Makak Arena Warszawa

Oficiální název téhle stěny je Arena Wspinaczkowa Makak. Je to patrně v současné době největší lezecká stěna ve Varšavě, možná i v celém Polsku. Nabízí obrovské množství lanových cest v různých profilech. Na webu uvádí rozlohu 2200 metrů čtverečních lezecké plochy a 94 linií. Nejdůležitějším číslem je tady ale délka cest: ta je 18 metrů, v největších převisech až 30 metrů lezení.

O trošku kratší cesty jsou k dispozici na balkóně.

Tenhle profil hodně připomíná stěnu na rychlost, jen tu nebyly osazené rychlostní chyty. Domněnku potvrzuje i přítomnost navijáků v obou liniích. Navijáků je celkem v hale minimálně 5.

Na stěně jsme potkali pana majitele s manželkou. Pan majitel je Čech a pochází z Liberce. Možná právě to vysvětluje slovíčko Makak v názvu haly. Zároveň je Mak jméno místního kocoura, maskota haly. Zrovna na bouldermatce vyspával. Až teprve později ožil a povedlo se nám ho vyfotit.

Právě české vazby pana majitele ovlivňují i výběr stavěčů cest. Říkal, že čeští stavěči jsou nejlepší. Nedávno tu prý stavěl Jenda Šolc a při naší návštěvě jsme mohli vyzkoušet nově postavené cesty od Vojty Trojana. Zasmáli jsme se názvu jednoho růžového 6b+: „headache after Budvar“ neboli kocovina po Budvaru 🙂

Cesty jsou značené francouzskou stupnicí. Sortiment chytů je vzhledem k rozsahu stěny velký: jak řada klasických a známých sérií, tak i modernější chyty známé ze závodního lezení.

Součástí stávající stěny jsou menší boulderové profily – vhodné tak pro rozlez nebo silový trénink. Nejsou na nich postavené klasické bouldery, ale kolečka. Viděli jsme několik cest o délce 15-20 kroků označené cedulkami s čísly (některé chyty s dvěma cedulkami se použijí dvakrát v různých částech kolečka). A to po běžných chytech, včetně vtipné lego série 🙂 Docela dobrý nápad.

Když už mluvíme o boulderovce, pan majitel nám ukázal za zatím zavřenými dveřmi další část haly – co další část, řekl bych další téměř stejně velký prostor – kde staví novou boulderovku. Obrovskou boulderovku, částečně ve dvou patrech. V době naší návštěvy byly hotové profily a v plánu je instalace dopadiště. Otevření boulderovky plánují co nejdříve, asi jediná brzda je současná corona situace.

Lezecká stěna Makak Arena Warszawa je docela ukrytá v průmyslovém areálu. Na webu mají super popis, který člověka dovede správně. Jen je potřeba si ho teda přečíst 🙂 Na samotné hale není žádný nápis a vstup je dost nenápadný. Do průmyslového areálu je vjíždí přes závoru, která se zvedla automaticky při vjezdu i výjezdu bez problémů. Parkování je zdarma.

Lezeckou stěnu Makak Arena bych doporučil především závodním a pokročilým lezcům. Je to super místo na trénink, jak obtížnosti, tak vytrvalosti. Po dobudování boulderovky to bude úplný lezecký ráj.

Doporučuju dát do navigace spíš název stěny než samotnou adresu. Waze nás pak dovedl přesně na místo parkování a vstupu uvnitř průmyslového areálu.

Praktické informace

Název: Makak Arena Warszawa

Co nabízí: lezení na laně, boulder ve výstavbě.

Adresa: Palisadowa 20/22, 01-940 Warszawa

Souřadnice: 52.297344680863, 20.906100187248

Webovky: arenamakak.pl