Lom Kobyla

O lezení v lomu Kobyla se hodně mluvilo na jaře roku 2020, kdy pandemie corona viru uzavřela poprvé lezecké stěny. To se na Kobylu jezdilo jako náhradní řešení za zavřené pražské lezecké stěny. Hlavním důvodem je rychlý dojezd z Prahy, přítomnost i lehčích cest, velké množství cest v jednom areálu a také novota skal a tedy neoklouzané chyty 🙂 V té době to bylo krátce po otevření lomu Kobyla pro lezení.

Naše dnešní návštěva tak není první návštěvou zde, ale je to asi poprvé, co se nám daří lézt cesty, které jsme si vybrali a které chceme lézt. Protože tady na Kobyle bývá pořád velké množství lezců, naše minulé návštěvy byly vždy spíš o tom, co zrovna bylo neobsazené a vůbec volné k lezení 🙂 Dneska je asi příliš nízká teplota, tak tu není tolik lidí.

V lomu Kobyla je celkem 6 sektorů. My dnes lezeme v sektoru Pohádka, který se nachází vpravo hned u příchodového tunelu do lomu.

V sektoru Pohádka jsou i lehké cesty obtížnosti 3+, 4c, 5a, 5b. Jištění je tu všude příznivé, skoro jako na umělce. Nahoře je obvykle erární karabina, takže není potřeba slaňovat.

V průvodci se píše, že v lomu Kobyla stačí lano 40 metrů. Tady používáme 3 až 5 expresek.

Skála je strukturovaná, takže jsou tu chyty a stupy. Ale skoro v každé cestě mě dneska překvapuje vždycky alespoň jedno místo, kde je to s chytama horší, no prostě, že tam není vůbec nic. Ale hned po překonání problému je to zase v dané cestě v pohodě. Také to podle barvy povrchu skály vypadá, že nějaké kameny ze skály odpadávají.

Lezeme tu cesty Mařenka 5b, Barbucha 5a, Budulínek 6a, Hlupáček 6a+, Rudovous 6b, Pytlík 4c. Na skále jsou názvy cest černým písmem, jen obtížnost je uváděna ve stupnici UIAA jako 5, 6, 6+.

Ze sektoru Pohádka se přesouváme do sektoru Kobylí hlava.

Uprostřed hlavy je zrzavé místo, přes které vede příslovečně cesta s názvem Zrzek John.

Na následujících fotkách je pohled z topu cesty Zrzek John 5a+.

Kromě Zrzka Johna 5a+ jsme tu dnes vylezli i cestu Měkoň 4, která je vlevo ob jednu cestu. Při minulých návštěvách jsme tu lezli cesty Konila 5b, Tea 5b+, Zničená helma 5b+ a vlevo mám vylezenou svou nejtěžší cestu tady Lezci na cestách 6a+.

Tady již prohlížíme sektor Petr Bok, ten se nachází mezi Kobylí hlavou a Pohádkou.

Vlevo od Kobylí hlavy pokračuje sektor Jeskyně, protože je tu skutečná, vícepatrová a ne úplně malá krasová jeskyně.

Když od sektoru Jeskyně pokračujeme dál, narazíme na sektor Stáj, kde je třeba cesta Irský cob 5c+.

A úplně na nejvzdálenějším konci lomu najdeme sektor Bonzák, v jehož pravé části jsou hodně lezené populární lehčí cesty John Wick 1, 2 a 3, mající obtížnost 5a, 5b a 5c.

Cesty končí zpravidla erární karabinou, která je obvykle v řetězu jištěným dvěma nýty. Takže většinou stačí lezce jen spustit a rychle hurá dál. Někde je místo karabiny jen uzavřený kruh (oko) v nýtu a je potřeba překonfigurovat na slanění.

Celý lom Kobyla je přírodní rezervace, takže tu platí pravidla ochrany přírody.

Lom je součástí naučné stezky Zlatý kůň. Na infotabuli se dočteme o geologii, místní fauně a flóře. Na skále je také pamětní deska připomínající speleologa Jaroslava Petrboka.

Při naší dnešní návštěvě jsme tu narazili i na ohrazenou plochu, kde se vyskytuje vzácná pampeliška vybraná.

A ještě přidám pár fotek jeskyně – určitě nezapomeňte s sebou čelovku nebo aspoň mobil na posvícení.

Parkování pro lezce v lomu Kobyla je určené na parkovišti u Koněpruských jeskyní. Nevýhodou je, že je placené – dnes 50 Kč.

Cesta z parkoviště přes louku a lesík do lomu trvá cca 10 minut. Na první pohled to tak nevypadá, ale je to skutečně kousek.

A ještě přidám fotky příchodového tunelu do lomu.

Lezecká oblast Kobyla nabízí hodně cest na vápenci s dobrým odjištěním. Velkou výhodou je pohodový přístup a krátká dojezdová vzdálenost z Prahy. Cesty jsou tu od nejlehčích trojek, čtyřek přes 5a, 5b, 5c k těm těžkým. Nevýhodou může být velká návštěvnost a tedy obsazenost cest, které třeba chcete lézt. Upozornil bych ještě na možnost padání kamenů ze stěn lomu a doporučuji helmu, hlavně pro jističe. Za možnost lezení tady je třeba poděkovat týmu Honzy Kareše, který lokalitu vybudoval. Více informací najdete na jeho stránkách.

Praktické informace

Lokalita: Lom Kobyla

Parametry: vápenec, 95 cest v 6 sektorech, obtížnost od 4 do 8a

Souřadnice skal: 49.91311742003633, 14.081389647118636

Parkování: 49.91570013784691, 14.074626050330647

Cesta z parkoviště: 15 minut

Další informace: kompletní popis na webu Honzy Kareše www.jankaresclimbingteam.com