City Rock Kletterhalle Liezen

Lezeckou halu City Rock v rakouském městečku Liezen jsme navštívili jako náhradní program, když začalo v létě pršet a nedalo se venku dělat kvůli dešti vůbec nic. Městečko Liezen leží v blízkosti dálnice A9, která vede od Lince (Linz) do Štýrského Hradce (Graz). Přes Liezen se dá jet třeba do zimních středisek jako je Schladming nebo také při cestě ze Solné komory a Hallstattu. Halu a její existenci jsem poctivě vygooglil.

Lezecká stěna City Rock v Liezenu nabízí lezení na laně i boulder. Je součástí městského sportovního komplexu společně s dalšími sportovišti. Výška stěny je 14 metrů. Celkově City Rock nabízí lezení na laně na ploše 670 m2 a asi 230 m2 boulderovky.

Lanových cest je údajně přes 100 a jsou tu k dispozici všechny typy profilů: kolmý, převislý i položený. Sortiment chytů nepřekvapuje oproti pražským lezeckým stěnám ničím neznámým. Zato překvapují cesty, které jsou postavené s jistou dávkou kreativity a dávají zabrat. I lehké cesty nejsou žádné jednoduché žebříky.

Na galerii v patře je i několik již natažených top-rope lan na lehčích cestách.

V přední části haly pod galerií se leze i po stropě a jeho boku – viz černá a oranžová cesta. Jsou to cesty, které se dají lézt klasicky od země rovnou nahoru nebo nejdřív s využitím zmíněného stropu přelézt z jedné stěny na druhou, čímž se klasa cesty o stupeň zvedne.

Mezi halou s lany a boulderovkou je zastrčená posilovna s campusem a zavěšeným žebříkem.

Na boulderovce jsou jak postavené bouldery po barvách, tak spray wall a také moon board.

Na boulderovce nacházíme kromě známých chytů také struktury, na kterých jsou mimo jiné postavené balanční bouldery v kolmici. Nechybí tu ani možnost lezení po stropě a obrovský stropní krápník.

Lanové cesty i bouldery jsou označené lístečky klasicky s číslem obtížnosti, datumem postavení a jménem stavěče. U nových cest probíhá hlasování o názoru na obtížnost.

Lezecká hala v Liezenu je přístupná veřejnosti každý den, ale recepce funguje jen v odpoledních a večerních hodinách pracovních dnů a o víkendech. V pracovní dny přes den se dovnitř přes turniket dostanou pouze držitelé permanentek s čipem. Vstupné a čip se dá vyřídit v nějakém obchůdku ve městě, detaily jsou napsané na webu. Je to docela dobrý ekonomický model, jak ušetřit za provoz recepce dopoledne, kdy je návštěvnost z pochopitelných důvodů nízká.

Lezecká stěna City Rock Liezen je klasická lezecká hala, kde si zalezete na laně i na boulderovce. Kvalita cest je dobrá. Množství cest určitě vystačí na opakovanou návštěvu klidně celý týden nebo dva, například když budete pobývat někde poblíž a bude špatné počasí. V době naší návštěvy byla na stěně kromě běžných návštěvníků i místní komunitní skupinka lezců a tak prostředí působilo velice příjemným dojmem. Na příjezdové cestě mezi rodinnými domy je sice formální omezení vjezdu vozidel, ale nenechte se zmást, u sportovního areálu je nemalé parkoviště.

Praktické informace

Název: City Rock Kletterhalle Liezen

Co nabízí: lezení na laně, boulder.

Adresa: Sportzentrum 3, 8940 Liezen, Rakousko

Souřadnice: 47.565408050700974, 14.233923353502671

Webovky: www.city-rock.at