Madrisela Klettersteig – 3. část – vrchol a návrat

Třetí část povídání o ferratě Madrisela v rakouském údolí Montafon bude o výstupu na úplný vrchol v nadmořské výšce 2466 metrů nad mořem a následné návratové cestě zpět k lanovce. Pokud jste ještě nečetli předchozí díly, můžete se vrátit k první části pojednávající o přístupu k začátku ferraty anebo ve druhé části se podívat na sérii fotek z vlastní ferraty Madrisela Klettersteig s obtížností C/D. Pojďme se tedy přenést do místa jen pár desítek metrů pod vrcholem Madrisela. Právě jsme dolezli samotnou ferratu, jejíž jistící ocelové lano skončilo.

K vlastnímu vrcholu pokračujeme vyšlapanou cestičkou s modro-bílými turistickými značkami.

Při ohlédnutí zpět vidíme celý masiv, který jsme po ocelovém laně ferraty vylezli. Tam dole tou klikatící se cestou jsme k ferratě přišli.

Cesta jde pořád do kopce, ale bez cvakání ferratových karabin se jde o poznání rychleji.

Vrcholový kříž už je skoro na dohled, ale cesta k němu jde lehce oklikou.

Otevřel se nám výhled i na opačnou stranu kopce, kam jsme doposud z ferraty neviděli.

Kříž už je blízko…

… a už jsme u kříže na samotném vrcholu ve výšce 2466 metrů nad mořem.

Užíváme si nádherného výhledu kolem dokola.

Tenhle pohled zabírá skalní masiv, po kterém vede ferrata.

Když se podíváte hodně pozorně, najdete tam barevné tečky dalších lezců.

Využili jsme zastavení u vrcholového kříže na posilnění svačinou a potom se vydáme směrem k lanovce. Návratovou cestu vidíme na fotce docela jasně po hřebeni. Měla by trvat přes hodinu.

Vyrazili jsme směrem dolů a mezitím k vrcholovému kříži dorazili další lezci z ferraty.

Cesta je hodně kamenitá, ale dá se jít i tak vcelku rychle.

Při ohlédnutí vidíme, jak se rychle vzdalujeme od vrcholového kříže Madrisely. Ale cesta před námi vypadá skoro nekonečná 🙂

Tohle je opět záběr na skalní masiv, kde jsme lezli vlastní ferratu.

Výhledy jsou díky hezkému počasí parádní.

Cesta povede kousek opět do kopce na vrchol Versettla v nadmořské výšce 2368 metrů.

Ohlédnutí na vrchol Madrisela (vrchol s křížem vlevo) a na skalní masiv s ferratou (vpravo).

Jsme na vrcholu Versettla. Teď už se půjde jenom z kopce až k lanovce.

Tenhle skalní hřbet před námi se jmenuje Burg a je na něm ferrata s obtížností A/B. Původně jsme uvažovali, že bychom ferratu také přelezli. Vzhledem k pokročilému času a naší únavě na ferratu Burg nepůjdeme. Podle popisu je ferrata Burg poměrně jednoduchá, vlastně choďák, takže bychom asi byli zklamaní.

Rozhlížíme se, jestli náhodou někde nezahlédneme sviště. Štěstí nemáme.

Teď už vidíme před sebou lyžařský vlek, což avizuje, že se blížíme k cíli návratové cesty.

A skutečně tady už vidíme lanovku a restauraci Nova Stoba.

Tady je horní stanice lanovky Versettla Bahn, kterou pojedeme dolů do údolí.

Ještě před nasednutím na lanovku se občerstvíme v restauraci Nova Stoba a přitom si pohrajeme na kuličkodráhách.

Cesta lanovkou Versettla Bahn trvá přes 20 minut. A protože lanovka má omezenou dobu provozu, je dobré si spočítat celý trek předem, aby se dala lanovka stihnout po návratu z ferraty.

Ještě pár fotek z cesty lanovkovou kabinkou.

Závěrečné zhodnocení ferraty Madrisela by se dalo stručně shrnout slovy, že za rozumného počasí jde o hezký, téměř celodenní horský trek se středně těžkou ferratou. Celý trek vyjde minimálně na 5,5 hodiny z parkoviště zpět na parkoviště včetně dvou cest lanovkou. Samotná ferrata z toho tvoří asi 2,5 hodiny. Obtížnost ferraty je označená varovným C/D, protože v jedné kolmé skalní stěně je potřeba jistá vytrvalost souvislého lezení několika úseků obtížnosti C, ale rovnou připodotknu, že s možnosti odpočinutí s odsedkou. Velká část ferraty je lezecky lehčí, protože na skále je dostatek stupů nebo kramlí.

Náročnost treku tkví v potřebné vytrvalosti, protože přístupová i návratová cesta jsou relativně dlouhé a překonávají výškově stejný rozdíl jako vlastní ferrata. Ferrata tvoří 430 výškových metrů, při celém treku se překoná 950 výškových metrů. Vzhledem k pohybu v nadmořské výšce nad 2000 metrů nad mořem a možnosti náhlé změny počasí, doporučuji s sebou dostatečnou výbavu pro pohyb v horách. Na treku (kromě jednoho statku) není žádné stavení a zázemí, dokonce ani stromy.

Výhodou ferraty může být její nižší návštěvnost než na některých ferratách, které jsou jednodušeji přístupné. Průvodce zmiňuje možnost zahlédnout sviště na louce pod ferratou. Nevýhodou může být odlehlost ferraty a těžší ústup v případě zhoršení počasí. V nákladech na trek je potřeba počítat s cenou jízdenky lanovkou. Parkování v obci Gaschurn je zdarma.

Praktické informace

Obtížnost: C/D

Časová náročnost: ferrata 2,5 hodiny, nástupová cesta od lanovky 80 minut, návratová cesta k lanovce 80 minut, celkový čas 5 hodin plus dvě cesty lanovkou (2x 20 minut), celý trek 5 hodin 40 minut

Souřadnice ferraty: 46.963438245302, 9.9822456488139

Parkování: 46.984650925732, 10.026357332378

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com