Malešov aneb skály v údolí Vrchlice

O Malešově u Kutné Hory jsem slyšel poprvé na konci dubna při lezení na Pašince, což je nedaleko odsud. Když jsem hledal více informací na internetu, dohledal jsem, že správně se to tu jmenuje skály v údolí Vrchlice. Dnes má být větší část dne ještě dobré počasí, tak jsme sem s parťákem vyrazili lézt.

Sektorů skal podle toku Vrchlice je celá řada. Nejrozsáhlejším z nich je Hlavní stěna, na které je v současnosti 50 cest obtížnosti od 3 do 9- UIAA. Výška přesahuje místy i 30 metrů, takže je potřeba lano alespoň 70 metrů.

Skála je položená a vyžaduje precizní lezení nohama. V horní části cest je převis, který je v lehčích cestách docela lehký, ale v těžších cestách vlastně tvoří to nejtěžší k přelezení.

Hned po hlavní stěnou se nachází obslužná asfaltová cesta, po které jezdí cyklisté a chodí turisté. Asi může projet i auto, ale nám se to za celý den nestalo. Hned vedle cesty pak teče mezi stromy Vrchlice – podle šířky a množství vody bych se nebál použít slovo potok 🙂

Tady je pokus o panoramatickou fotku.

Na další fotce leze parťák Jacob jednu z cest, bohužel určit přesně název není jednoduché, protože na skále nejsou žádné nápisy, dokážeme pouze počítat pořadí cesty zleva, případně zprava.

Tady je fotka, jak u topu připravuju slanění z původního jištění.

Při pohledu shora ze skály si člověk uvědomuje tu výšku: je tu lezec výš než řada okolních stromů.

Fixní jištění je tu příjemné v krátkých rozestupech.

Nahoře je poslední borhák hodně pod hranou skály, takže typicky nejde vylézt nad hranu skálu.

Na masivu vlevo jsou cesty těžší, můj lezecký parťák Jacob tady postupně leze jednu cestu po druhé – nejtěžší pasáž je obvykle v tom převisu těsně před koncem cesty – je tam málo dobrých chytů.

Tady už Jacob slaňuje dolů.

Úplně vpravo na skále jsem si od oka našel, vybral a odhadl lehkou položenou cestu vhodnou pro začátečníky a úplně bez problémů jsem jí vytáhl OS. Odhaduju obtížnost 4 nebo možná i 3. Na fotce cestu přelézá jako druhý Jacob, protože z mého prvního (OS) výlezu nemám fotku.

V cestách nahoře tu nejsou řetězy, ale jen borháky nebo kruhy, někdy jsou díkybohu dva u sebe. Takže při tahání cesty obvykle dáváme nahoře do posledního borháku dvě expresky proti sobě, které pak na konci sundáváme a měníme na slanění. Není tu možné přijít a shodit lano shora a vytvořit top-rope před samotným lezením.

Doporučené parkování je před začátkem chatové a zahrádkářské oblasti. Cesta z parkingu k Hlavní stěně trvá asi 15 minut po rovině.

Lezení tady na Malešově, tedy správně na skalách v údolí Vrchlice mě příjemně překvapilo. Hlavní stěna jako hlavní chlouba nezklamala. Přes 30 metrů dlouhé cesty na položené skály s dobře strukturovaným povrchem nabízí dlouhé lezení. Obtížnosti začínají u lehkých cest 3, 4, 5 a pozitivní je tu dobré fixní jištění v krátkých rozestupech. Lezení tady doporučuji i začátečníkům a také dětem. Jen je potřeba nejprve cesty vytáhnout, teprve potom lze lézt na top-rope. Protože jsme nespárovali informace z průvodce s cestami na skále, můžeme jen odhadovat, které cesty jsme lezli. Nejspíš to byly ty nejvíc oblíbené jako jsou Diretisima 4+, Superdiretissima 5, Ústupky 4.

Praktické informace

Lokalita: Malešov aneb skály v údolí Vrchlice

Parametry: sektor Hlavní stěna – 50 cest od 3 do 9-, délka 30 metrů, dobře odjištěné.

Souřadnice skal: 49.92510752945604, 15.231393968786971

Parkování: 49.92784352681308, 15.237804487272111

Cesta z parkoviště: 15-20 minut

Další informace: informace na horosvaz.cz o sektoru Hlavní stěna a o celém údolí Vrchlice