Boulderlounge Chemnitz 2024

Boulderovat v Saské Kamenici neboli ve městě Chemnitz na stěně Boulderlounge jsme byli už dvakrát a dnešní návštěva je tak třetí. Kromě vlastního lezení jsem udělal i sérii fotek celé stěny a také jsem, jako to obvykle dělám v poslední době, spočítal bouldery podle obtížnosti, aby se dalo porovnat, jak je Boulderlounge velká stěna ve srovnání s jinými boulderovkami. Pojďte se podívat, jak to tady dnes vypadá.

Oproti našim minulým návštěvám se nic nezměnilo, co se týče profilů a půdorysu stěny. Určitě tu ale přibyly některé nové série chytů.

Tady vidíte, jak se dá stavět, aby to hezky vypadalo i na pohled 🙂

Boulderovka se nachází v bývalé průmyslové hale. Hlavní prostor lezení je ve spodním patře.

Další esteticky vydařené bouldery.

Líbí se mi zdejší lezení v rajbasu, kde si lezec potrénuje lezení nohama, zároveň není moc co držet rukama, takže musí nohama hezky technicky.

Červené struktury jsou taky dobrý tréninkový prostředek – divili byste se, kolik lidí má s tímhle boulderem problém – a přitom je to úroveň 4, tedy stále pod polovinou místní stupnice.

Nahoře u stropu pozůstatky průmyslové historie budovy.

Bouldery jsou tu stavěné po barvách chytů a obtížnost vyznačují čísla v kolečku jak u startovních chytů, tak u topového chytu. Škála je od 1 do 9. Při naší první návštěvě v roce 2020 tu používali barevnou stupnici namísto čísel a ještě k tomu měli dvě barvy jako žolíkové. Princip žolíkových (try and guess) boulderů byl fajn, toho je škoda, ale náhrada barevné stupnice číselnou je jednoznačně přehlednější.

Pokračování oblíbeného rajbasu směrem do převisu (vpravo).

Převisy v koutě.

Převis na velkém bloku uprostřed haly.

Na lehkém rajbasu tu mají boulder z průhledných plastových maker, které jsme už zaznamenali i v Čechách.

Tady průhledná makra ale trošku vylepšili 🙂

Lezecké profily jsou kolem dokola stěn a uprostřed stojí dva samonosné bloky. Tohle je ten větší z nich.

A tady druhý samonosný blok – ten menší.

Kout s kolmicí.

Designem hezký boulder v kolmici.

A další lezení v kolmém profilu.

Možná už si na některých fotkách všímáte spousty bílých chytů typu madlo – to jsou slézací chyty.

Druhá série fotek je z nadhledu z horního patra. Nahoře průmyslové relikvie, vlevo kus skluzavky z dětského světa.

Ve spodním patře je hlavní lezecký prostor (pro dospělé) a na boku šatny. V horním patře je mimo jiné hlavní vchod a recepce – vidíte naproti.

A nyní pohled od recepce na celou halu.

Na webu byla původně informace o velikosti haly 850 metrů čtverečních. Počkejte si ale na velikost v počtu boulderů – níže v článku.

Tenhle detail jsem si musel vyfotit – tyrkysová struktura přes růžovou, ale kousek vyčnívá… a řada řezek na strukturách…

Mapka půdorysu haly a termíny stavění.

A teď informace o počtu boulderů. Zkusil jsem spočítat bouldery přímo na stěně. Připouštím, že jsem se mohl při počítání splést. Zároveň jsem koukal do aplikace Toplogger, do které je možné si zapisovat přelezené bouldery – tuhle aplikaci už jsem na pár stěnách v zahraničí viděl a použil. V tabulce ukazuju obě čísla, protože se lehce liší – zřejmě je to způsobené tím, že v aplikaci jsou obtížnosti rozlišené ještě přesněji pomocí + a – u čísel. Co je ale důležité, že kromě jednoho neurčeného boulder vychází v podstatě stejný součet a to 136 (137) boulderů. Na webu boulderovky se psalo o počtu 150, což téměř sedí. Důležitější ale je, že bouldery, které jsem dnes lezl, jsou tu postavené hezky a zajímavě.

ObtížnostPočet boulderů na stěněPočet boulderů v apce Toplogger
198
21415
31615
42122
52218
61819
71620
81313
976
Neurčená1
Celkem136137

Pokračujeme s prohlídkou stěny. Cedule a jednoduše popsaná pravidla: cedulky s číslem označují startovní a topové chyty a určují obtížnost. Struktury jsou součástí stěny a můžou se použít vždy. Bílé chyty jsou určené pro slézání dolů.

