Lezecké centrum V16 Plzeň

Boulderovka V16 v Plzni byla otevřena v září roku 2017 a je v současnosti nejrozsáhlejší boulderovkou v západní části Česka. Plocha hlavní stěny boulderovky je přes 280 metrů čtverečních a k tomu musíme ještě připočítat 100 metrů čtverečních traverzovací stěny.

Na boulderovce V16 najdeme především hezké moderní chyty a struktury – řadu typů, které se používají na závodech. Výběr kvalitních a zajímavých chytů, resp. sérií chytů, bych tu skutečně vyzdvihnul.

Bouldery jsou stavěné klasicky po barvách, přičemž barvy určují úroveň obtížnosti podle tabulky. Jednotlivé barevné okruhy jsou i pravidelně přestavovány.

Běžně je tu postaveno přes 110 boulderů.

Boulderovka je postavená v budově menzy patřící k plzeňské Západočeské univerzitě. Sál, kde je dneska stěna, byl původně asi kino nebo divadlo, protože je tu stále podium a návazné prostory zázemí.

Některé bouldery končí výlezem nahoru a proto je na zadní straně stěny žebřík pro sestup.

Traverzovací stěna se nachází vlevo po vejití do sálu boulderovky v takovém koutku. Kromě postavených boulderů jsou tu nahozené chyty navíc, takže stěna umožňuje rozlézání a také tréninková kolečka. V minulosti jsme tu také viděli zajímavé balanční bouldery s využitím koutů.

Tady je tabulka obtížností podle barev chytů.

Na původním podiu je takzvaná mučírna. Je tu kampus, pegboard (to jsou takové ty dřevěné kolíky, které se zasunují do připravených děr) a převislé stěny typu spray wall se sklonem 20 a 45 stupňů.

Vzadu je ještě posilovací místnost.

Plzeňská V16 má samozřejmě standardní zázemí včetně šaten a sprch, k dispozici je malý obchůdek a nesmím zapomenout na bar s nabídkou občerstvení a možnost posezení.

Stěna je umístěná hodně v centru města a vchod se dá lehce přehlédnout. Parkování je v okolních ulicích v pracovní dny placené, ale v blízkosti je třeba nákupní centrum s kapacitním krytým parkovištěm.

Plzeňská boulderovka V16 stojí za návštěvu kvůli hezkým a často přestavovaným boulderům. Velkým plusem hodnotím výběr moderních chytů a struktur – tady si zalezete opravdu dobře. K dispozici je i kvalitní zázemí, které doplňuje příjemnou atmosféru.

Praktické informace

Název: Lezecké centrum V16 Plzeň

Co nabízí: boulder

Adresa: Kollárova 19, 301 00 Plzeň 3

Souřadnice: 49.74764852946864, 13.368776827090658

Webovky: www.v16.cz