepočítat.

Značení boulderů je pomocí kulatých značek s čísly: dvě číslice jsou startovních chytů a jedna potom u topového chytu.

A ještě vypíchnu některé zajímavosti. Jednou zajímavostí jsou třeba dvoubarevné chyty: v tomto případě fialovo-žluté. Vypadají efektně a nepřehlédnutelně.

Ty velké chyty byly jasně rozpoznatelné, žádný problém, ale o kousek výše jsou malé chyty (a stupy) od obou jednotlivých barev samostatně – a musím říct, že při lezení mě to spíš mátlo.

Další zajímavostí jsou chyty, které na staré Mandale nebyly: kombinace dřeva s kamenem.

Docela nářez to udržet.

Měl jsem štěstí na otevřené dveře do skladu nebo spíš dílny, kde zřejmě upravují, a možná vlastně vyrábí a barví struktury.

Samozřejmostí je i kilter-board. A ne jenom jeden.

V hlavní hale jsou hned dva, oba samozřejmě s funkcí naklápění.

V průchodu směrem k šatnám je třetí.

Ve vyvýšeném patře uprostřed hlavní haly je posilovna, která na staré Mandale chybí, resp. pro cvičení je tam prostor hodně malý. Tady jsou o něco větší možností cvičení.

Recepce nabízí stejné služby jako na staré Mandale: vstupné, půjčovnu vybavení, malý obchůdek a samozřejmě občerstvení.

Vrácení půjčených lezeček se provádí vhozením do otvoru. To se mi líbí.

Nabídka občerstvení kopíruje starou Mandalu do puntíku.

Prostor pro posezení je od stěny i od recepce oddělený a tedy i o poznání klidnější.

Zajímavostí je kulečník. Proč ne.

Místnost s posezením tvoří vlastně výlohu Mandaly z jedné strany budovy. Kolemjdoucí se tak můžou dívat, jak tu lezci svačí. Možná by bylo pro reklamní účely lepší, aby byla vidět rovnou lezecká stěna, bez svačinárny :-).

Alespoň z druhé strany budovy je boulderovka rovnou za výlohou a živá reklama je nejlepší. Viděl jsem, že většina kolemjdoucích se zastavuje a pozoruje boulderisty. Asi hlavně proto, že je to tu zcela nové.

Poslední fotkou na hlavní vchod na boulderovku článek končí.

Druhá pobočka boulderovky Mandala Dresden na náměstí Postplatz v centru města je stejně dobrá jako původní, dnes již osm a půl roku stará boulderovka. Bouldery jsou tu parádní, nápaditě postavené, lezení mě tu bavilo. Všechno nové, to je pochopitelné. Velké množství struktur, široký sortiment chytů a maker. Kdo je zvyklý na standard původní Mandaly, bude spokojen. Rozdíly mezi oběma pobočkami ale jsou: pobočka Postplatz nabízí přibližně o čtvrtinu boulderů pro dospělé méně než původní Mandala. Na oplátku jsou tu navíc 3 kilter-boardy a o něco větší posilovna. Zásadní rozdíl je ale v tom, že na pobočku Postplatz můžou děti až od 12 let (i když možná existují výjimky).

Výhodou pobočky Postplatz je umístění přímo v centru města, takže z vlakového nádraží, z muzeí nebo vánočních trhů se dá dojít pěšky. Zatímco původní Mandala je z centra relativně dost daleko. Nevýhodou na Postplatz je parkování: boulderovka své parkoviště nemá, je nutné využít placené možnosti (garáže) v centru města. Tam se platí vysoká hodinová taxa obvyklá pro centrum města, ale větším problémem může být nedostatek volné kapacity, zvláště v turistické sezóně.

Návštěvu boulderovky Mandala Dresden Postplatz vřele doporučuji, cesta z Prahy je díky dálnici pohodlná.

Praktické informace

Název: Mandala Boulderhalle Dresden Postplatz

Co nabízí: boulder

Adresa: Annenstraße 1-3, 01067 Dresden, Německo

Souřadnice: 51.05053553117025, 13.73137544494532

Webovky: boulderhalle-dresden.de/mandala/standort-postplatz.html