Ferrata Panské jednoty Mlynářův kámen

Ferrata Panské jednoty na skále Mlynářův kámen kousek od Ústí nad Labem je hodně nová a v současné době jsem k ní nenašel na internetu žádné informace. Narazil jsem na ní náhodou díky geocachingu. Níže nabízím sérii fotek z jejího přelezu, ale oficiální informace a třeba nákres topo k této ferratě neexistují. Teda snad jen zatím. Ferrata Panské jednoty není ani nijak moc dlouhá, osobně tipuji do 60 metrů ocelového lana.

Najít začátek ferraty je možná nejobtížnější z celé ferraty 🙂 O přístupu k začátku povím níže. Začátek ocelového lana ferraty je označen červenými šipkami a žlutou cedulkou s názvem ferraty.

Ferrata vede po skále, tedy po masivu a po kamenech, ale místy se šlape i po lesním terénu, tedy po hlíně.

První úsek má odhadem 5-6 polí na ocelovém laně bez nějakých náročnějších kroků. Druhý úsek ocelového lana pokračuje až po projití „jeskyní“ v hromadě kamenů – jak ukazuje červená šipka. S batohem na zádech se tam člověk nevejde. Dá se to samozřejmě obejít horem, ale pak se musí složitě seskakovat z kamene zpátky dolů k lanu.

Druhý úsek ocelového lana má odhadem kolem 10 polí, myslím tím polí mezi kotvami.

Doposud jsem lezl mezi stromy, ale tady už je poprvé hezký výhled do údolí Labe.

Narážím na klasickou krabičku s vrcholovou knížkou. Autorem ferraty je Karel Bělina jako ostatně u řady dalších ferrat v Čechách. Datum květen 2021 potvrzuje, že ferrata je hodně nová záležitost.

I třetí úsek ocelového lana má přes 10 polí. Většina lezeckých kroků je v pohodě, vždycky se dá najít rozumný stup pro nohy na skále. Určitě bych zůstal u hodnocení obtížnosti písmene B, maximálně pár kroků B+, ale určitě bych nemluvil o C.

Postupně se blížím k vyhlídkovému místu, kde je obrovský kříž,

Pohled zpátky na údolí Labe je famózní.

Tady je výhled na obce na levém břehu labského údolí.

Jakmile se přibližuji ke kříži, zjišťuju, že ferrata ještě nekončí, ale pokračuje traverzem vlevo.

Tady je vidět, jak ferrata traverzuje lehce pod a vedle kovového mostu, který vede na vyhlídku s křížem.

A to už je konec celé ferraty Panské jednoty. Odhaduju celkovou délku do 60 metrů ocelového lana. Vycházím z odhadu, že jedno pole na laně mezi kotvami bývá dlouhé 1,5 až 3 metry, řekněme průměrně přes 2 metry. A počet polí je odhadem na třech úsecích ferraty 5 + 10 + 12, řekněme skoro 30, takže celková délka bude kolem 60 metrů.

Na závěr ještě přidám fotky z vyhlídkového místa Mlynářův kříž včetně kovové lávky a rozhledu odsud na Labe na sever i na jih. To je nádhera!

Co se týče přístupu k ferratě, parkoval jsem u obce Dubice na souřadnicích uvedených níže v tabulce a v mapě. Místa pro parkování je dostatek – viz fotka – je to začátek lesní cesty (do lesa jsem samozřejmě nevjížděl). Z tohoto parkingu je to ke kříží do 15 minut pohodovou chůzí téměř po rovině. Od kříže z vyhlídky jsem k začátku ferraty složitě hopsal po šutrech lesem, ale do 10 minut jsem tam byl. Jak jsem později mluvil s autorem ferraty Karlem Bělinou, říkal, že se dá jít po zelené turistické značce a ve správný moment odbočit (že tam má být cedulka se šipkou) a krátce po cestě do kopce se člověk objeví u začátku ferraty.

V informacích u geocachingu jsem našel jiný doporučený parking v obci Dolní Zálezly na souřadnicích 50.596983892247124, 14.035157965534427 – ale píše se tam, že je tam místo tak pro 2 auta a průjezd úzkými uličkami obcí je dosti problematický. Z tohoto parkingu se pak jde do prudkého kopce k začátku ferraty.

Ferrata Panské jednoty v ústeckém kraji u obce Dolní Zálezly nebo spíš u obcí Dubice a Dubičky je nová ferrata z roku 2021. Obtížnost kolem B, délka relativně krátká a bez nějakých lezecky složitých kroků. Výhodou je hezká příroda kolem a nádherný výhled do údolí Labe. Můžu doporučit začátečníkům i dětem. Nevýhoda je, že je ferrata možná až příliš krátká a hůř se hledá začátek ferraty. Určitě se nevyplatí jet na celodenní výlet sem jen kvůli této ferratě – stoprocentně si naplánujte více aktivit.

Praktické informace

Obtížnost: B+

Časová náročnost: 20 minut ferrata, sestup k začátku ferraty 10 minut, od parkoviště k vyhlídce (ke kříži) 15 minut

Souřadnice ferraty: 50.596052772085216, 14.031613225845183

Parkování: 50.5965048752588, 14.020493777114376

Další informace: není žádná oficiální webová stránka