Lužická spojka

Ferrata Lužická spojka se nachází na Vaňovské skále jižně od Ústí nad Labem. Z ferraty jsou nádherné výhledy na údolí Labe. Ocelové jistící lano je doplněno nemalým počtem kramlí a skob ve skále, přesto jsou na ferratě těžká místa, jejichž přelez vyžaduje buď jistou lezeckou zkušenost a/nebo sílu. V obrázku topo na bergsteigen.com se dokonce u 4 úseků objevuje písmeno obtížnost D. Jinak je celkově ferrata značená jako Céčko. Potvrzuji, že není nejvhodnější pro začátečníky. Ale pojďme od začátku. Doporučené parkoviště je nahoře na planině nad vrcholem skály. Z parkoviště se nejdříve přejde louka (5 minut). Dojít k začátku ferraty pak spočívá v sestupu k patě skály mezi stromy. Cestičku s cedulkou nemůžete minout, je dost vyšlapaná.

Sestup vede hodně příkrým svahem, na kterém to po hlíně hodně klouže. Odhadem tak dvě třetiny cesty jsou natažená textilní lana, kterých se dá přidržovat.

Chůze nebo spíš klouzání, když se člověk může držet lana, je docela ještě dobré ve srovnání s posledním úsekem, kde nejsou ani lana, ani stromy, ani kořeny. Sestupovat na mokré hlíně po dešti nebo v zimě bych tu hodně nedoporučoval.

Podle tempa sestupu se dá dorazit k začátku ferraty za 15-20 minut. Začíná tu ocelové jistící lano a jsou tu také cedulky.

Na této ferratě je velice vhodné mít helmu z důvodu padajících předmětů, hlavně kamení. Největší nebezpečím je samozřejmě člověk – ať už lezci na ferratě před vámi nebo i návštěvníci vyhlídky nahoře na skále, jejichž působením může opět cokoliv spadnout.

Počáteční úsek mě trošku děsí stavem ocelového lana: je rezavé a spojkované jakoby po opravách. Později úlevou vydechnu, tohle se už neopakuje a ocelové lano je ve zbytku ferraty v dobrém stavu.

Od tohoto momentu ferrata stoupá víceméně vertikálně nahoru. Délka stoupání se v průvodcích, co jsem našel, dost liší: od 60 do 100 výškových metrů. Každopádně ze skály není během lezení žádné únikové místo – ferrata se musí buď dolézt nebo se případně vrátit zpátky.

Přestože jsou ve skále kramle a skoby, tak je potřeba docela často najít stupy na skále a dělat pokročilejší lezecké kroky. Tady dole je ještě dost hlíny, postupně však to bude více jen skalní povrch.

Při vylezení nad koruny stromů se začíná odkrývat výhled na Labe – ve směru na Ústí nad Labem je vidět zdymadlo pod hradem Střekov.

Tady je odpočinkové místo, kde se dá zapsat do vrcholové knihy, případně vhodit příspěvek na stavbu ferrat.

Ve výhledu na Střekov a Ústí nekazí v tomto místě již žádné větve stromů.

Ferrata pokračuje stejně ostrým způsobem vertikálně dál. Jak je u ferrat Karla Běliny zvykem, i tady najdeme kreslený fórek na lezecké téma.

Někde tady v těch místech mě jeden krok hodně nepříjemně překvapil, jak byl těžký. Přitom by stačila jedna kramle ve skále navíc a bylo by to bez povšimnutí. Pro začátečníky bych tady doporučoval být připraven buď dojišťovat shora lanem nebo pomocí nějaké smyčky si vytvořit o jeden umělý stup navíc.

Blíží se výlez ke konci ferraty, takže rychle ještě fotky s výhledem ze skály.

Úplný závěr ferraty je choďák po hlíně. Překvapilo mě množství odpadků a hlavně skleněných střepů na vyšlapané cestičce. Bohužel je to nejspíš důsledek toho, že vyhlídka nahoře je jednoduše přístupná z parkoviště pro kohokoliv. Místo na vyhlídce je opravdu hezké a tak svádí k pořádání pikniků.

A to už je opravdový konec – jsem zpátky na vyhlídce a na louce, přes kterou se člověk dostane za 5 minut k autu. Ferrata se dá vylézt za půl hodiny poklidným tempem i včetně focení.

Ještě přidám poslední ohlédnutí na údolí.

Je pravda, že tuhle fotku si může udělat kdokoliv, i bez ferraty.

Tady ještě přidám fotku parkoviště na silnici. Dá se sem přijet přes obce Podlešín, Stebno nebo Chvalov.

Cesta přes louku k vyhlídce, která se v mapách jmenuje Alžbětina vyhlídka, je po rovince a trvá 5 minut.

Ferrata Lužická spojka je z těch všech „krátkých“ ferrat v okolí Ústí nad Labem jednoznačně ta nejtěžší. Na rozdíl od ostatních ferrat tuhle nelze doporučit začátečníkům ani dětem. V téhle ferratě je pár kroků (míst), která jsou opravdu těžší. Zároveň tu hrozí pád kamení, případně vyhozených věcí od rozjařených návštěvníků vyhlídky. Výhodou ferraty Lužická spojka je, že si lezec docela potrénuje a připraví se na těžší zahraniční ferraty. Tady to je skutečně Céčko s nádechem Déčkových míst. Za sebe bych však doporučoval trénovat na Pastýřské stěně v Děčíně – tam je mnohem více cest a nehrozí padající kamení – na druhou stranu tam je velká návštěvnost a hrozí problémy s tím spojené: fronty a čekání nebo třeba pády věcí (jako např. láhev pití) od lezců před vámi. Tady na Lužické spojce bych velkou návštěvnost netipoval – i třeba díky tomu, že se sem musí dojet autem nebo dojít delší tůrou.

Praktické informace

Obtížnost: C, nevhodná pro začátečníky

Časová náročnost: 30 minut ferrata, nástup 15-25 minut, návrat na parkoviště 5 minut

Souřadnice ferraty: 50.62001027788434, 14.054488017167177

Parkování: 50.61724778166385, 14.05129225655942

Další informace: topo na bergsteigein.com nebo popis na viaferraty.cz