Už jsem kousek výše upozorňoval na bílé chyty pro slézání v relativně velkém počtu. Když se podíváte pozorněji, uvidíte, že bílé chyty jsou tu také pro nohy – to jsou ty velikostně menší bílé stupy. To je neobvyklé – asi jsem to ještě nikde na stěnách neviděl, ale vlastně to může být praktické.

V horním patře je k dispozici posilovna.

Cvičební nástroje téměř jako pro Ninja překážkový závod.

Campus docela velkorysé velikosti.

Kilter-board nepřekvapí.

A nechybí ani moon-board.

V některých místech jsou strojní relikvie docela vkusné.

A ještě přidám fotky z dětského světa, který se nachází v odděleném prostoru za dveřmi. To je mi sympatické: děti můžou řádit na maximum a přitom neruší na maximum lezce 🙂

Bouldery v dětském světě jsou z poloviny spíše takové barevné dětské hřiště.

Možnost šplhání, houpání na kruhách, prolézání tunelů…

Takhle si představuju dětský svět: velké chyty, blízko u sebe a hlavně pestrost barev.

Měření výskoku a trénink dynamiky – za mě palec nahoru.

Provazový žebřík, skluzavka…

…a super barevná výzdoba…

Jsme tu těsně po vánočních svátcích…

Na recepci tu funguje pouze platba kartou. Při platbě předem (online) se účtuje drobná sleva.

Nabídka občerstvení v rozsahu obvyklém na stěnách, samozřejmě dobrá káva a Fritz! cola.

Pohled z prostoru posezení na halu vypadá skoro jako pohled do továrny 🙂

Funguje tu i lezecký obchod. Šedá silueta je skutečně součást loga Boulderlounge Chemnitz. Můžete si pořídit třeba tričko s tímto logem. Co vám to tak připomíná…?

Fotka od vchodových dveří: vpravo recepce. Vlevo se dá vyjít ven na terasu s venkovním posezením a grilem (ale ne teď v prosinci).

Půjčování lezeček (jak je v zahraničí obvyklé) funguje samoobslužně. Za to u nás v ČR se půjčováním zabývá placený člověk…

Vrácení půjčených bot provedete vhozením do otvoru.

Tak čí pak je ta silueta v logu Boulderlounge Chemnitz?

Docela mě to překvapilo, ale je to busta Karla Marxe. Ač ho můžeme vnímat spojeného s myšlenkami komunismu, byl to podle Wikipedie významný filozof a učenec (autor knihy) a nepatří do stejné kategorie jako někteří politici a představitelé. Město Chemnitz se v období socialismu jmenovalo Karl-Marx-Stadt právě na počest Karla Marxe. Ten ale osobně nikdy v tomto městě nebyl, byla to jen socialistická propaganda – vytvořili mu v centru pomník. A ne ledajaký – busta je vysoká přes 7 metrů, společně s podstavcem převyšuje 13 metrů. Po skončení socialismu se město vrátilo k názvu Chemnitz (Saská Kamenice), ale obyvatelé se rozhodli pomník Marxe zachovat – je to totiž druhá největší busta na světě. Za sochou vidíte ještě desku s nápisem „Proletáři všech zemí, spojte se“ v několika jazycích, která má rozměry 15 krát 25 metrů a je umístěná na osmipatrovém paneláku. Město Chemnitz oficiálně používá symbol busty Karla Marxe ve své propagaci a tak už chápu, proč je také v logu Boulderlounge.

Parkování je možné zdarma přímo u haly, i když dnes bylo téměř celé zaplněné.

Třetí návštěva Boulderlounge Chemnitz se mi líbila stejně jako předchozí dvě. Bouldery, které jsem dnes lezl, byly povedené (rozuměj: nápaditě postavené) do puntíku všechny. Seděla i uváděná obtížnost a líbil se mi sortiment chytů, maker a struktur. Velikost boulderovky v m2 není důležitá, ale počet boulderů 137 je dostatečný důvod pro návštěvu, fakt doporučuji. Mezi místní zajímavosti patří (dveřmi) oddělený dětský svět, zákaz malých dětí v hlavní hale, slézací chyty včetně stupů v relativně větším množství, aplikace Toplogger pro zapisování přelezů a navíc busta Karla Marxe (symbol města Chemnitz) v logu boulderovky 🙂

Praktické informace

Název: Boulderlounge Chemnitz

Co nabízí: boulder.

Adresa: Altchemnitzer Str. 27, Chemnitz

Souřadnice: 50.817331761973, 12.920982282944

Webovky: boulderlounge-chemnitz.de