Madrisela Klettersteig – 1. část – přístup

Povídání o ferratě Madrisela v rakouském údolí Montafon je rozdělené na tři články. Protože je to relativně dlouhý trek, mám z něho i docela dost fotek. Samotná ferrata, tedy ta část s jistícím ocelovým lanem, je jen na 2,5 hodiny, ale společně s nástupem k začátku ferraty a návratovou cestou je potřeba počítat přes 5 hodin času. Když se k tomu připočte dvakrát cesta lanovkou (každá cesta 20 minut) a nějaká ta pauza na odpočinek, je to akce skoro na celý den. Níže začíná povídání 1. částí o přístupu k ferratě. Následuje 2. část o vlastní ferratě a poslední 3. část se věnuje vrcholu a návratové cestě.

Ferrata Madrisela se nachází v pohoří v nadmořské výšce 2000 až 2460 metrů nad mořem. Z údolí Montafon by se tam dalo dojít i pěšky, ale to by byl výrazně delší trek. Nejjednodušší je vyjet nahoru na kopec kabinkovou lanovkou Versettla Bahn z městečka Gaschurn. K lanovce je dobré si zjistit provozní dobu. Lanovka je samozřejmě placená, parkování na vyhrazeném parkovišti v obci je zdarma.

Cesta lanovkou trvá 20 minut.

Po vystoupení z lanovky vyrážíme podle mapy k začátku ferraty. Procházíme kolem horské chaty s restaurací s názvem Nova Stoba.

Cesta vede nejdříve směrem dolů do údolí. Z nadmořské výšky 2000 metrů nad mořem, kam nás vyvezla lanovka, klesneme zhruba na úroveň 1740 metrů a poté začneme opět stoupat. Začátek vlastní ferraty bude ve výšce 2040 metrů.

Procházíme mezi loukami, kde se v zimě soudě podle sněhových děl lyžuje na sjezdovkách.

Mapa nám ukazuje, že budeme klesat až k budově statku, který je na následující fotce vpravo dole v údolí. Vrchol Madrisela a cíl našeho dnešního putování je daleko před námi – na fotce vlevo od svislé osy fotky.

Nahoře vlevo od lanovky je vidět restaurace Nova Stoba.

Ke statku v nadmořské výšce cca 1740 metrů míří více skupinek turistů. Z barevných helem na batozích soudím, že mají za cíl také ferratu Madrisela. Cesta z kopce ubíhá docela svižně.

Procházíme skrz nádvoří statku. Funguje tu občerstvení a k dispozici je čistá toaleta. Venku zrovna nakládají hnůj, takže cítíme odér opravdového statku.

Pokračujeme dál klikatou cestou lehce do kopce. Náš cíl – vrchol Madrisela je ještě daleko před námi.

Cesta ubíhá pomalu. Moc se to nezdá, ale neustále stoupáme.

V průvodci se píše, že tady bývají k vidění svišti. V němčině Murmeltier. Rozhlížíme se kolem sebe, jestli někde nějakého neuvidíme. Jednou zahlédneme něco, co rychle odhopsalo a schovalo se pod kamenem. Ale nemáme moc času nazbyt, tak se nezastavujeme.

Po více než hodině od vystoupení z lanovky docházíme k takovému jezírku. Jsme v úrovni 1950 metrů nad mořem.

Šipka nás posílá prudce do kopce ke skále. Než se tam vydáme, na chvíli zastavujeme a svačíme. Ferrata bude dlouhá a nevíme, jestli na ní někde bude vhodný prostor k pauzírování.

Po posilnění vyrážíme opět do kopce a snažíme se na skalní stěně spatřit lezce před námi.

Při otočení vidíme, jak prudce stoupáme vzhůru.

Na další fotce jsou už vidět barevní trpaslíci lezoucí před námi.

Stoupáme po kamenech v suťovém poli.

Podle mapy je začátek ferraty a jistícího ocelového lana v nadmořské výšce 2040 metrů.

Ohlédnutí zpět na nástupovou cestu, po které jsme pod skálu přišli. V dálce vidíme dříve zmiňovaný statek a vpravo možná najdete maličkou stavbu restaurace Nova Stoba – za ní je horní stanice lanovky, která odsud ale není vidět.

Už jsme skoro u skalní stěny. Nasazujeme helmy pro případ, že by něco padalo dolů.

Po 80 minutách (měřeno bez svačinové přestávky) od vystoupení z lanovky jsme dorazili k začátku ferraty a úvodní informační cedulce.

Pokračování povídání o vlastní ferratě Madrisela najdete ve 2. části. Poslední 3. část se pak věnuje vrcholu a návratové cestě.

Praktické informace

Obtížnost: C/D

Časová náročnost: ferrata 2,5 hodiny, nástupová cesta od lanovky 80 minut, návratová cesta k lanovce 80 minut, celkový čas 5 hodin plus dvě cesty lanovkou (2x 20 minut), celý trek 5 hodin 40 minut

Souřadnice ferraty: 46.963438245302, 9.9822456488139

Parkování: 46.984650925732, 10.026357332378

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com