Himmeleck a Gams Klettersteig Dachstein Krippenstein

Ferraty Himmeleck a Gams se nacházejí kousek od vrcholu Krippenstein v pohoří Dachstein. Ještě k nim patří třetí ferrata s názvem Nordwand Klettersteig s obtížností E, ale o té tady nic nenajdete.

K ferratám by se asi dalo dojít pěšky z údolí, ale byl by to dlouhý výšlap. Pohodlný nástup je prostřednictvím lanovky z městečka Obertraun u Hallstattského jezera. Přesněji řečeno dvěma segmenty lanovky: nejdříve se dojede do prostřední stanice a pak do vrcholové stanice. Lanovka jezdí každých 15 minut, začíná ráno v 8:40 a končí podle konkrétního měsíce, v nejlepším období v létě až v 19 hodin. Od vrcholové stanice lanovky se k začátku ferraty Himmeleck jde asi 15 minut po značené cestě.

Z asfaltové cesty se u informační tabule odbočí do terénu, kde je cesta občas značená žlutou barvou a po chvíli se dojde k začátku ferraty.

Začátek ferraty se pozná podle cedulky a hlavně podle ocelového jistícího lana.

Tohle je pohled ze začátku ferraty zpátky do směru, odkud jsme přišli od lanovky – na obzoru je vidět vyhlídková plošina Welterbespirale. Budova lanovky vidět není, je schovaná za kopcem.

Ferrata Himmeleck slouží vlastně jako přístupová cesta k těm dalším dvěma ferratám: Gams a Nordwand. I proto jde o neustálý sestup dolů. V nejnižším bodě – u vyhlídky s kamzíkem – ferrata Himmeleck končí. Odtud pak můžete pokračovat buď přes Gams nebo Nordwand směrem nahoru. Kombinace Himmeleck a Gams (nebo Himmeleck a Nordwand) dohromady vytváří vlastně okružní cestu.

Ferrata Himmeleck je lehká cesta, kde se jde z velké části po trávě a po hlíně. Označená je jako A/B a to odpovídá – celou dobu je k dispozici jistící lano a žádné těžké kroky nás nečekají.

Protože se jde směrem dolů a občas se uvolní nějaké kamínky, určitě tady doporučuji mít na hlavě helmu.

Tady zřejmě po výměně kotvícího bodu zapomněli původní kotvu…

Ferrata Himmeleck je náročná vlastně jen svou délkou. Odměnou jsou ale nádherné výhledy na okolní hory a do údolí. Ke konci ferraty, jak se blíží vyhlídka s kamzíkem, začíná být vidět i Hallstattské jezero.

A tady jsme se už přiblížili k vyhlídce s kamzíkem, kde ferrata Himmeleck končí a začínají ferraty Gams a Nordwand. My jsme šli ferratu Himmeleck 1 hodinu 20 minut, ale asi by to šlo rychleji. My šli pohodovým tempem se zastávkami na focení, občerstvení a také s odlovem jedné kešky cestou.

Ke kamzíkovi se dá také bezpečně vylézt s jištěním. U vyhlídky najdeme vrcholovou knížku.

A teď hurá vzhůru na ferratu Gams. Od kamzíka vede téměř celou dobu vertikálně nahoru a z více než 90% již vede po skále.

Z ferraty Gams se naskýtají celou dobu parádní výhledy na Hallstattské jezero a na vyhlídku s kamzíkem.

Ferrata Gams je popisovaná celkově jako obtížnost C, protože v cestě je jeden Céčkový úsek. Kromě toho jsou v cestě dva úseky B/C a zbytek je lehčí. Céčkový úsek vyžaduje lezení po tyčích ve skále a nějaký ten odšlap do skály.

V průvodci se píše, že ferrata je vzdušnější, ale to bych vůbec neřekl. Ano, dají se tu udělat moc hezké fotky s výhledem do údolí na jezero a protější kopce. Ale samotná cesta je pořád na skále a pod nohama je pevná zem.

Stejně jako u přístupové ferraty Himmeleck doporučuji na hlavě neustále helmu, protože volné kamení může padat kdykoliv.

Ocelové jistící lano je nepřerušeně vedeno od začátku až do konce ferraty, takže lezení je dost bezpečné.

Ferrata končí přímo u vyhlídkové plošiny 5 Fingers, kam běžní turisté dojdou od lanovky po chodníku. My se tím chodníkem vrátíme zpět k lanovce. Jak si lezec užívá výhledy na jezero a údolí celou dobu při lezení ferraty, tak teď výhledy z 5 Fingers už o moc víc člověka vůbec neohromí 🙂

Ferratu Gams jsme šli běžným tempem 45 minut od vyhlídky s kamzíkem až k vyhlídce 5 Fingers. Celkově jsme tedy obě ferraty – Himmeleck a Gams dohromady přelezli za zhruba 2 hodiny (pohodovým tempem s přestávkami). V průvodci se píše 90 minut, ale není jasné, jestli to platí o jedné ferratě nebo o které kombinaci.

Ferraty Himmeleck a Gams jsou s parádními výhledy, vhodné pro děti i pro začátečníky, není na nich nic těžkého. Nejtěžší úsek je C, ale spíš jde o B/C. Nevýhodou je dostupnost lanovkou, tedy vysoká cena a časové omezení dané provozní dobou lanovky. K rizikům bych přidal počasí, protože ve výšce 2000 metrů nad mořem se může rychle změnit a z téhle ferraty nelze v průběhu lezení uniknout. Navíc se celou dobu leze na východním boku kopce, takže do poslední chvíle nejsou vidět mraky přicházející z obvyklého západu.

Když už budete tady na vrcholu Krippenstein, můžete si prolézt jednoduchou ferratu Medvídek – Little Bear, která se nachází hned vedle vrcholové stanice lanovky Dachsteini Krippenstien.

Praktické informace

Obtížnost: Himmeleck A/B, Gams C.

Časová náročnost: dohromady 2 hodiny.

Cesta z parkoviště: lanovkou na vrcholovou stanici Dachstein Krippenstein, potom cca 15 minut k nástupu na Himmeleck. Návrat z ferraty Gams cca 15 minut zpět ke stanici lanovky.

Souřadnice ferraty: 47.52670423767557, 13.694021482890761

Parkování: 47.54827311607425, 13.70640187853214

Další informace: popis ferrat a topo.