Fpinka Wroclaw

Lezecká stěna Fpinka v polské Wroclawi nabízí lezení na laně i bouldering. Podle webu má lezecká stěna plochu cca 1000 metrů čtverečních a výška stěny je 9 až 14 metrů. Když už zmiňuji webovou prezentaci, musím poznamenat, že fotky stěny a lezeckých cest na webu vypadají nějak úplně jinak než vypadá stěna ve skutečnosti. Na webu působí stěna celkově větší a plochy stěn barevné. Ve skutečnosti je plocha lanového lezení spíš menší, v hale je pocitově pološero a barva všech profilů byla nudně šedá.

Zajímavé na stěně Fpinka jsou profily stěn. Najdeme zde klasicky kolmice, převislé stěny a třeba zvláštní zvlněný profil, který je místy kolmý, místy převislý.

Na stěně je také možnost lezení ve stropě z jedné strany haly směrem k opačné stěně.

Co se týče chytů, oproti pražským stěnám nás nic nepřekvapilo, většina chytů jsou dobře známé postarší série. Obtížnost lezení je tu stavěčem určena ponejvíc delší vzdáleností mezi chyty a jejich malým počtem.

Narazili jsme i na něco jako rychlostní cestu, ale i podle fotky je vidět, že to není standardní cesta. A také v profilu „překáží“ další cesty.

Jak už je v Polsku obvyklé, je tu řada již přednatažených lan top-rope a několik navijáků pro jednotlivce. Cesty s nataženými top-rope lany je možné tahat s vlastním lanem, nahoře je k dispozici volná karabina, jen je potřeba se vypořádat s tím věčně překážejícím top-rope lanem.

Označení cest, resp. označení jejich obtížnosti bylo dost odfláknuté.

O něco lepší pocity jsme měli z boulderovky. Boulderové plochy jsou tu dvě: v horním patře a také v přízemí. Na horním patře byly zajímavé bouldery vyžadující lezeckou techniku. Měly docela dobrou délku. Některé bouldery po strukturách měly punc moderního, až bych řekl závodního boulderingu.

Obtížnost boulderů je označená cedulkami v barvách podle návodu.

Spodní boulder byl poněkud slabší.

Ve vedlejší části haly nabízí Fpinka něco jako fun-climb – zábavné lehčí lezení pro děti po pestrobarevných cestách s chyty všemožných vtipných tvarů. Všechny atrakce jsou samozřejmě s navijákem.

K zábavě patří i lanový žebřík, také s jištěním ve formě navijáku.

Přes šířku haly byla natažená lana zřejmě pro nějakou lanovku, ale to jsme v provozu neviděli.

Stěna Fpinka se nachází v průmyslové hale. Parkování bylo možné po překročení závory přímo u haly, ale míst nebylo mnoho. Další parkování je možné přes ulici na obrovském parkovišti Kauflandu.

Lezecká stěna Fpinka nabízí možnosti lezení, ale pro pokročilé lezce vím ve Wroclawi o lepších místech pro trénink výkonnosti (jak boulder, tak na laně). Výhodou Fpinky je přístupnost pro veřejnost, děti a začátečníky především díky přítomnosti sekce fun-climb.

Praktické informace

Název: Fpinka Wroclaw

Co nabízí: lezení na laně, boulder, zábavné lezení na laně pro děti.

Adresa: Jana Długosza 57, 51-162 Wrocław, Polsko

Souřadnice: 51.135864249894, 17.066993512081

Webovky: www.fpinka.pl