Flashwall Olomouc

Lezecká stěna v Olomouci se jmenuje Flashwall a nabízí lezeckou plochu 1200 metrů čtverečních. Stěna se nachází v průmyslové hale na kraji průmyslového areálu na východní straně města. Podle webu mají ještě také pobočku Flashwall v Brně, ale tam je pravděpodobně jenom boulder.

Stěna Flashwall Olomouc nabízí cesty až do délka 13 metrů. K dispozici jsou nejrůznější druhy profilů včetně rajbasu a převisů.

Fotky jsou pořízené během závodů Českého poháru, proto je na vyčištěné stěně v některých sektorech jen málo chytů. Závodní cesty se staví tak, aby se nepřekrývaly v liniích. Po skončení závodů jsou pak profily nahozené klasickými cestami.

Stěna Flashwall v Olomouci má delší historii. Nepovedlo se mi zjistit, kdy byla postavená a otevřená, ale našel jsem zmínky o provozu i z roku 2010, takže už má něco za sebou.

V hale nejsou žádné navijáky pro sebejištění jednoho lezce. Ale jsou tu u některých lehčích cest natažená top-rope lana.

Od roku 2021 je otevřená nová část s boulderovkou, která teď má celkovou plochu 600 metrů čtverečních. Do konce roku 2020 tu byla boulderovka velice skromná. Bohužel pandemická omezení zrovna stěnu držela zavřenou, takže rozšířená hala a nově postavený boulder na konci roku 2020 se reálně dočkal prvních návštěvníků až na jaře a v létě roku 2021.

Trošku mě překvapují černé fleky od lezeček na bílých profilech boulderovky. V době pořízení těchto fotek je boulderovka reálně v užívání ani ne půl roku.

Boulderových problémů je tu celkem přes 150 od různých stavěčů.

Pro trénink je tu k dispozici i moonboard, zebřiny, campus a spraywall.

K dispozici tu mají občerstvení s malým barem.

Před halou jsou profily, na kterých bývaly zřejmě bouldery. Dnešní návštěva je moje asi 3. návštěva této olomoucké stěny, ale nikdy jsem neviděl tyto profily využité. Je možné, že se na nich staví výjimečně nebo jsou jen součástí historie.

Velká vrata na boku haly slouží k rychlejšímu větrání a výměně vzduchu uvnitř haly, protože tu není žádná vzduchotechnika.

Za hezkého počasí se dá venku posedět na lavičkách.

Vstup do lezecké haly z boku není vlastně vůbec označen.

Parkovat se dá uvnitř oploceného areálu přímo u haly a místa je tu dostatek.

Co může být trochu problém, je navigace k hale. Při použití některých map a aplikací dovede navigace řidiče podle adresy U panelárny do jiné části průmyslového areálu. Ten je ale neprůchozí a neprůjezdný. Proto se při použití navigaci přesvědčte, že cesta k hale vede z jihu od říčky Bystřičky z ulice Libušina. Na poslední křižovatce je billboard se šipkou. Nicméně jak sami vidíte, u parkoviště a haly žádná velká cedule není.

Olomoucká lezecká stěna Flashwall nabízí lezení na laně i na boulderu ve standardním rozsahu jako jiné stěny. Je tu hodně lanových cest na různých profilech a od sezóny 2021 i rozsáhlý boulder. Podle facebooku se na boulderu problémy přestavují docela často. Negativem může být menší frekvence obměny některých lanových cest (v převisech), postarší řešení zázemí a jednoduchost baru. Největším problémem může být relativně špatná navigace k hale při první návštěvě. A ještě nesmím zapomenout na otevírací dobu – pozor, že v pracovní dny není otevřeno od rána, ale až odpoledne, aktuálně od 15h – určitě koukněte před návštěvou na web na aktuální provozní dobu.

Praktické informace

Název: Flashwall Olomouc

Co nabízí: boulder, lezení na laně

Adresa: U Panelárny 4, 772 00 Olomouc

Souřadnice: 49.60057711319552, 17.294733781064526

Webovky: flashwall.cz/aktualne