Camp4 Warszawa

Sportoviště Camp4 Warszawa v polském hlavním městě ve mně vzbudilo smíšené pocity. Kromě lezení nabízí i další sporty, ale to není předmětem tohoto článku. Co se týče lezení, jde o rozsáhlou halu, kde je hodně věcí, ale skutečně hodně: lanové cesty, boulder standardní, boulder závodní, ferrata, fun-climb. Přijde mi, že vlastník do haly zainvestoval obrovské prostředky, prostě chtěl mít velikou halu s hodně širokou nabídkou a obrovskou kapacitou. Ale na úkor kvantity utrpěla lehce kvalita – povíme si dál. Výška haly je kolem 10 metrů.

Po průchodu recepcí jsme zjistili, že hala je rozdělená dveřmi na dvě části. Přičemž do zadní poloviny nesmí malé děti, resp. nesmí bez doprovodu. V zadní části se totiž nachází cesty na laně těžších obtížností a závodní boulder.

Jak je v Polsku obvyklé, je zde řada natažených top-rope lan. Zároveň je téměř vždycky možné lézt i na vlastním laně, expresky a volná karabina nahoře jsou k dispozici. Jen to natažené top-rope lano trošku překáží. Podívejte se pozorovně na fotky, většina lan jsou erární top-rope.

Pouze v tom největším převisu žádná top-rope lana nejsou 🙂

Naše zkušenost z lezení tady, řekněme na té pokročilejší části v Camp4, byla rozpačitá: řada chytů se protáčela a to očividně již delší dobu. Většina cest měla jednoduchý průběh: v linii expresek nahoru, žádné horizontální kroky do stran. Větší obtížnost cest byla dána větší vzdáleností chytů, případně natočením chytů tak, aby bylo těžší je držet. Chyběly problémy k řešení. Jakoby stavěč těchto cest neměl fantazii – vypadalo to, jako kdyby někdo chyty na stěnu jen prostě namontoval, ale vůbec nevytvořil zajímavou lezeckou cestu. Je možné, že to byla jen aktuální situace, že se poslední stavění cest nepovedlo. Ale ono to dost podobně vypadalo i v přední části haly.

V téhle zadní části haly, kam nemají chodit děti, je také rozsáhlý boulderový profil. Tady byly bouldery, které dávaly smysl. Našli jsme tu zajímavé struktury a několik hodně dynamických skákacích boulderů. Tady bych stavěče pochválil.

Klasická vysvětlující tabulka s obtížnostmi podle barev.

Co se týče první poloviny haly, hned za recepcí, je tu taky boulder, lezení na laně a fun-climb.

Boulder je obrovský rozsahem, s různými profily. Bohužel při boulderování tady jsme měli pocit, že stavěči zdejších cest nerozumíme, jak to myslel. A nebyli jsme sami – sledovali jsme řadu lidí, jak zoufale zkoušejí některé bouldery pořád dokola a bez úspěchu. A přitom v této časti haly byly bouldery spíše lehčí než v té zadní části. Vždycky jsem si myslel, že postavit lehčí bouldery není takový problém.

Ale je nutné uznat, že v Camp4 je obrovské množství chytů.

Lezení na laně v této přední části haly nabízí spíše lehčí obtížnosti a většinou na navijáku nebo na top-rope. Počet navijáků tady na Camp4 byl obdivuhodný. Horší je to s kvalitou cest – lezení tady nemělo šťávu, bylo to takové „prosté šup nahoru jako po žebříku“. Těžší cesta je vytvořená tak, že tam nějaký chyt buď jakoby chybí nebo je strašně daleko.

Zajímavostí v Camp4 je ferrata, která vede u stropu po různých lanových překážkách – jak v zadní hale, tak v přední hale. Neviděli jsme zrovna nikoho na ferratě lézt, takže neumím odhadnout obtížnost. Každopádně je to zajímavý nápad, jak využít jinak prázdný prostor, který v hale u stropu nebo nad boulderovkou u zdi leží ladem. Jak jsem již psal, hala působí dojmem, že tady s investicemi nebyl problém.

A protože v Camp4 je toho v nabídce skutečně hodně, nemůže chybět ani fun-climb, tedy zábavné lezení pro děti po různobarevných chytech pestrých tvarů. To vše samozřejmě na navijáku.

Parkování bylo možné zdarma u haly v prostoru oploceného areálu. Míst nebylo mnoho, ve špičce je to možná problém. Lezecké centrum Camp4 se nachází v lokalitě relativně daleko od centra města. Možná sem jezdí nějaká veřejná doprava, ale ve večerních hodinách působila lokalita dost odlehle. Přesto tu byla obrovská návštěvnost.

Lezecká stěna Camp4 nabízí obrovský rozsah služeb ve veliké hale. Je vidět, že na investicích se nešetřilo: mraky profilů, miliony chytů, nespočet navijáků, doplňky jako ferrata a fun-climb. Zásadním problémem je však kvalita postavených cest: hodně cest bylo nudných, bez nápadu nebo dokonce nelogických. Ale to je něco, co se může rychle změnit. Tak se budu těšit na další návštěvu někdy v budoucnu.

Praktické informace

Název: Camp4 Warszawa

Co nabízí: lezení na laně, boulder, vnitřní ferrata, fun-climb.

Adresa: Krasnowolska 50, 02-849 Warszawa, Polsko

Souřadnice: 52.143281210427, 21.005465467328

Webovky: halawspinaczkowa.pl