Hudy Lezecká stěna Brno

Aktuálně je lezecká stěna Hudy v Brně největší stěna pro lezení na laně v Brně. Celková plocha stěny je 2.700 metrů čtverečních a nabízí lezení jak na laně, tak na boulderu. Stěna také slouží jako jedno z tréninkových míst Českého horolezeckého svazu (ČHS), takže tady můžete potkat členy národního reprezentačního týmu.

Hlavní lezecká hala se rozkládá na ploše 60 x 12.5 metru. Cesty na laně mají délku od 11 až do 22 metrů v převisech.

Na následující fotce vidíte vlevo převislý profil tréninkového centra ČHS. Převislost tohoto závodního převisu je přes 8 metrů. Jsou tu moderní série chytů a struktur. Cesty jsou tu hodně těžké, rozhodně nic pro začátečníky. Vzadu na kolmici je prostor pro trénink rychlosti. Tahle část haly byla vybudována v roce 2020.

Na stěně Hudy Brno jsou k dispozici dvě standardní rychlostní cesty z certifikovaných chytů. Obě cesty jsou kompletní, tedy včetně navijáků a časomíry.

Naproti tréninkovému převislému profilu jsou kratší cesty v kolmicích včetně natažených top-rope lan. Stěna tu sice nabízí mraky dalších linií pro lezení, ale při pořádání závodů tu úplně chybí prostor pro diváky, stěží se do prostoru vejdou rozhodčí, jističi a závodníci.

Teď už se přesouváme do komerční části haly. Pro lezení na laně je tu řada různých profilů.

Kromě klasických hladkých překližkových profilů jsou tu i strukturované profily imitující skalní lezení.

K dispozici je tu i řada samonavijáků pro lezení lezců bez parťáka. Na lehčích cestách jsou přednatažená top-rope lana.

Tady vidíte položený rajbasový profil v uličce před vstupem do hlavní haly.

Nad uličkou se dá lézt na kratších cestách v patře na galerii, kam se dá vystoupat po točitém schodišti.

Nesmím zapomenout na boulderovku. Ta nabízí na ploše 400 metrů čtverečních kolem stovky boulderů. Bouldery jsou stavěné po barvách chytů s obtížnostní cedulkou u nástupních chytů.

Mají tu řady různých chytů včetně struktur, boulderové problémy jsou tu nápadité.

K dispozici jsou tu samozřejmě i posilovací prostředky pro trénink, jako třeba campus.

Dětský kouteček pro nejmenší lezce vidíte na další fotce.

Na stěně funguje i občerstvení, obchůdek s lezeckých vybavením a půjčovna materiálu. Je tu i docela dost stolů k posezení.

Hudy stěna v Brně je umístěna v průmyslovém areálu. Přístup do areálu je pouze z jedné strany přes bránu. Parkování je u haly zdarma, nicméně v pracovní dny může chvilku trvat najít volné místo. O víkendech je parkování v pohodě.

Lezecká stěna Hudy v Brně nabízí velký rozsah lezeckých cest na laně. Výška stěny je standardní 12 metrů a řada převislých profilů nabízí dlouhé lezení. Sortiment chytů a struktur je tu obrovský. Vzhledem k tomu, že stěna slouží jako tréninkový prostor české reprezentace, mají tu řadu moderních sérií chytů. Konají se tu i lezecké závody Českého poháru a dalších sérií. Nespornou výhodou je přítomnost standardní cesty na rychlost – jsou tu dvě linie vedle sebe. Boulderovku najdete v Brně (a dokonce dost blízko – Hangar Brno) větší, ale to neznamená, že tady na Hudy stěně si nezalezete. Návštěvu Hudy stěny v Brně doporučuji. Najít vjezd do areálu a umístění uvnitř v areálu při první návštěvě chvilku trvalo, ale pokud použijete nějakou navigaci, tak to určitě zvládnete.

Praktické informace

Název: Hudy Lezecká stěna Brno

Co nabízí: boulder, lezení na laně

Adresa: Vídeňská 297/v, 639 00 Brno-střed-Štýřice

Souřadnice: 49.17378500763942, 16.5998535559106

Webovky: www.hudysteny.cz/brno