Little Bear Klettersteig Krippenstein

Ferrata Medvídek neboli Little Bear je kratičká ferrata vhodná pro začátečníky a děti. Najdete jí ve výšce přes 2000 metrů nad mořem hned vedle horní stanice lanovky Dachstein Krippenstein. Pro její absolvování budete potřebovat asi 30 minut času.

Začátek ferraty nemůžete minout díky plakátu a foto místečku.

Součástí ferraty jsou dva lanové mosty. První je hned na začátku a skládá se ze dvou ocelových lan: jedno lano pro nohy, druhé pro ruce a jištění.

Tady je pohled zpět na první lanový most a budovu stanice lanovky.

Celá ferrata má nejlehčí možnou obtížnost označenou jako A.

Ocelové jistící lano je natažené bez přerušení po celé trase, ale chvílemi je i trošku zbytečné, protože jdete po velice bezpečném terénu.

Tady je vidět druhý lanový most, který má kovové stupně pro nohy a dvě lana ve výšce rukou: vlevo a vpravo. Tenhle druhý most je jistě snadnější než ten první.

Autoři ferraty byli trošku vtipálci, tady je vidět detail, jak lano prochází kamenem skalky.

Z ferraty je hezký výhled na stanici lanovky a na okolí – přeci jen jsme ve výšce 2000 metrů nad mořem a je tu krásně 🙂

Jakmile skončí lano, končí ferrata. Návrat je po vyšlapané cestičce zpět na začátek ferraty k budově stanice lanovky. V průvodci píšou sestup o délce 7 minut – to mi přijde až přehnané…

Budova slouží jako konečná dvou tras lanovek: moderní kabiny jezdí na následující fotce vlevo dolů – to je směr na prostřední stanici, ze které pokračuje první segment lanovky na parkoviště do obce Obertraun u Hallstattského jezera.

Z druhé strany budovy jezdí žlutá původní starší kabinka směrem do útrob Dachsteinského pohoří a to konkrétně k chatě Gjaid Alm. Tudy jezdí minimum lidí, většinou jen ti, kteří chtějí pokračovat v turistické cestě k ledovci nebo na nějaký další vrchol, případně na některou z chat.

Na ferratu Little Bear nejspíš nepojedete jako na hlavní cíl dne, přeci jen je hodně krátká a cena cesty lanovkou je dost vysoká. Ale když už budete tady na vrcholu z jiného důvodu, například kvůli ferratám Himmeleck a Gams, tak si tuhle kratičkou atrakci můžete prolézt také. Možná by tady mohli půjčovat vybavení, ale žádnou infocedulku v tomto smyslu jsme tu nezaznamenali.

Praktické informace

Obtížnost: A

Časová náročnost: 30 minut

Cesta z parkoviště: lanovkou 2 segmenty, hned u stanice lanovky na vrcholu.

Souřadnice ferraty: 47.523445868185476, 13.692946655439785

Parkování: u lanovka Krippenstein – Dachstein 47.54827311607425, 13.70640187853214

Další informace: popis a obrázek topo.